Advertisement
Ustawa węglowodorowa
Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt nowej Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. W najbliższych miesiącach ma rozpocząć działalność Narodowy Operator Kopalin Energetycznych i Fundusz Pokoleń. Zmianom ulegnie proces przyznania koncesji oraz przepisy środowiskowe regulujące wydobycie.

Image
foto: http://pl.fotolia.com

 Projekt zmian w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze określa nowe zasady udziału Skarbu Państwa w rozpoznaniu i wydobywaniu węglowodorów, w tym gazu ziemnego z łupków, nadzoru nad prowadzonymi pracami oraz zasady działania Funduszu Pokoleń, w którym mają być gromadzone zyski z działalności wydobywczej. Zgodnie z zapowiedziami w projekcie zmian okres prac został podzielony na fazę badań geologicznych, rozpoznania i wydobycia ze złóż. Ministerstwo Środowiska zachowa w mocy zasadę, że ten, kto rozpozna złoże kopaliny, będzie mieć pierwszeństwo przy ustanowieniu użytkowania górniczego obszaru, na którym występuje surowiec.

Koncesje

Ministerstwo Środowiska wprowadza jedną koncesję na rozpoznanie i wydobywanie węglowodorów. Dotychczasowy sposób przyznawania koncesji spotkał się ze sprzeciwem ze strony Komisji Europejskiej. Pod szczególnym ostrzałem jest zapis mówiący o tym, że pierwszeństwo w przyznaniu koncesji na eksploatację złóż ma firma, która je rozpoznała. Zdaniem KE ten zapis jest niezgodny z dyrektywą ws. wydobywania węglowodorów, a ponadto w Polsce nie zdefiniowano kryteriów preselekcji podmiotów ubiegających się o przyznanie koncesji.
Ministerstwo Środowiska zrywa z "zasadą kto pierwszy, ten lepszy" przy przyznawaniu koncesji. Do tej pory wydano 112 licencji na rozpoznanie złóż węglowodorów. Od kilku miesięcy Ministerstwo Środowiska nie przyznało żadnej koncesji. Zgodnie z proponowanymi zmianami w przyszłości koncesje będą wydawane w przetargu, do którego w ciągu 90 dni od ogłoszenia o nim będą mogły przystąpić zainteresowane spółki.
Udzielenia koncesji na rozpoznanie węglowodorów będzie wymagało opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Faza rozpoznawania w koncesji na rozpoznawanie złóż węglowodorów i wydobywanie węglowodorów ze złóż nie może trwać dłużej niż 5 lat. Ci, którzy przed wejściem w życie projektu ustawy uzyskali koncesję poszukiwawczą lub rozpoznawczą, zachowają pierwszeństwo do uzyskania koncesji wydobywczej na dotychczasowych zasadach.

NOKE

Zgodnie z zapowiedziami z listopada 2012 roku zostanie powołany do życia Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE), którego udziałowcami będą Bank Gospodarstwa Krajowego i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podmiot ten będzie uczestniczyć zarówno w działalności rozpoznawczej, jak i wydobywczej. Podobnie jak w Norwegii, NOKE będzie uczestniczyć w kosztach realizowanych działań. Przy czym maksymalny udział środków tego podmiotu nie może przekroczyć 5 proc. kosztów prac, w tym robót geologicznych, wynikających bezpośrednio z koncesji.

Fundusz Pokoleń

Ministerstwo Środowiska chce powołać Fundusz Pokoleń. Zgodnie z deklaracjami z kampanii wyborczej i programu wyborczego PO środki zgromadzone w tym Funduszu będą przekazywane na wspieranie innowacyjnego potencjału gospodarki poprzez inwestycje w edukację, szkolnictwo wyższe, naukę, badania i rozwój, wsparcie systemu emerytalnego oraz ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Jednak sposób rozdziału środków pomiędzy powyższe cele zostanie określony przez Radę Ministrów w specjalnym rozporządzeniu.

Środowisko

W najbliższych miesiącach zostaną zliberalizowane przepisy środowiskowe regulujące proces wydobycia. O takim posunięciu rządu od kilku miesięcy mówił Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Minister Środowiska. Pakiet zmian zakłada też, że w przypadku, gdy wiercenie w fazie rozpoznawczej nie będzie przekraczało głębokości 5 tys. metrów, inwestor nie będzie musiał uzyskiwać decyzji środowiskowej.

Marcin Mazurczak
www.gazlupkowy.pl

* Tytuł pochodzi od Redakcji

 

© 2024 Grupa INFOMAX