Ekolaur PIE w kategorii: Odnawialne źródła energii
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych MetalERG J.M.J. Cieślak S.J.
ul. Pułaskiego 2, 55-200 Oława
tel. 71 313 46 43, fax 71 313 49 90
www.metalerg.pl
za: Innowacyjne urządzenie do suszenia balotów słomy za pomocą ciepła odpadowego.
Jesteśmy firmą rodzinną z całkowicie polskim kapitałem, założoną w 1967 roku. Do 1987 r. prowadziliśmy działalność budowlanoremontową, a następnie stopniowo profil naszej działalności zaczął się kierować na obróbkę oraz przetwórstwo metali i tworzyw sztucznych.
W 1993 r. w ramach międzynarodowej współpracy zakupiliśmy licencję na produkcję ekologicznych kotłów na słomę, drewno i inną biomasę EKOPAL RM od duńskiej firmy SKELTEK. Kotły te stały się więc ważną gałęzią naszej działalności.
Dzisiaj w produkcji kotłów na słomę wiedziemy prym w kraju i jesteśmy w ścisłej czołówce europejskiej.
W 2011 r. rozpoczęliśmy inwestycje mające na celu rozbudowę, modernizację, jak i rozszerzenie zakresu produkcyjnego firmy. Zakupiliśmy specjalistyczne urządzenia obróbcze (centrum CNC, wycinarkę laserową itp.), zmodernizowaliśmy stanowiska spawalnicze i, co najważniejsze, rozpoczęliśmy budowę nowoczesnej hali produkcyjnej. Mamy też plany na przyszłość: dalszą modernizację i rozbudowę parku maszynowego o prasy krawędziowe, centra obróbcze itp.
Obecnie zatrudniamy 120 osób. Współpracujemy z ponad 200 firmami, a nasze produkty sprzedawane są w całej Unii Europejskiej, Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Produkowane przez nas podzespoły i komponenty są używane we wszystkich gałęziach przemysłu. Pomimo kryzysu otrzymujemy coraz więcej zamówień i prężnie się rozwijamy, a nasze możliwości produkcyjne wciąż rosną. Oferujemy między innymi:
– innowacyjne urządzenie do suszenia balotów słomy za pomocą ciepła odpadowego.
Idea działania urządzenia polega na wykorzystaniu ciepła odpadowego zawartego w spalinach ze spalania słomy w kotłach z rusztem stałym lub mechanicznym, o temperaturze ponad 200°C. Do gorących spalin za pomocą klap sterujących domieszane jest zimne powietrze, aby obniżyć ich temperaturę poniżej 150°C. Mieszanina spalin i powietrza kierowana jest poprzez wentylator do suszarki. Gorący czynnik suszący wprowadzany jest do suszarki do specjalnie zaprojektowanego systemu dystrybucji, który pozwala na skuteczną penetrację mokrego balotu słomy i jego skuteczne wysuszenie. Tak działająca suszarka, wykorzystująca ciepło zawarte w spalinach, służy jednocześnie jako układ ich czyszczenia oraz odpylania.
Najważniejszym efektem ekologicznym wdrożenia tej innowacyjnej suszarki jest wzrost energetycznej efektywności wykorzystania słomy jako źródła energii odnawialnej poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego zawartego w spalinach wyprowadzanych do atmosfery z kotła – instalacji opalanej słomą – oraz obniżenie emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu. Obniżenie strat energetycznych całego układu, a tym samym wzrost sprawności energetycznej (o około 3-4 punkty procentowe) przetwarzania energii zawartej w spalanej słomie przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacyjnych instalacji spalania.
Sama suszarka daje możliwość kondycjonowania paliwa o słabej jakości (bardzo mokrego) i przygotowania go do spalania, zwłaszcza w sytuacji niesprzyjających warunków meteorologicznych.
Zastosowanie wstępnego suszenia słomy wpływa też na wzrost sprawności energetycznej wytwarzania energii (ciepła) ze spalania zbelowanej słomy.
Konstrukcja układu do suszenia zbelowanej słomy, jako nowatorskie rozwiązanie, jest przedmiotem zastrzeżenia patentowego.
Suszarki do słomy zostały opracowane w ramach projektu finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego przez Konsorcjum: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Warszawie, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej i Politechniki Białostockiej oraz beneficjentów przemysłowych: PEC Lubań i firmę MetalERG J.M.J. Cieślak S. J.
Specjalna konstrukcja suszarni sprawia, iż każdy użytkownik kotła typu EKOPAL – a po niewielkich modyfikacjach konstrukcyjnych także posiadacz kotła opalanego zbelowaną słomą lub skompaktowanymi trawami z upraw energetycznych, którego temperatura spalin wynosi powyżej 200oC – może podłączyć u siebie taką suszarnię. Ma to ogromny wpływ na efekt ekonomiczny stosowania suszarni.
Największym wydatkiem jest jej zakup, a koszty eksploatacyjne są praktycznie zerowe.
Krzysztof Dańczyk