Advertisement
NIE dla azbestu!
Ekolaur PIE w kategorii: Gospodarka odpadami

Ekofol II S.A.
ul. Korfantego 45, 41-902 Bytom
tel./fax 32 289 91 45
www.ekofol.pl

za: Budowę i wdrożenie internetowego systemu inwentaryzacji wyrobów azbestowych w kraju – Baza Azbestowa (praca wykonywana na zlecenie i z inspiracji Ministerstwa Gospodarki).

ImageEKOFOL II S.A. to dzisiaj marka znana i rozpoznawalna na terenie całego kraju. Od początku swego istnienia, a Spółka powstała w 1994 roku, zajmuje się gospodarką odpadami.

Akcjonariuszami Spółki są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Katowicach i Opolu.

Podstawową działalnością firmy są: unieszkodliwianie odpadów, administrowanie składowiskami, projektowanie i realizacja składowisk oraz rekultywacja terenów.

Nowe uwarunkowania wymagają znacznego ograniczenia unieszkodliwiania odpadów poprzez składowanie. Z tego względu nasza firma poszerzyła działalność o prowadzenie różnych form odzysku.

W ostatnich latach bardzo mocno włączyliśmy się też w prace związane z usuwaniem azbestu z terenu kraju. Od 2004 roku współpracujemy z Ministerstwem Gospodarki w zakresie realizacji zadań zapisanych w opracowanym w latach 2000-2001 i przyjętym 14 maja 2002 r. Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski, który został obecnie zastąpiony stanowiącym jego kontynuację Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu, uchwalonym przez Radę Ministrów 14 lipca 2009 r. Obejmuje on lata 2009-2032.

Program zakłada działania legislacyjne, organizacyjne i informacyjno-edukacyjne mające na celu wspieranie i przyspieszanie procesu oczyszczania kraju z azbestu.

W Programie między innymi wymieniono najistotniejsze niedociągnięcia w dotychczasowej realizacji zadań, wśród których znalazły się:
niedostateczna ilość planów sytuacyjnych rozmieszczenia wyrobów zawierających azbest oraz pełnych rejestrów obiektów budowlanych zawierających azbest i miejsc narażenia na działanie azbestu na terenie województw;
– niedostateczny stopień inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zawierających azbest oraz niedostateczna ilość przeprowadzonych pierwszych kontroli stanu obiektów i urządzeń budowlanych przez większość osób fizycznych i prawnych, będących właścicielami, zarządcami lub użytkownikami miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby zawierające azbest; niedostateczna ilość dokonanych ocen z pierwszej kontroli powodowała konieczność dalszych kontroli okresowych oraz sporządzenia ocen stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest;
– niepełne informacje o ilości usuniętych wyrobów zawierających azbest;
– nieprzestrzeganie przepisów zawartych w aktach prawnych dotyczących postępowania z wyrobami zawierającymi azbest;
– niedostateczny przepływ informacji i sprawozdawczości.

Zadanie Spółki polega na prowadzeniu – opracowanej przez EKOFOL II S.A. na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i uruchomionej w 2006 roku – bazy wyrobów i odpadów zawierających azbest, zwanej Bazą Azbestową, umieszczonej na stronie internetowej www.bazaazbestowa.pl.

Jej powstanie i funkcjonowanie jest uzasadnione dążeniem do zebrania z terenu całego kraju danych inwentaryzacyjnych dotyczących lokalizacji, ilości oraz postępów w usuwaniu wyrobów zawierających azbest. Dane do tego systemu wprowadzane są przez poszczególne urzędy gminne i urzędy marszałkowskie na zasadzie bezpośredniego połączenia w czasie rzeczywistym.

Są one również podstawą do wdrożenia Elektronicznego Systemu Informacji Przestrzennej (ESIP), który powinien zapewnić prezentację wyników inwentaryzacji ilości i przestrzennego rozmieszczenia azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie kraju.

Do pracy w Bazie wciągnięto urzędy powiatowe jako ogniwo mogące w znaczący sposób wpłynąć na intensyfikację działań prowadzonych na terenie gmin. Obecnie, zgodnie z zapisami Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu, realizowane są prace legislacyjne mające wzmocnić prawną obligatoryjność korzystania z tego systemu.

Wyroby zawierające azbest wciąż są obecne w naszym życiu. Fascynacja tymi wyrobami spowodowała ich powszechne użycie w wielu dziedzinach, jednak przede wszystkim jest to problem zawierających azbest materiałów budowlanych, których usunięcie stanowi konieczność, lecz nie jest ani łatwe, ani tanie.

Z tym zadaniem musimy się uporać do roku 2032. Kontakty z gminami i składowiskami na terenie całego kraju pozwoliły nam zdobyć wiele nowych doświadczeń nie tylko w zakresie wyrobów i odpadów zawierających azbest.

Wojciech Krzyżak
Prezes Zarządu

 

© 2024 Grupa INFOMAX