Advertisement
Hałas wyciszony
Wyróżnienie w kategorii: Ochrona przed hałasem

TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna
– Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini

32-541 Trzebinia
tel. 32 612 19 29, 32 711 72 19, fax 32 612 13 35
www.elsiersza.com.pl

za: Realizację inwestycji w TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini, w kierunku ograniczenia emisji hałasu do środowiska, ze źródeł zlokalizowanych na terenie jednostki.

Image

Image

Image

Elektrownia Siersza w Trzebini w 2000 roku weszła w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach. W 2007 r. PKE S.A. stał się częścią składową grupy TAURON Polska Energia S.A. Od września 2011 r. PKE S.A. zmienił nazwę na TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna.

Elektrownia Siersza położona jest w północnozachodniej części województwa małopolskiego, na obszarze administracyjnym miasta Trzebinia. Wybudowana została w latach 1962-1970 jako elektrownia systemowa, zawodowa. Wytwarza energię elektryczną wyprowadzaną do krajowej sieci elektroenergetycznej o napięciu 110 i 220 kV oraz ciepło przeznaczone dla okolicznych mieszkańców i potrzeb własnych. Posiada obecnie pięć bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 677 MW, w których głównym paliwem jest węgiel kamienny. Kotły nr 1 i 2 to kotły OFz-425 wyposażone w atmosferyczne palenisko fluidalne ze złożem cyrkulacyjnym. Kotły te umożliwiają tzw. kompleksową metodę ochrony środowiska, gdyż w procesie spalania ograniczane są równocześnie emisje tlenków azotu, tlenków siarki oraz tlenków węgla. Kotły nr 3, 5 i 6 to kotły pyłowe OP-380, w których zastosowano niskoemisyjne układy spalania ograniczające emisję tlenków azotu. Na blokach energetycznych nr 3 i 6 wybudowano Instalację Odsiarczania Spalin. Jednocześnie każdy z kotłów energetycznych wyposażony jest w urządzenia odpylające – elektrofiltry o wysokiej sprawności.

TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini rozpoczęła już w 2004 r. produkcję zielonej energii elektrycznej z biomasy. Biomasa będąca paliwem dodatkowym, zgodnie z udzieloną koncesją, może być współspalana z węglem kamiennym. Przyczynia się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, pyłu oraz ograniczenia zużycia paliwa podstawowego i sorbentu.

Strategicznym celem Elektrowni Siersza jest produkcja energii elektrycznej i ciepła zgodnie z wymaganiami klienta, przy zachowaniu zasady harmonii ze środowiskiem naturalnym. Dlatego ważną rzeczą jest ciągłe zmniejszanie uciążliwości dla środowiska, co elektrownia realizuje poprzez m.in. dobór paliwa o odpowiednich parametrach, racjonalną gospodarkę surowcami naturalnymi, utrzymywanie urządzeń ochronnych służących redukowaniu emitowanych zanieczyszczeń w należytym stanie oraz właściwą gospodarkę odpadami.

TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini ma uregulowany stan formalnoprawny i posiada wszystkie wymagane prawem decyzje z zakresu ochrony środowiska. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
– Pozwolenie zintegrowane dla instalacji energetycznego spalania paliw;
– Pozwolenie zintegrowane dla instalacji do składowania odpadów;
– Zezwolenie na udział we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Ponadto zakład posiada pozwolenie sektorowe na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, pozwolenia wodnoprawne na pobór wód podziemnych i powierzchniowych oraz na odprowadzenie ścieków.

TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini jest pierwszą polską elektrownią zawodową, która w 2000 r. wdrożyła system ząrzadzania środowiskiem wg normy PN-EN ISO 14001. Następnym krokiem było wdrożenie i certyfikowanie w 2004 r. zintegrowanego systemu zarządzania funkcjonującego zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001 i PN-N 18001.

W styczniu 2011 r. elektrownia została zarejestrowana w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Opracowany i wdrożony system umożliwił zidentyfikowanie, analizę i optymalizację istniejących w przedsiębiorstwie procesów, zarówno głównych, jak i pomocniczych i ich wzajemne oddziaływanie.

Elektrownia Siersza w Trzebini w latach 2007-2008 zrealizowała szeroko zakrojony program zabezpieczeń akustycznych – mających na celu zmniejszenie emisji hałasu do środowiska – przy udziale środków własnych i dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem NFOŚiGW.

Dominującymi źródłami hałasu mającymi wpływ na otoczenie zewnętrzne są transformatory blokowe, hiperboloidalne chłodnie kominowe i hala maszynowni. W ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały działania służące ograniczeniu emisji hałasu bezpośrednio u źródła jego powstawania lub na drodze jego propagacji. Inwestycja pozwoliła na dotrzymanie norm akustycznych w otoczeniu zakładu dla ekstremalnych wariantów pracy bloków energetycznych oraz chłodni kominowych – w warunkach maksymalnego obciążenia jednostek.

W celu ograniczenia emisji hałasu w środowisku i możliwości pracy przy pełnym obciążeniu bloków energetycznych bez przekroczeń norm hałasowych określonych dla zakładu, zrealizowano inwestycję obejmującą wiele źródeł emisji hałasu do środowiska. Tylko takie kompleksowe działania mogły przynieść oczekiwany rezultat.

W ramach inwestycji zrealizowane zostały działania zmniejszające emisję hałasu do środowiska, obejmujące:

– Wyciszenie u źródła chłodni kominowych nr 2, 5, 6 przez zabudowę indywidualnych ekranów akustycznych z zadaszeniem.
– Rozbudowę ekranu dźwiękochłonnego przy chłodni kominowej nr 3 – zabudowa dodatkowego, II rzędu pochłaniaczy płaskich – lustrzane odbicie dotychczasowego ekranu jodełkowego.
– Wyciszenie wewnętrznych źródeł stanowiskowych przez zastosowanie obudów dźwiękoizolacyjnych na pompach zasilających bloków energetycznych 1 i 2 oraz na głównych i wstępnych pompach zasilających bloków energetycznych 3, 5, 6.
– Wyciszenie szczotkotrzymaczy na generatorach bloków energetycznych 3, 5, 6 – obudowy dźwiękoizolacyjne.
– Zainstalowanie 4 wytłumionych zespołów wentylacyjnych nawiewnych w budynku maszynowni – obudowy dźwiękoizolacyjne na zespołach wentylacji wraz z tłumikami hałasu na czerpniach powietrza.
– Zwiększenie izolacyjności akustycznej ściany wschodniej budynku maszynowni poprzez zastosowanie dodatkowych okien z płyt poliwęglanowych, podwójnie przeszklonych, bez możliwości otwierania.
– Zabudowę ekranów akustycznych świetlików na dachu maszynowni – 12 sztuk.
– Wyciszenie transformatorów blokowych nr 3, 5, 6 – wykonanie obudów dźwiękoizolacyjnych.
– Wyciszenie wydmuchów powietrza na zbiornikach technologicznych bloku 1 i 2
– zastosowano tłumiki hałasu na wylotach wydmuchu powietrza transportowego.

Najlepszy efekt akustyczny uzyskuje się likwidując hałas w miejscu jego powstawania, dlatego indywidualnie wyciszano urządzenia i obiekty emitujące hałas. Nowatorskim rozwiązaniem jest wyciszenie chłodni kominowych, które są dużymi obiektami budowlanymi. Jednym z wariantów było zastosowanie ekranu akustycznego typu autostradowego, jednak przeprowadzone badania dowiodły, że taki rodzaj ekranu nie spowoduje oczekiwanego obniżenia hałasu w środowisku wokół zakładu.

Dlatego wybrano wariant wyciszania bezpośrednio u źródła i zabudowano indywidualne ekrany akustyczne. Równoważny poziom dźwięku w odległości 1 m od ekranu zmniejszył się o 23 dB w stosunku do stanu przed realizacją zadania. Zabudowa drugiego rzędu pochłaniaczy płaskich do istniejącego już ekranu jodełkowego na jednej z chłodni kominowych spowodowała dodatkowo obniżenie poziomu hałasu o 7 dB.

Wyeliminowano także nadmierną emisję hałasu spowodowaną niewystarczającą izolacyjnością akustyczną ściany wschodniej maszynowni poprzez zamontowanie pod odpowiednim kątem drugiej warstwy przeszklenia (wyeliminowanie zjawiska nakładania się fal dźwiękowych). Do zabudowy użyto materiałów najnowszej generacji, które oprócz swojej funkcji izolacyjnej (skuteczność: około 30 dB) mają doskonałe właściwości mechaniczne, optyczne i termiczne. Takie rozwiązanie dodatkowo przyczynia się do bezpieczeństwa pracy, jak również w znacznym stopniu poprawia stan wizualny obiektu.

Działania przeciwhałasowe objęły dominujące źródła hałasu mające wpływ na otoczenie zewnętrzne, którymi są: hala maszynowni oraz urządzenia maszynowni najbardziej hałasotwórcze, transformatory blokowe, wydmuchy powietrza na wentylatorach filtrów tkaninowych na zbiornikach technologicznych bl. 1 i 2 oraz hiperboloidalne chłodnie kominowe. Wszystkie wyciszane obiekty znajdują się na terenie zakładu.

Inwestycje oraz przeprowadzone modernizacje w TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini doprowadziły do osiągnięcia wysokiego stopnia niezawodności ruchu urządzeń z jednoczesnym ograniczeniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszeniem emitowanego poziomu hałasu do środowiska.

Dariusz Liszka
Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska
TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna
– Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini

 

© 2024 Grupa INFOMAX