Advertisement
Paliwa bardziej ekologiczne
W dniach 19-22 września 2012 r. w Złotnikach Lubańskich na Dolnym Śląsku pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odbyło się II Forum Paliw Alternatywnych dedykowane wszystkim, którym bliskie są zagadnienia szeroko pojętej ochrony środowiska, gospodarki odpadami, recyklingu oraz czystych technik spalania paliw.

Image

Image
http://pl.fotolia.com/


 Organizatorzy – Fundacja Rozwoju i Innowacyjności, Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej oraz Eltur-Serwis Sp. z o.o. już po raz drugi zintegrowali środowisko branżowe oraz osoby zainteresowane tematyką wytwarzania oraz wykorzystania paliw alternatywnych, dzięki czemu Forum stało się jednym z ważniejszych tegorocznych spotkań branżowych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk zajmujących się paliwami alternatywnymi, zarówno organizacje biznesowe, przedsiębiorcy, jak i naukowcy oraz stowarzyszenia branżowe. Uczestnikami byli wytwórcy oraz odbiorcy paliw alternatywnych, naukowcy oraz szereg osób pracujących na rzecz rozwiązań prawnych, finansowych, jak i technologicznych w zakresie rozwoju i stosowania paliw alternatywnych.

Uroczystego otwarcia II Forum Paliw Alternatywnych dokonali organizatorzy przedsięwzięcia: Przemysław Jura z Fundacji Rozwoju i Innowacyjności, Arkadiusz Szymanek z Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej oraz prezes Eltur-Serwis Sp. z o.o. Jan Wędzonka.

Tematem wiodącym II Forum było spalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetycei przemyśle cementowym. Obrady rozpoczął prof. Zwoździak z Politechniki Wrocławskiej, dokonując wprowadzenia w tematykę różnorodnych form zagospodarowania biopaliw z uwzględnieniem aspektów ekorozwoju. Dopełnieniem tego tematu był dokonany przegląd i porównanie termicznych technologii utylizacji odpadów, zaprezentowany przez grupę pod kierunkiem prof. Haliny Kruczek również z Politechniki Wrocławskiej. Kolejne referaty dotyczyły właściwości paliw pochodzących z odpadów w aspekcie ich możliwości zastosowania w energetyce oraz przemyśle cementowym. Sesję zakończył Przemysław Jura z Fundacji Rozwoju i Innowacyjności, poruszając niezwykle ważny aspekt dotyczący źródeł finansowania działań innowacyjnych na rynku paliw alternatywnych. Kolejny blok dotyczył spalania biomasy w energetyce zawodowej, a rozpoczął go prezes Eltur-Serwis Jan Wędzonka, poruszając temat współspalania biomasy z węglem. Współspalanie budzi bowiem ostatnio szereg emocji z uwagi na próby ograniczenia intensywności i okresu wsparcia, zgodnie z projektem nowej ustawy o OZE. Nie inaczej było również na sali obrad, gdzie próbowano wzajemnie się przekonywać co do słuszności wspierania współspalania. Atmosferę złagodziły jednak kolejne referaty, które wskazywały na techniczne rozwiązania współspalania zarówno w kotłach rusztowych, jak i fluidalnych.

Pierwszy dzień zakończył panel prowadzony przez PGE GiEK S.A. Elektrownia Turów, w którym przedstawiono wyniki prac projektu RECOMBIO, którego zadaniem było opracowanie metod przetwarzania biomasy i paliw wtórnych wytwarzanych ze stałych odpadów komunalnych.

Drugiego dnia kontynuowano problematykę Forum, koncentrując się przede wszystkim na aspektach środowiskowych związanych z emisją zanieczyszczeń, oczyszczaniem spalin oraz metodyką pomiarową w procesach współspalania. Swoje doświadczenia w zakresie wykorzystania biomasy i paliw alternatywnych przedstawili również partnerzy przemysłowi.

II edycję Forum Paliw Alternatywnych wspierało liczne grono partnerów biznesowych, patronów merytorycznych i medialnych, którzy angażowali się w organizację tego przedsięwzięcia. Spotkaniu towarzyszyły także liczne atrakcje, w tym spotkanie przy grillu, podczas którego uczestnicy mieli okazję w miłej atmosferze nawiązać nowe relacje biznesowe oraz wymienić opinie dotyczące szeregu nurtujących środowisko zagadnień problematycznych, oraz atrakcja turystyczna, jaką było zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej na Jeziorze Złotnickim.

Liczymy, że przyszłoroczne Forum zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników, co wpłynie na kolejny sukces tego wydarzenia.

Więcej informacji:
www.forumpaliwalternatywnych.pl
 

© 2024 Grupa INFOMAX