W dniach 19-22 września 2012 r. w Złotnikach Lubańskich na Dolnym Śląsku pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odbyło się II Forum Paliw Alternatywnych dedykowane wszystkim, którym bliskie są zagadnienia szeroko pojętej ochrony środowiska, gospodarki odpadami, recyklingu oraz czystych technik spalania paliw.
http://pl.fotolia.com/
Organizatorzy – Fundacja Rozwoju i Innowacyjności, Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej oraz Eltur-Serwis Sp. z o.o. już po raz drugi zintegrowali środowisko branżowe oraz osoby zainteresowane tematyką wytwarzania oraz wykorzystania paliw alternatywnych, dzięki czemu Forum stało się jednym z ważniejszych tegorocznych spotkań branżowych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk zajmujących się paliwami alternatywnymi, zarówno organizacje biznesowe, przedsiębiorcy, jak i naukowcy oraz stowarzyszenia branżowe. Uczestnikami byli wytwórcy oraz odbiorcy paliw alternatywnych, naukowcy oraz szereg osób pracujących na rzecz rozwiązań prawnych, finansowych, jak i technologicznych w zakresie rozwoju i stosowania paliw alternatywnych.
Uroczystego otwarcia II Forum Paliw Alternatywnych dokonali organizatorzy przedsięwzięcia: Przemysław Jura z Fundacji Rozwoju i Innowacyjności, Arkadiusz Szymanek z Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej oraz prezes Eltur-Serwis Sp. z o.o. Jan Wędzonka.
Tematem wiodącym II Forum było spalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetycei przemyśle cementowym. Obrady rozpoczął prof. Zwoździak z Politechniki Wrocławskiej, dokonując wprowadzenia w tematykę różnorodnych form zagospodarowania biopaliw z uwzględnieniem aspektów ekorozwoju. Dopełnieniem tego tematu był dokonany przegląd i porównanie termicznych technologii utylizacji odpadów, zaprezentowany przez grupę pod kierunkiem prof. Haliny Kruczek również z Politechniki Wrocławskiej. Kolejne referaty dotyczyły właściwości paliw pochodzących z odpadów w aspekcie ich możliwości zastosowania w energetyce oraz przemyśle cementowym. Sesję zakończył Przemysław Jura z Fundacji Rozwoju i Innowacyjności, poruszając niezwykle ważny aspekt dotyczący źródeł finansowania działań innowacyjnych na rynku paliw alternatywnych. Kolejny blok dotyczył spalania biomasy w energetyce zawodowej, a rozpoczął go prezes Eltur-Serwis Jan Wędzonka, poruszając temat współspalania biomasy z węglem. Współspalanie budzi bowiem ostatnio szereg emocji z uwagi na próby ograniczenia intensywności i okresu wsparcia, zgodnie z projektem nowej ustawy o OZE. Nie inaczej było również na sali obrad, gdzie próbowano wzajemnie się przekonywać co do słuszności wspierania współspalania. Atmosferę złagodziły jednak kolejne referaty, które wskazywały na techniczne rozwiązania współspalania zarówno w kotłach rusztowych, jak i fluidalnych.
Pierwszy dzień zakończył panel prowadzony przez PGE GiEK S.A. Elektrownia Turów, w którym przedstawiono wyniki prac projektu RECOMBIO, którego zadaniem było opracowanie metod przetwarzania biomasy i paliw wtórnych wytwarzanych ze stałych odpadów komunalnych.
Drugiego dnia kontynuowano problematykę Forum, koncentrując się przede wszystkim na aspektach środowiskowych związanych z emisją zanieczyszczeń, oczyszczaniem spalin oraz metodyką pomiarową w procesach współspalania. Swoje doświadczenia w zakresie wykorzystania biomasy i paliw alternatywnych przedstawili również partnerzy przemysłowi.
II edycję Forum Paliw Alternatywnych wspierało liczne grono partnerów biznesowych, patronów merytorycznych i medialnych, którzy angażowali się w organizację tego przedsięwzięcia. Spotkaniu towarzyszyły także liczne atrakcje, w tym spotkanie przy grillu, podczas którego uczestnicy mieli okazję w miłej atmosferze nawiązać nowe relacje biznesowe oraz wymienić opinie dotyczące szeregu nurtujących środowisko zagadnień problematycznych, oraz atrakcja turystyczna, jaką było zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej na Jeziorze Złotnickim.
Liczymy, że przyszłoroczne Forum zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników, co wpłynie na kolejny sukces tego wydarzenia.
Więcej informacji:
www.forumpaliwalternatywnych.pl