Zakłady Energetyki Cieplnej S.A. w Katowicach
Zakłady Energetyki Cieplnej S.A., pod obecnie obowiązującą nazwą, rozpoczęły działalność 1 lipca 1995 r. Początkowo swoim zasięgiem obejmowały rejon Katowic, Sosnowca, Mysłowic i Czeladzi. Działania na terenie Czeladzi zostały jednak zakończone, a do miast korzystających z usług ZEC S.A. doszła Ruda Śląska.
Majątek ZEC S.A. stanowią kotłownie, sieci i stacje ciepłownicze, zlokalizowane w rejonach kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni wynosi 659,008 MW. We wszystkich kotłowniach zainstalowanych jest łącznie 39 kotłów oraz kilkanaście kotłów małej mocy (do 1 MW). Oczywiście liczba zainstalowanych kotłów w okresie istnienia ZEC S.A. ulegała i ulega stale zmianom, które powoduje sytuacja rynkowa.
Ogromny zakres realizowanych od momentu powstania firmy niezbędnych do wykonania remontów, modernizacji i innych inwestycji, których wykonanie było konieczne dla zapewnienia bezawaryjnych i zgodnych z wymogami prawa dostaw ciepła dla odbiorców, nie spowodował jednak zaniechania działań proekologicznych.
W trosce o środowisko
Dużym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym 28 listopada 2002 r. została wdrożona norma ISO 14001 – System Zarządzania Środowiskowego. Również opracowana, wdrożona i zatwierdzona Polityka Środowiskowa ZEC S.A. od samego początku jest nakierowana na proekologiczny charakter działalności Spółki.
Pierwszym znaczącym wyzwaniem była realizacja programu dostosowania znacznej ilości kotłów rozlokowanych w 9 jednostkach organizacyjnych – Wydziałach ZEC S.A. – do zaostrzonych standardów emisyjnych pyłu (z poziomu 1000 mg/Nm3 do poziomu 400 mg/Nm3).
Kolejne wyzwania organizacyjno-finansowe to sukcesywna, zdeterminowana realizacja programów modernizacji źródeł w zakresie kotłów, systemów ciepłowniczych, automatyki i monitoringu oraz sieci i wymiennikowni.
Działania te, prowadzone konsekwentnie od wielu lat, mają na celu wzrost efektywności wytwarzania ciepła, obniżenie kosztów wytwarzania w zakresie możliwym oraz zmniejszenie oddziaływania na środowisko.
Aktualnymi problemami stojącymi przed ZEC S.A., a także przed całym ciepłownictwem w Polsce są powszechnie znane kwestie związane z koniecznymi redukcjami emisji gazów cieplarnianych, kolejnymi zmianami w standardach emisyjnych, niezbędnym dalszym wzrostem efektywności wytwarzania oraz innymi wyzwaniami, które przynoszą następujące i aktualne zmiany przepisów oraz te zmiany, które jeszcze nie nastąpiły, ale są sygnalizowane, że nastąpią w niedalekiej przyszłości.
Wczoraj, dziś i jutro...
Zarząd ZEC S.A. przy współudziale pracowników firmy opracowuje, realizuje oraz aktualizuje Strategię Działania na lata kolejne, uwzględniającą wybrane kierunki działania, specyfikę ZEC S.A., uwarunkowania lokalne dla stosunkowo dużej liczby źródeł, źródła finansowania inwestycji oraz inne kryteria, które pozwalają rozwijać działalność w zgodzie z Polityką Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
Konsekwentnie opracowywane i realizowane plany inwestycyjne, uwzględniające Politykę Środowiskową, pozwoliły na przestrzeni ostatnich lat zrealizować szereg przedsięwzięć ograniczających wpływ ZEC S.A. na środowisko. Chronologicznie rzecz ujmując – najważniejszymi inwestycjami były: budowa 3 kotłów typu KRm wraz z instalacjami odpylającymi w Ciepłowni Juliusz, przebudowa kotła WR-10 z opalanego węglem na opalany metanem, modernizacje wielu instalacji odpylających za kotłami WR-25 oraz podobnych typów, budowa kotła ERm 6,5 w Ciepłowni Wujek, budowa kotłów ERm 6,5 w Ciepłowni Kleofas, likwidacja kotłowni Maria i budowa magistrali ciepłowniczej umożliwiającej zasilanie w ciepło jej odbiorców z EC Kostuchna, zakończenie inwestycji uciepłownienia Osiedla Nikiszowiec w Katowicach wraz z modernizacją kotła WR-25 i pełną automatyzacją węzłów cieplnych, budowa silników gazowych przy Ciepłowni Wesoła opalanych metanem z odmetanowania Kopalni Wesoła, budowa instalacji oczyszczania spalin w Ciepłowni Wujek i inne realizacje ograniczające oddziaływanie na środowisko.
Wyżej wymienione realizacje zostały wielokrotnie pozytywnie oceniane przez jednostki zewnętrzne, uzyskując dofinansowania w postaci pożyczek (WFOŚiGW w Katowicach), dotacji (NFOŚiGW w Warszawie) oraz wyróżnienia i nagrody.
W planach inwestycyjnych ZEC S.A. na najbliższe lata znajdują się między innymi: budowa silników gazowych opalanych metanem wraz z budową gazociągu w EC Wieczorek (planowane zakończenie inwestycji: 2012 rok), modernizacja sieci ciepłowniczych EC Wieczorek i innych ciepłowni ZEC S.A., modernizacje instalacji odpylania dla jednostek kotłowych w kierunku zgodności ze standardami emisyjnymi pyłu, rozszerzenie możliwości pozyskania i wykorzystania gazu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji (budowa dalszych silników i kotłów gazowych) i inne realizacje ograniczające negatywny wpływ na środowisko oraz zwiększające efektywność wytwarzania energii.
Należy podkreślić, że ZEC S.A. terminowo wnosi opłaty za korzystanie ze środowiska (zaświadczenia Urzędu Marszałkowskiego) oraz dotrzymuje standardów emisyjnych (zaświadczenia WIOŚ).
Solidna firma
Niezależnie od działalności zgodnej z Polityką Środowiskową Zakłady Energetyki Cieplnej S.A. uczestniczą w programie „Solidna Firma”, utrzymując od roku 2002 Certyfikat „Solidnej Firmy” i uzyskując kolejno: Certyfikat „Solidna Firma 2002-2004 – srebrny” (Biała lista); Certyfikat „Solidna Firma 2006 – złoty” (Biała lista), brązową statuetkę „Solidna Firma” 2008, Statuetkę „Perła Solidności” w roku 2011.
Warto podkreślić, że Zakłady Energetyki Cieplnej S.A. są firmą ciepłowniczą o najdłuższej historii uczestniczenia w konkursie „Solidna Firma” (Biała lista) w Polsce.
W uznaniu zasług w działalności proekologicznej ZEC S.A. zostały wielokrotnie nagrodzone i wyróżnione: nagroda główna w konkursie Ekolaury 2008 i Ekolaury Dekady 2011, wyróżnienia w konkursie Ekolaury 2003 i 2010 oraz wyróżnienie z okazji X-lecia Polskiej Izby Ekologii z 2009 r. Ponadto posiadają Certyfikat „Przejrzysta Firma 2009” oraz Certyfikat „Czarny Diament 2011”.
W dbałości o Klienta, również w trosce o ochronę środowiska naturalnego oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, a także dla podniesienia renomy firmy – Zakłady Energetyki Cieplnej S.A. wdrożyły System Zarządzania oparty o normy ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz PN-N 18001:2004, udokumentowany Certyfikatem Zintegrowanego Systemu Zarządzania z dnia 14.05.2012 r.
Wojciech Malara
Główny Specjalista
Dział Ochrony Środowiska ZEC S.A.