Advertisement
Śląskie "Ekologiczne Oskary"
„Zielone Czeki” WFOŚiGW w Katowicach AD 2012 zostały kolejny raz wręczone

Image

Przy obecnym coraz szybszym tempie naszego życia spowodowanym czy raczej – jak kto woli – wymuszonym globalizacją oraz dostępem do nowoczesnych i zaawansowanych technik komunikacji cieszy fakt, że w otaczającej nas rzeczywistości istnieje coś stałego i niezmiennego od wielu lat. Do takich wydarzeń należą niewątpliwie „Zielone Czeki”, przyznawane od 1994 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach osobom wyróżniającym się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.


Image

Image

Image


23 kwietnia br. w Katowicach, podczas uroczystej Gali „Zielonych Czeków”, która odbyła się wzorem lat ubiegłych w siedzibie Polskiego Radia Katowice, wręczono nagrody finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Otrzymały je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej, traktowanej jako pasja czy wręcz – nierzadko – misja.

Jest to jedyna w Polsce nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom indywidualnym, podejmującym starania na rzecz ochrony środowiska naturalnego poza swoimi obowiązkami zawodowymi.

Kandydatów do nagrody „Zielonych Czeków” tradycyjnie już zgłaszały instytucje ochrony środowiska z terenu województwa śląskiego, organizacje pozarządowe o charakterze regionalnym, szkoły wyższe i instytuty naukowe, izby gospodarcze, Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, a także Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Śląskiego.

W tym roku nominowano do Nagrody – rekordowo – aż 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród, w tym sześć indywidualnych i jedną zespołową.

Otwierając uroczystość oraz witając uczestników i gości: parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej, władz samorządowych, a także jak zwykle licznie przybyłych dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich, Gabriela Lenartowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, podkreśliła, że Zielonymi Czekami nagradzani są pasjonaci twórczo myślący o środowisku, dążący do tego, by poprawiać warunki życia i ekologiczne bezpieczeństwo każdego z nas.

To bowiem dzięki ich pasji i zaangażowaniu staje się możliwe wprowadzanie istotnych innowacji w środowisku, nie naruszając przy tym jego walorów i bogactwa, z którego człowiek, jako część przyrody, może mądrze korzystać – stwierdziła Pani prezes Gabriela Lenartowicz.

Kapituła Nagrody, składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody, wyłoniła Laureatów w następujących kategoriach:
– Innowacje i technologie,
– Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody,
– Prace naukowo-badawcze,
– Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży,
– Profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska,
– Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.

Kapituła przyznała także nagrodę specjalną.
Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:


Innowacje i technologie
Zespół: dr inż. Krystyna Kubica, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica – za wynik pracy badawczej: Opracowanie technologii niskoemisyjnego spalania paliw stałych – węgla i biomasy, w kotłach małej mocy oraz strategii ich wdrażania. Z tej nagrody cieszymy się w sposób szczególny, ponieważ Pani dr inż. Krystyna Kubica jest członkiem Rady Programowej „Ekologii”.

Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody

Marceli Ślusarczyk – za propagowanie postaw proekologicznych poprzez zaangażowanie w powstanie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury oraz aktywny udział w programie czynnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Skał Kroczyckich i Podlesickich, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów oraz aktywizację społeczności lokalnej wokół programu.

Prace naukowo-badawcze
Prof. UŚ dr hab. Stanisław Czaja – za opracowanie i opublikowanie monografii: Powodzie w dorzeczu Górnej Odry – próba odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie zmiany klimatyczne są efektem działalności gospodarczej człowieka a w jakim naturalnych przyczyn.

Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
Ewa Dziekońska – za ponad 40-letnią konsekwentną popularyzację idei zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody oraz promocję postaw proekologicznych wśród społeczeństwa województwa śląskiego.

Profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska
Nagrody w tym roku wyjątkowo nie przyznano.

Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych
Tomasz Jonderko – przyrodnik amator i działacz – za inwentaryzację pomników przyrody w Brennej i opracowanie na ten temat publikacji, za zainicjowanie powstania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Góra Bucze”, przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł z martwicami wapiennymi na Pogórzu Śląskim i opracowanie szeregu publikacji na ten temat.

Adam Kazimierz Podgórski
– za ponad 5-letnią działalność społeczną w założonym przez siebie Rudzkim Towarzystwie Przyjaciół Drzew, a w szczególności za organizowanie masowych akcji ekologiczno-edukacyjnych, za działalność wydawniczą i dziennikarską służącą upowszechnianiu wartości ekologicznych i historycznych regionu, za promowanie turystyki ekologicznej, za inicjatywy służące ustanawianiu drzew-pomników przyrody ożywionej.

Beneficjentem tegorocznej Nagrody Specjalnej, przyznanej za 40-letni dorobek dziennikarski w podejmowaniu tematów ekologicznych, został Maciej Bakes. Ta nagroda jest także dla nas wyjątkowo ważna, gdyż od wielu lat – zarówno jako Polska Izba Ekologii, jak i wydawnictwo – mamy okazję i przyjemność współpracować z redaktorem Maciejem Bakesem.

Wszystkim Laureatom tegorocznej edycji „Zielonych Czeków”, a także osobom nominowanym do tej jakże ważnej nagrody serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych „ekologicznych” sukcesów.

Redakcja

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”
 

© 2024 Grupa INFOMAX