Nowa filozofia działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Na zorganizowanej 25 stycznia br. wyjazdowej konferencji prasowej WFOŚiGW przedstawił zasady, kryteria i metody przyznawania pomocy publicznej na zadania związane z poprawą stanu środowiska i warunków życia w województwie śląskim, które obowiązywać będą w najbliższych latach. Spotkanie odbyło się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.
Nowe otwarcie Wojewódzkiego Funduszu wynika z niespotykanego do tej pory zainteresowania dofinansowaniem działań prośrodowiskowych w regionie. W ubiegłym roku na ten cel ze środków WFOŚiGW w Katowicach wydano ponad 520 mln PLN. To rekordowa kwota w historii katowickiego Funduszu i największa w skali wszystkich wojewódzkich funduszy w kraju.
-
Dużo wydarzyło się w naszym Funduszu w ubiegłym roku. To wymusiło na nas zmiany w stylu i filozofii działania – powiedziała
Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. –
Wsparcie dla beneficjentów wymaga dziś innego podejścia, polegającego – między innymi – na większym zbliżeniu się do ich potrzeb oraz skracaniu okresu rozpatrywania wniosków. Aby było to możliwe – a wniosków jest przecież coraz więcej – będziemy brać pod uwagę, jako nowe kryterium, stopień przygotowania beneficjenta, jego gotowość do realizacji danego, aplikowanego do Funduszu zadania.
Pani Prezes w swoim wystąpieniu zwróciła także uwagę na bardzo ważne aspekty ekologiczno-społeczne, jakimi są realne możliwości potencjalnego beneficjenta Funduszu w realizacji przedsięwzięcia zgłaszanego jako projekt, który ma być finansowo wspierany przez Fundusz. Dotychczas często niestety działo się tak, że środki gwarantowane już stosowną umową nie mogły być uruchamiane, bo mimo tego, iż były w dyspozycji WFOŚiGW – pozostawały niedostępne dla ich potencjalnego odbiorcy właśnie z racji braku możliwości udokumentowania ich skutecznego wykorzystania w ramach zakładanego biznesplanu. Wymagało to zmian.
Modyfikacji od 2012 roku uległy także zasady i wysokość umorzeń pożyczek, oprocentowanie kredytów, pożyczek, a także czas ich spłaty.
Wprowadzony został system naborów terminowych oraz tryb konkursowy w rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie. Dzięki temu przy ich ocenie możliwe będzie wybieranie tych najlepiej przygotowanych, najbardziej efektywnych i przynoszących najwięcej efektów ekologicznych.
Wszystko to służyć ma bardziej precyzyjnemu gospodarowaniu środkami publicznymi oraz dostosowaniu działania śląskiego Funduszu do zmian, jakie zaszły w naszej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat.
-
Ekologia to podnoszenie jakości życia. Ale także troska o jakość gospodarki – podsumowała swoje wystąpienie
Gabriela Lenartowicz.
Na pytania licznie przybyłych dziennikarzy oprócz Pani Prezes odpowiadali również szefowe i szefowie poszczególnych Zespołów Funduszu. Pytania dotyczyły głównie lat ubiegłych, a przede wszystkim współpracy WFOŚiGW z energetyką zawodową, ciepłownictwem i górnictwem w aspekcie odnawialnych źródeł energii, energooszczędności oraz efektywności energetycznej.
-
Każdy projekt jest ważny, nie tylko ze względu na jego wielkość. To prawda, że najwięcej jako Fundusz wydaliśmy na inwestycje związane z ochroną powietrza. Bo takie było zapotrzebowanie i najwięcej stosownych wniosków – powiedziała
Gabriela Lenartowicz.
Jak uzyskać dofinasowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (skrót Poradnika)
Pierwszeństwo w dofinansowaniu mają zadania wspierane środkami Unii Europejskiej lub innymi środkami zagranicznymi oraz zadania zapisane odpowiednio w krajowych i wojewódzkich Programach i Planach, w szczególności w zakresie:
– gospodarki wodno-ściekowej,
– gospodarki odpadami,
– ochrony powietrza,
– zapobiegania i likwidacji poważnych awarii, skutków zanieczyszczenia środowiska i klęsk żywiołowych.
Rozpatrując wnioski o dofinansowanie zadań, Fundusz stosuje następujące kryteria oceny przedsięwzięć:
1. Kryterium legalności i celowości.
2. Kryterium osiągnięcia standardów Unii Europejskiej.
3. Kryterium zintegrowanej efektywności ekologicznej, ekonomicznej i społecznej.
4. Kryterium stanu przygotowania zadania.
5. Kryteria finansowe i ekonomiczne.
6. Dodatkowe kryteria – w zależności od charakteru zadania.
Można zatem uzyskać dotację:
• do 80 proc. kosztów kwalifikowanych – dla zadań związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, edukacją ekologiczną, zapobieganiem poważnym awariom, badaniami, opracowaniami i ekspertyzami, profilaktyką zdrowotną, uzupełnieniem w sprzęt przeciwpowodziowy, demontażem, transportem i unieszkodliwianiem azbestu z obiektów służby zdrowia, oświaty i opieki społecznej, wspomaganiem systemu kontroli wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska;
• do 50 proc. kosztów kwalifikowanych – dla zadań takich jak na przykład:
– budowa lub modernizacja zbiorników małej retencji wodnej,
– budowa lub modernizacja urządzeń monitorujących lub urządzeń wodnych zwiększających bezpieczeństwo przeciwpowodziowe,
– udział w usuwaniu skutków powodzi w urządzeniach wodnych, brzegach rzek lub potoków oraz urządzeniach ochrony środowiska,
– likwidacja zagrożeń środowiskowych powodowanych zdeponowaniem niebezpiecznych odpadów przez zakłady postawione w tan likwidacji bądź zlikwidowane,
–– zadania z zakresu ochrony atmosfery i ochrony wód, realizowane w obiektach użyteczności publicznej przez jednostki sektora finansów publicznych oraz zadania realizowane w obiektach użyteczności publicznej wpisanych do rejestru zabytków przez pozostałe jednostki (nie dotyczy budynków mieszkalnych);
– wspieranie wykorzystania źródeł energii odnawialnej, za wyjątkiem produkcji energii cieplnej dla nowobudowanych obiektów;
• do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku zadań polegających na usuwaniu skutków zanieczyszczenia powierzchni ziemi (w przypadku nieustalenia sprawcy lub bezskutecznej egzekucji wobec niego).
Jako koszty kwalifikowane rozumie się sumę kosztów działań niezbędnych dla osiągnięcia efektu ekologicznego.
WFOŚiGW udziela również pożyczek:
• do 80 proc. kosztów kwalifikowanych,
• oprocentowaną 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym.
W przypadku łączenia w jednym zadaniu pożyczki z dotacją, łączna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
Fundusz uzależnia udzielenie pożyczki i jej wysokość od zdolności kredytowej wnioskodawcy w rozumieniu prawa bankowego oraz od właściwego prawnego zabezpieczenia spłaty pożyczki.
Fundusz nie dofinansowuje źródeł ciepła, instalacji i termoizolacji w nowobudowanych obiektach, za wyjątkiem odnawialnych źródeł energii.
Warunki spłaty są ustalane przez Fundusz na podstawie analizy ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy i zadania, przy czym uwzględnia się przepisy dotyczące udzielania pomocy publicznej, określane w umowie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.wfosigw.katowice.pl.
Na zakończenie słów kilka o miejscu spotkania – Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Zostało ono, jak sądzę, wybrane nieprzypadkowo, bo jest także przykładem dobrego lokowania środków przez Fundusz. Oko w oko z królem puszczy było nam dane spotkać się w malowniczej choć zimowej scenerii parku Zwierzyniec, położonym zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki i zamku. Mogliśmy je podziwiać z pomostów widokowych, a co odważniejsi z nas wręcz w bezpośredniej bliskości, ponieważ gospodarze obiektu zafundowali nam atrakcję w postaci możliwości samodzielnego karmienia żubrów. Przygotowane marchewki szybko znikały, więc chyba smakowały.
Ośrodek dysponuje również budynkiem edukacyjno-turystycznym, gdzie zobaczyć można stałą ekspozycję poświęconą historii hodowli tych zwierząt, a także wystawy tematyczne dotyczące flory i fauny Ziemi Pszczyńskiej.
Uczestniczący w konferencji prasowej dziennikarze zgodnie podkreślali fakt, że spotkanie oprócz możliwości zdobycia informacji „u źródła”, rozmów, dobrze posłużyło także integracji naszej grupy zawodowej. Niestety, takich okazji mamy coraz mniej. I tylko śląski Fundusz tradycyjnie już nie zawodzi w tej materii...
Dziękujemy.
Ewelina Sygulska
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”