Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wraz z Polską Techniką Górniczą S.A., Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Wydawnictwem Górniczym po raz kolejny zorganizowały w katowickim „Spodku” Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2011”.
Są to Targi o wieloletniej tradycji, które odbywają się w Katowicach od ponad 25 lat. Ekspozycja nazywana jest już tradycyjnie „górniczym szczytem” – bowiem właśnie ta branża dominuje na stoiskach targowych. 6 września br., czyli w dniu otwarcia Targów, katowicka RIG zorganizowała także ogólnopolską konferencję pn. Sektor gazowy i węglowy a bezpieczeństwo energetyczne Europy i Polski. Wyzwania. Możliwości. Prognozy. „Ekologia” była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
Obrady otworzył, prelegentów, licznie zgromadzonych honorowych gości: przedstawicieli administracji rządowej, władz samorządowych, parlamentarzystów oraz uczestników spotkania powitał Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – Konferencji jest dużo (...), jednak ta powinna być interesująca ze względu na pytania o ekonomiczne podstawy i konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział na wstępie. Zapowiedział więc dyskusję na temat wykorzystania węgla kamiennego w rodzimej energetyce w kontekście realizacji zobowiązań Polski wynikających z Pakietu Klimatyczno- Energetycznego oraz perspektyw związanych z pozyskiwaniem gazu łupkowego.
Pierwszy blok tematyczny Konferencji nosił tytuł: Polityka energetyczna Unii Europejskiej. Polska w globalnym systemie energetycznym. Referat wprowadzający wygłosił Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Mówca już na wstępie podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne państwa leży w gestii odpowiedzialności konstytucyjnej Prezydenta i jest przedmiotem Jego szczególnego zainteresowania zarówno w aspekcie skali, wielkości oraz kosztów inwestycji, które stoją przed polską energetyką, jak i ich przełożenia na cenę energii zarówno dla rodzimych firm (konkurencyjność polskiej gospodarki!), jak również, a może przede wszystkim, na gospodarstwa domowe, gdzie coraz więcej pieniędzy trzeba będzie wydawać na energię elektryczną i ciepło.
A jak to się ma do całości polityki energetycznej Unii Europejskiej? Zrealizowanie w Polsce zasady 3x20 do roku 2020 będzie raczej trudne, również w sferze ewentualnych regenocjacji zawartych już porozumień (zawartych przez nasz rząd w 2007 roku). Jednak nacisk na lepsze wykorzystywanie źródeł odnawialnych niewątpliwie jest korzystny. Ważne jest także przygotowanie się do pozyskiwania energii z nowego obszaru, jakim jest potencjalna eksploatacja gazu łupkowego.
Trudno dyskutować na temat zasadności postawy Unii Europejskiej, zakładającej ograniczenie emisji CO2 do atmosfery niejako za wszelką cenę... Tu rodzi się jednak pytanie, na ile polityka europejska dotycząca ochrony klimatu stanie się polityką obowiązującą w globalnym świecie, gdzie takie państwa jak na przykład USA, Chiny, Indie (niekwestionowane przecież potęgi gospodarcze) jak do tej pory nie wyrażają woli włączenia się w ten proces.
Następnie głos zabrał Maciej Kaliski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Odwołując się do dokumentu Polityka energetyczna Polski do roku 2030 podkreślił potrzebę zdecydowanych działań w całej branży. Zaznaczył jednak, że chociaż stanowisko unijne dotyczące ekologii jest w miarę spójne, to nie da się tego samego powiedzieć na temat energetyki. Górę biorą raczej interesy poszczególnych jej członków. Niemcy nie chcą elektrowni atomowych, Francja – gazu łupkowego, a większość – węgla. Zgodność panuje tylko co do wykorzystywania źródeł odnawialnych. Niestety, rzadko mówi się otwarcie o kosztach pozyskiwanej w ten sposób energii oraz o tym, że nie w każdych warunkach klimatycznych te technologie się sprawdzają... Jak więc pogodzić rynek energii z ochroną środowiska i konkurencyjnością gospodarki? Może nadszedł już czas, aby głośno powiedzieć, że o źródłach pozyskiwanej i wykorzystywanej energii ma samodzielnie decydować dane państwo? To ważne pytania. Odpowiedź na nie z pewnością nie będzie łatwa.
Integralną częścią Konferencji były dwa panele dyskusyjne: Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Strategia państwa w zakresie dywersyfikacji źródeł energii. Strategiczne inwestycje w sektorze energetycznym oraz Gaz łupkowy – wyzwania, możliwości, prognozy. Do poruszanej w nich problematyki będziemy jeszcze niejednokrotnie powracać na łamach naszego pisma.
Laura Jedlińska