Ekolaur Dekady w kategorii: Ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie
TAURON Polska Energia S.A.
www.tauron-pe.pl
za: TAURON EKO PREMIUM – produkt sprzedawany w ramach Systemu Gwarancji Sprzedaży Energii.
W 2010 roku w kategorii „Ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie” Ekolaura przyznano produktowi Taurona – Tauron Eko Premium, a w tym roku nagrodzono go Ekolaurem Dekady w tej samej kategorii.
Tauron Eko Premium to pierwsza i obecnie jedyna w Polsce energia z odnawialnych źródeł, której pochodzenie potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Produkt jest oferowany w ramach Systemu Gwarancji Sprzedaży Energii. Stanowi on potwierdzenie, że energia pochodzi w całości z odnawialnych źródeł (m.in. z małych elektrowni wodnych), a jej produkcja odbywa się w przyjazny i niewpływający negatywnie na środowisko sposób. System pozwala bowiem prześledzić rzeczywistą drogę przepływu handlowego. Produkt jest całkowicie odrębny i niezależny od funkcjonującego, obligatoryjnego dla wszystkich sprzedawców energii, Systemu Świadectw Pochodzenia.
Partnerem Systemu Gwarancji Sprzedaży Energii jest Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE), które zostało wskazane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii jako jedyna działająca w Polsce niezależna instytucja, mogąca zbudować taki certyfikat.
Firmy, które decydują się na zakup produktu Tauron Eko Premium, jako jedyne w Polsce mogą umieścić na swoich wyrobach, stronach internetowych, materiałach promocyjnych znak gwarancji sprzedaży energii ekologicznej PTCE oraz logo „TAURON EKO Premium”. Stanowią one potwierdzenie, że przedsiębiorstwo funkcjonuje w oparciu o energię pochodzącą z ekologicznych źródeł energii i przy użyciu takiej zostały też wytworzone jego produkty.
– Proponujemy naszym klientom możliwość budowania społecznie odpowiedzialnej marki w aspekcie wykorzystania energii elektrycznej. Dlatego nie tylko oferujemy im unikalny ekologicznie produkt, ale także zadbaliśmy, by o jego pochodzeniu świadczył certyfikowany znak jakości, rekomendowany przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Certyfikacji Energii – mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia S.A., odznaczony podczas gali Polskiej Izby Ekologii Odznaką Honorową Ministra Środowiska „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.
Procedura certyfikacji obejmuje następujące elementy łańcucha dostaw:
– certyfikację źródła wytwórczego energii elektrycznej,
– weryfikację wielkości zakupu energii ekologicznej z certyfikowanych źródeł,
– potwierdzenie ilości energii ekologicznej sprzedawanej klientom.
Małe elektrownie wodne – źródło ekologicznej energii
Mówimy energia ekologiczna – myślimy woda, wiatr. Chociaż jest to produkt deficytowy, zainteresowanie nim wzrasta. Duże przedsiębiorstwa, szczególnie zwracające uwagę na ekologię, wskazują, że ochrona środowiska naturalnego w obszarze energetycznym to również ważny aspekt ich działalności.
Energia ekologiczna jest produkowana m.in. w elektrowniach wodnych, a także na farmach wiatrowych i wytwarzana z biomasy. W Grupie Tauron znajduje się 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy 124,3 MW. Są położone na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.
Warto zobaczyć
Elektrownie wodne są zlokalizowane przy takich rzekach, jak Bóbr, Bystrzyca, Kamienna, Nysa Kłodzka, Odra, Wisła, Dunajec i na potokach Olczańskim i Bystrym. To zielona alternatywa dla energii, w niczym nieprzypominająca terenów przemysłowych.
Co więcej, większość elektrowni wodnych to cenne zabytki techniki i architektury. Turyści chętnie zwiedzają monumentalną (62 metry wysokości!) zaporę na zbiorniku przy elektrowni wodnej Pilchowice I (w gminie Wleń w woj. dolnośląskim) oraz budowlę uważaną za jedną z najstarszych i najpiękniejszych w kraju – stopień wodny Leśna (w miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku). Obiekt ten powstał w latach 1901-1907 i do dziś stanowi pewne zabezpieczenie przed powodziami w dolinie Kwisy.
Dla miłośników urządzeń technicznych najciekawsze jest wyposażenie elektrowni wodnych, w których nadal pracują turbiny Francisa (1849) i Kaplana (1918). Oryginalnych elementów z początku ubiegłego stulecia jest w elektrowniach dużo więcej. Niektóre z nich można spotkać tylko w muzeach. Zabytkowe urządzenia i unikalne rozwiązania hydrotechniczne zbiorników wodnych są niezwykłą atrakcją dla licznych turystów z całego świata.