Tereny zdegradowane czy wręcz zniszczone ekologicznie są niestety nieodłącznie związane z działalnością przemysłową, która realizowana była w dalszej lub bliższej nam przeszłości. Widoki takie szczególnie częste były i są jeszcze na Górnym Śląsku. Jednak to się szczęśliwie już zmienia.
A zmienia się dzięki takim Firmom jak Barosz-Gwimet. Spółka powstała w 1997 roku w Marklowicach. Bodźcem do jej utworzenia było właśnie zapotrzebowanie na profesjonalne i nowoczesne usługi w zakresie kompleksowej rekultywacji terenów pogórniczych oraz zagospodarowywania odpadów powęglowych. Wszystko zaczęło się od wdrażania nowoczesnej technologii rekultywacji stożkowego zwałowiska odpadów powęglowych, czyli – po prostu – tzw. hałdy KWK „Marcel” w Radlinie. Metodę opracowano w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Technologia ta umożliwia po zagospodarowaniu oddanie mieszkańcom zielonych i estetycznie wyglądających terenów, które nie przypominają już „księżycowego” krajobrazu. Grunty takie mogą być spokojnie wykorzystywane przez leśnictwo czy pod budownictwo przemysłowe lub mieszkaniowe. Tereny te często służą do rekreacji, nauki przyrody oraz edukacji ekologicznej.
Od 1999 roku podobną technologię Firma stosuje przy budowie bryły rekultywacyjnej wraz z likwidacją zapożarowania starych stożków KWK „Rydułtowy-Anna” Ruch I Rydułtowy. W latach 1998-1999 Spółka poszerzała swoje doświadczenia, realizując zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów z przeróbki węgla z kopalń „1 Maja” w Wodzisławiu Śląskim oraz „Chwałowice” w Rybniku. W roku 1999 do oferty włączono również usługę hydroobsiewu, czyli bezglebowego zatrawiania.
Takich przykładów od początku jej powstania do dnia dzisiejszego jest wiele. Wszystkie te działania są profesjonalnie wykonywane dzięki możliwości dysponowania specjalistycznym sprzętem oraz najnowocześniejszymi technologiami rekultywacji technicznej i biologicznej oraz – co jest równie ważne – wysokim kwalifikacjom zatrudnionej tu kadry zarządzającej i załogi.
Barosz-Gwimet Sp. z o.o. w dziedzinie prowadzenia prac prewencyjnych termicznie czynnych stożkowych hałd odpadów pogórniczych od lat współpracuje i korzysta z dorobku naukowego Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz z innymi placówkami w kraju i zagranicą. Owocuje to szybkim wdrażaniem nowych rozwiązań i jest dobrym przykładem korzyści, jakie płyną ze związków świata biznesu i nauki dla polskiej gospodarki.
Firma posiada również szereg stosownych atestów, certyfikatów i uprawnień. Są to – między innymi – Atest Higieniczny, Atest Radiacyjny, Aprobata Techniczna wydana przez Instytut Dróg i Mostów, System Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, System Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2004 w zakresie rekultywacji terenów poprzemysłowych, produkcji kruszyw i usług budowlanych.
Za swój dorobek na rzecz ekologii, za zasługi dla poprawy stanu środowiska na Śląsku, wreszcie za sukcesy ekonomiczne i wrażliwość społeczną, polegającą na czynnym włączaniu się w sprawy ważne dla regionu i jego mieszkańców Spółka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Jako przykład niechaj posłużą: Orły Polskiego Budownictwa, Panteon Polskiej Ekologii, Jakość dla Środowiska, Złoty Certyfikat dla Rzetelnej Firmy oraz – już trzykrotnie – Ekolaury Polskiej Izby Ekologii.
Nic zatem dziwnego, że nie mogło jej zabraknąć w tym roku wśród laureatów Ekolaurów Dekady Polskiej Izby Ekologii. Prestiżową kryształową statuetkę z rąk Czesława Śleziaka, przewodniczącego Rady PIE, odebrał Czesław Mocko, prezes Zarządu Barosz-Gwimet Sp. z o.o. Wszak tradycja zobowiązuje...