Advertisement
Standard godny polecenia
Ekolaur Dekady w kategorii: Ochrona powietrza, ochrona przed hałasem

Biuro Projektów „KOKSOPROJEKT” Spółka z o.o.
ul. Wolności 362, 41-800 ZABRZE
tel. 32 271 44 31, 32 278 66 20; fax 32 271 65 47
e-mail: koksoprojekt@koksoprojekt.pl
www.koksoprojekt.pl

za: Nowoczesne baterie koksownicze wyposażone w innowacyjne i ekologicznie skuteczne rozwiązania.

Image

Koksoprojekt jest biurem inżynierskim wyspecjalizowanym w projektowaniu i kompleksowej realizacji inwestycji dla koksownictwa i przemysłów pokrewnych. Oferuje nowoczesne rozwiązania techniczne i technologie o standardzie światowym, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska, uzyskując za swoje osiągnięcia uznanie inwestorów oraz nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach. Posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego, nadanego przez Ministra Gospodarki, oraz uczestniczy w unijnym projekcie GreenEvo w kategorii oszczędnych i czystych technologii węglowych.

Pierwsza dekada obecnego wieku z powodu wzrostu popytu na koks i ogólnego rozwoju gospodarczego świata, w tym hutnictwa, stworzyła szansę na realizację dużych przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce. Koksownictwo krajowe posiadało potencjał produkcyjny nienowoczesny, uciążliwy dla środowiska i w znacznej mierze wyeksploatowany. Było to podstawą dla podjęcia budowy 8 nowoczesnych baterii o wysokiej koncentracji produkcji i zgodnych z kryteriami Najlepszych Dostępnych Technik (BAT), obowiązującymi w krajach UE.

Koksownie zaliczały się do zakładów przemysłowych szczególnie uciążliwych dla środowiska i pilnie wymagały modernizacji. Intensywna eksploatacja bazy wytwórczej i chroniczny brak środków na potrzeby remontowo-inwestycyjne doprowadziły do złego stanu technicznego tych przestarzałych i mało wydajnych obiektów i instalacji. Spowodowało to od 1990 r. wyłączenie z ruchu prawie 40 baterii koksowniczych całkowicie zużytych i uciążliwych dla środowiska, na co wpływ miała transformacja gospodarcza, kryzysy ekonomiczne i znaczny spadek zapotrzebowania na koks, a także niechęć społeczeństwa do akceptacji koksowni.

Proces kompleksowej modernizacji baterii rozpoczęto w Zakładach Koksowniczych „Zdzieszowice” (największa koksownia w Polsce), gdzie w latach 2003-2008 uruchomiono 4 wielkokomorowe baterie koksownicze o produkcji 3 mln ton koksu. W latach 2007-2011 powstały 2 baterie w koksowni „Przyjaźń”, a wcześniej bateria WK-1 w Krakowie w 1999 r., wszystkie o systemie zasypowym, oraz bateria w Koksowni „Radlin” ze stacjonarnym systemem ubijania wsadu (pierwsza w Europie) w 2008 roku. W sumie zbudowano 8 nowoczesnych baterii o zdolności produkcyjnej 5,9 mln ton koksu/rok, co stanowi ponad 60 proc. mocy wytwórczych Polski, obniżając jednocześnie średni ich wiek do 17 lat. Budowane stopniowo baterie posiadały zdolność średnio 750 000 ton koksu/rok przy kosztach inwestycyjnych o wartości 200-400 mln zł – na co wpływ miała także nowa lokalizacja, doposażenie dodatkowych obiektów, nowe technologie (system ubijany czy zasypowy, chłodzenie mokre czy suche, sortownia itd.).

W wyniku podjętych przedsięwzięć modernizacyjnych osiągnięto:
– obniżenie wskaźnika emisji względnej zanieczyszczeń do powietrza z baterii z ponad 5 kg do poniżej 2 kg/tonę wsadu suchego, tj. o około 40 proc. w liczbach bezwzględnych w stosunku do wielkości emisji sprzed modernizacji i przy jednoczesnym 1,5-krotnym wzroście produkcji z nowych baterii;
– ograniczenie hałasu przez zastosowanie cichobieżnych maszyn piecowych i ekranowanie innych urządzeń do 40 dB (A) na granicy własności;
– eliminację powstawania stałych odpadów technologicznych;
– możliwość termicznej utylizacji niebezpiecznych odpadów karbo- i petrochemicznych z zewnątrz w ilości do 10 tys. ton/rok;
– brak ścieków wymagających odprowadzenia do odbiornika zewnętrznego;
– ograniczenie nakładów inwestycyjnych o około 20 proc. przez zmiany w technologii oraz staranny dobór urządzeń i rozwiązań energo- i materiałooszczędnych;
– dodatkowe zatrudnienie około 400 osób i utrzymanie miejsc pracy w perspektywie co najmniej 30 lat;
– znaczną redukcję kosztów remontowych w okresie 15 lat i więcej oraz zapewnienie wysokiej sprawności ekologicznej i energetycznej procesu.

Nowoczesna bateria koksownicza wyposażona w innowacyjne i ekologicznie skuteczne rozwiązania jest standardem godnym polecenia przyszłym inwestorom zarówno w kraju, jak i za granicą. Są na to dowody w postaci prowadzonych z naszą Firmą rozmów, zwłaszcza przez koksownie z Koncernu ArcelorMittal, na budowę podobnych jednostek produkcyjnych w Europie i innych rejonach świata.

dr inż. Rudolf Cieślar
Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny
 

© 2024 Grupa INFOMAX