Działalność Baterpolu to produkcja ołowiu i stopów ołowiu z zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które są odpadem niebezpiecznym ze względu na zawarte w nich składniki: ołów i jego związki oraz elektrolit.
Postępowanie z tego typu odpadami wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności w całym procesie, na który składają się:
– zbieranie, składowanie i transport do miejsca przerobu,
– procesy technologiczne zapewniające bezpieczny przerób i odzysk składników akumulatora.
Baterpol posiada specjalistyczne środki i wyposażenie oraz organizację do prowadzenia tych procesów.
W 2004 r. Baterpol uzyskał Wyróżnienie w Konkursie Polskiej Izby Ekologii Ekolaury w kategorii Gospodarka odpadami, rekultywacja terenów zdegradowanych za „System zabezpieczenia środowiska przed niebezpiecznym odpadem, jakim jest zużyty akumulator”.
W 2007 r. – Wyróżnienie również w kategorii Gospodarka odpadami za „Recykling akumulatorów i gospodarcze wykorzystanie składników zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych zawierających siarkę”.
W 2009 r. – Ekolaur tym razem w kategorii Ochrona powietrza, ochrona przed hałasem za „Hermetyzację procesów technologicznych hali rafinacji Zakładu Ołowiu połączoną z nowym zespołem filtra odpylającego”.
Każda z wyżej wymienionych nagród mogła być przedmiotem wniosku w Konkursie Ekolaury Dekady. Jednak to instalację odpylającą w Zakładzie Ołowiu uznano za jedno z ważniejszych zrealizowanych zadań na rzecz poprawy środowiska i warunków pracy, tym bardziej, że jest to inwestycja w Zakładzie Ołowiu, w którym przez ostatnie dziesięć lat realizowane są prace modernizacyjne i nowe inwestycje, dzięki którym „stara” część Baterpolu o ponad stuletniej tradycji stała się zakładem bezpiecznym dla pracowników i otoczenia, dorównując nowoczesnością rozwiązań Zakładowi Przerobu Złomu Akumulatorowego w Świętochłowicach.
Przedsięwzięcie polegało na zrealizowaniu pakietu kompatybilnych ze sobą zadań, poprawiających środowisko pracy i ograniczających emisję do powietrza. Dwa istniejące zdekapitalizowane filtry zastąpiono jednym wysokosprawnym, nowoczesnym urządzeniem odpylającym zabudowanym bezpośrednio przy źródłach emisji, odciągającym gazy i pyły z przestrzeni pieca, stanowisk odlewania ołowiu oraz znad kotłów rafinacyjnych. Nowoczesna, wysokosprawna odpylnia dla wszystkich procesów technologicznych hali rafinacji wraz z modernizacją i hermetyzacją istniejących urządzeń to nowe podejście do ochrony środowiska i warunków pracy.
Cały system właściwej wentylacji gazów i pyłów w hali rafinacji znad kotłów rafinacyjnych i pieca obrotowego wymagał podejścia kompleksowego i składał się z kilku projektów zrealizowanych w 2007 i 2008 roku. Zabudowane zostały nowe okapy kotłów rafinacyjnych, zapewniające pełne wykorzystanie ciągu wytworzonego przez nowy filtr, zmodernizowany został załadunek wsadu do pieca oraz sposób odlewania ołowiu surowego i żużla. Przedsięwzięcie kompleksowo rozwiązało problem emisji gazów wentylacyjnych, ponieważ zawiera nie tylko filtr, ale i system rurociągów, klap oraz automatykę przemysłową dopasowującą stan pracy układu do bieżącej sytuacji technologicznej.
Zabudowany filtr ogranicza emisję do powietrza, a jednocześnie zmniejsza emisję niezorganizowaną pyłu i ołowiu na stanowiskach pracy.
Wniosek o Ekolaury Dekady był niejako powtórzeniem wniosku z 2009 roku. Rozszerzono go jednak o informację o kolejnych zrealizowanych w tym obszarze inwestycjach. W miejsce wyeksploatowanego i awaryjnego pieca obrotowego został zainstalowany nowy piec uchylno-obrotowy. Ponadto w ramach tej inwestycji zamontowane zostało zmechanizowane stanowisko do odlewania ołowiu i żużla wraz z kadziami lejniczymi, suwnica lejnicza oraz stanowisko przygotowania wsadu surowca ołowionośnego i szkła kineskopowego – ale to rozwiązanie było już przedmiotem wniosku o Ekolaury 2011.
Andrzej Łatka
Prezes Zarządu Baterpol S.A.