Advertisement
Wodny Świat w Tychach
Ekolaur Dekady w kategorii: Gospodarka wodno-ściekowa
Wyróżnienie Dekady w kategorii: Oszczędność energii, odnawialne źródła energii


Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
al. Marszałka J. Piłsudskiego 12, 43-100 Tychy
tel. 32 325 72 35, fax 32 325 72 85
e-mail: rcgw@rcgw.pl
www.rcgw.pl

za: III etap modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Tychach-Urbanowicach. Część mechaniczna i biologiczna.
za: Bioelektrociepłownię na Oczyszczalni Ścieków w Tychach-Urbanowicach.


ImageNa przestrzeni ostatnich kilku lat oblicze Tychów dynamicznie się zmieniało. Obraz miasta-sypialni dawno poszedł w zapomnienie, a w miejscu pustych betonowych przestrzeni powstały ciekawe obszary do wypoczynku i relaksu.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. postanowiło również mieć swój udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku miasta.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do dużego tempa pracy – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Zarządu RCGW S.A. – Dzieje się tak już od kilku dobrych lat. Najpierw na skutek realizacji projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, a teraz tytułem nowych inwestycji wodnych. Chodzi o przedsięwzięcia, które nie tylko zmieniają oblicze miasta na lepsze, ale również przyczynią się do tego, że mieszkańcom będzie się lepiej mieszkało i odpoczywało – dodaje.

Po pierwsze: Aquapark
Z początkiem lipca br. ogłoszony został konkurs na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej Parku Wodnego w Tychach”. Całość obiektu podzielona została na dziewięć zasadniczych stref. Pierwsza, tzw. wejściowa, ma obejmować hall, poczekalnie, kasy, recepcję, biuro obsługi klienta, toalety oraz szatnię, druga – nazwana strefą konferencyjną z salą konferencyjną na 250 osób z możliwością wejścia z zewnątrz budynku. Sala będzie przylegała do strefy gastronomicznej celem wspólnego wykorzystania zaplecza socjalno-kuchennego. Kolejna strefa wellness – to m.in. dwa pokoje zabiegowe, następnie strefa fitness – sala do ćwiczeń oświetlana naturalnym światłem, powierzchnia pod siłownię i zaplecze sanitarno-szatniowe. Najważniejszą będzie strefa basenowa. Wielkość powierzchni wodnej w całym obiekcie to ogółem 1,8 tys. m2 dla części krytej i otwartej, w tym wydzielony akustycznie od strefy rekreacyjnej basen sportowy długości 25 m i szerokości 12,5 m, zespół 4 zjeżdżalni oraz baseny zewnętrzne rekreacyjne, czynne cały rok. Szósta strefa to strefa saun. Następną jest strefa gastronomiczna oraz strefa dziecka z możliwością pozostawienia dziecka na czas pobytu rodzica w obiekcie. Ostatnia ze stref to zaplecze techniczne, czyli wymiennikownia, kotłownia z agregatami, węzeł elektryczny, pomieszczenie techniczne obiegu wody itp. Miejsce przeznaczone pod lokalizację Parku Wodnego znajduje się w obszarze położonym w południowej części miasta bezpośrednio przylegającej do Lasów Kobiórskich. Teren ten obejmuje ok. 4 ha.

Po drugie: Oś Wodna w Parku Miejskim
Już niedługo zmieni się również otoczenie miejskiego Ratusza. Mowa tutaj o nowoczesnej Osi Wodnej, która będzie przestrzenią niezwykłą, łączącą wodę, zieleń, światło i dźwięk. Jednocześnie zrealizuje ona zamysł wykreowania wysokiej jakości przestrzeni publicznej, łączącej w sobie takie cechy jak: innowacyjność, elegancja, dynamika, interakcja, funkcjonalność i artyzm. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku tyszanie będą cieszyć się z nowoczesnej Osi Wodnej w tyskim parku.

Po trzecie: Mała elektrownia wodna
Pozyskanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w XXI wieku jest w zgodnej opinii światowej podstawowym kierunkiem wysiłków zmierzających do ograniczenia efektu cieplarnianego. Jednym z takich źródeł jest wykorzystanie elektrowni wodnych. RCGW S.A. rozważa pomysł uruchomienia w pobliżu Jeziora Paprocańskiego, na jazie rzeki Gostynki, małej elektrowni wodnej. Zasilane wodą rzeki koło młyńskie będzie napędzało generator, efektem czego wytworzony prąd zasili oświetlenie w parku paprocańskim wieczorem i w nocy, a w dzień wykorzystany zostanie do napowietrzania wód jeziora przy kąpielisku za pomocą fontann pływających.

Po czwarte: Oczyszczalnia Ścieków
Tutaj realizowane są kolejne, wcześniej zaplanowane inwestycje. Trwa budowa zbiorników na odpady płynne, które będą dozowane do komór fermentacyjnych, co zwiększy produkcję biogazu, a tym samym energii elektrycznej. Chodzi o wykorzystanie m.in. tłuszczów i serwatki, której duże ilości RCGW S.A. odbiera z przemysłu mleczarskiego. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę kolejnego agregatu prądotwórczego, dzięki czemu będzie produkować energię elektryczną i cieplną, która w 150-160 proc. pokryje zapotrzebowanie oczyszczalni. Warto zauważyć, że już obecnie ilość energii elektrycznej produkowanej na oczyszczalni przekracza 100 proc. Oczyszczalnia jest zatem samowystarczalna. Nadwyżka energii sprzedawana jest do sieci.

Agnieszka Wyłuda
Specjalista ds. obsługi klienta i marketingu
 

© 2024 Grupa INFOMAX