Advertisement
Technologie dla ekologii
Ekolaur Dekady w kategorii: Gospodarka wodno-ściekowa
Wyróżnienie Dekady w kategorii: Oszczędność energii, odnawialne źródła energii


Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
al. Marszałka J. Piłsudskiego 12, 43-100 Tychy
tel. 32 325 72 35, fax 32 325 72 85
e-mail: rcgw@rcgw.pl
www.rcgw.pl

za: III etap modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Tychach-Urbanowicach. Część mechaniczna i biologiczna.
za: Bioelektrociepłownię na Oczyszczalni Ścieków w Tychach-Urbanowicach.


Troska o środowisko naturalne, propagowanie zachowań proekologicznych, pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł, recykling czy segregacja odpadów to w dzisiejszych czasach postawa bardzo popularna i chwalebna.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. już od dekady prowadzi aktywne działania służące ochronie środowiska, dzięki czemu dziś śmiało można nazwać je energetycznym liderem i propagatorem myśli ekologicznej, czego dowodzą liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach ekologicznych.

Nagrodzony projekt był jednym z etapów wieloletniego programu remontów i modernizacji Oczyszczalni Ścieków zarządzanej przez RCGW S.A. Celem programu było opracowanie finansowej i technologicznej koncepcji usunięcia przyczyn uciążliwości zakładu dla środowiska naturalnego oraz dostosowania Oczyszczalni do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej, a także przepisów prawa polskiego. Realizację programu rozpoczęto w 2003 roku. Proces modernizacji podzielony został na 3 etapy. W 2004 roku zakończono remont części mechanicznej, a w 2005 roku modernizację części biologicznej. W ramach procesu inwestycyjnego w Oczyszczalni zabudowano dwie niezależne nitki technologiczne biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych. Pierwsza oczyszcza ścieki wg nowoczesnej, opatentowanej i pionierskiej w Polsce technologii C-TECH opartej na oczyszczaniu ścieków w reaktorach sekwencyjnych SBR wspomaganych beztlenowym selektorem.

Zalety technologii C-TECH:
– brak osadnika wtórnego i tym samym bardzo zwarta zabudowa;
– brak konieczności stosowania dodatkowych mieszadeł w fazie denitryfikacji, biologiczna kontrola zawartości fosforu w ściekach dzięki dodaniu strefy selektora;
– selektywne wstrzymanie wzrostu i rozpowszechniania się organizmów nitkowatych, które mogłyby w przeciwnym razie zakłócać proces sedymentacji;
– technologia jest elastyczna i odporna na hydrauliczne i ładunkowe nierównomierności dopływu;
– nie występuje zjawisko wtórnego uwalniania fosforu z osadu do ścieków;
– znacznie mniejsze koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych rozwiązań technologicznych.

Druga nitka wykorzystuje w procesie oczyszczania przepływowe Komory Osadu Czynnego, które pracują wg technologii zintegrowanego, wysokoefektywnego usuwania związków węgla, azotu i fosforu. Dzięki zastosowanym technologiom Oczyszczalnia uzyskuje wyniki znacznie poniżej wymaganych wartości określonych w obowiązującym Pozwoleniu wodnoprawnym (tab. 1).

Wyróżnienie uzyskał również wdrożony projekt: „Bioelektrociepłownia na Oczyszczalni Ścieków”. Inwestycja umożliwiła zastąpienie energii elektrycznej i cieplnej, pochodzącej z konwencjonalnych źródeł, energią elektryczną i cieplną wytwarzaną z paliwa odnawialnego.

Wykorzystanie biogazu powstającego w procesie fermentacji osadów ściekowych do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej zapewnia aktualnie pokrycie w ponad 120 proc. (dane za marzec 2011) zapotrzebowania Oczyszczalni na energię elektryczną oraz w 100 proc. zapotrzebowanie na energię cieplną. Otrzymany rezultat zapewnia RCGW S.A. w tym względzie pozycję krajowego lidera.

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w połączeniu z nowoczesnymi, energooszczędnymi urządzeniami i technologiami na tak szeroką skalę wpłynęło w bardzo istotnym stopniu na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i gazów emisyjnych pochodzących ze spalania biogazu (tab. 2).

Image

Bardzo dobre parametry redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza RCGW S.A. osiągnęło pomimo wzrostu ilości wytwarzanego biogazu. Świadczy to o wysokiej efektywności ekologicznej stosowanych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Dariusz Szeja
Inspektor ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
 

© 2024 Grupa INFOMAX