Advertisement
Efektywni i odpowiedzialni
Wyróżnienie Dekady w kategorii: Gospodarka wodno-ściekowa

AQUA S.A.
ul. 1 Maja 23, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 828 02 00, fax 33 812 40 15
e-mail: aqua@aqua.com.pl
www.aqua.com.pl

za: Modernizację Oczyszczalni Ścieków w Komorowicach z wykorzystaniem metody dynamicznego zasilania stopniowego.

Rozmowa z Piotrem Dudkiem, prezesem Zarządu AQUA S.A.

Image

Image

– W tegorocznej, dziesiątej już, jubileuszowej edycji Konkursu zdobyliście Państwo Wyróżnienie Dekady. Ponadto AQUA została uhonorowana Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a Pan – indywidualnie – Odznaką Ministra Środowiska za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To wyróżnienie oraz dwie nagrody honorowe świadczą o sukcesie realizowanej przez firmę strategii: koncepcji odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) połączonej z troską o ekologię.


– Nie mnie dociekać, czym kierowano się przyznając nam te nagrody. Traktujemy je jako pozytywną ocenę całokształtu naszej działalności. To cieszy! Jednak aby się czymś podzielić, to najpierw trzeba zarobić. Innymi słowy – przedsiębiorstwo musi być efektywne ekonomicznie, musi generować zyski. Dopiero wtedy znajdą się stosowne środki dla realizowania misji społecznej, dla pomocy. Wszystko zależy od skutecznego działania. Takiego, które z jednej strony zapewnia wywiązanie się z celów postawionych przed firmą wodociągowo-kanalizacyjną, wynikających niejako z nadania gminy, a z drugiej – wykonanie tego zadania po cenach przystępnych i akceptowanych przez jej mieszkańców.

Nie można również zapominać o wydatkach niezbędnych dla rozwoju. Ustawienie naszej działalności na zero zysku byłoby więc polityką zdecydowanie krótkowzroczną, ponieważ nie bylibyśmy w stanie – bez angażowania gminy lub korzystania z funduszy zewnętrznych – sprostać chociażby potrzebom niezbędnych modernizacji czy remontów, usuwaniu skutków ewentualnych awarii itp. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z „majątkiem”, który od dziesiątków lat leży pod ziemią i tak na dobrą sprawę nikt do końca nie wie, w jakim jest stanie.

Uważam jednak, że każda firma działająca w ramach określonej społeczności powinna odczuwać związek ze swoim tak pojmowanym otoczeniem. To oczywiste, że musi angażować się w życie społeczne. Tym bardziej, że potrzeb jest bardzo dużo, a środków na ich zaspokojenie zdecydowanie zbyt mało. Realizujemy więc cele stojące w zasadzie przed gminą a dotyczące między innymi sportu, kultury czy działalności charytatywnej.

– Proszę o przykłady takich działań. Niestety, trudno mi podzielać ten optymizm i w pełni zgodzić się z Pana zdaniem w kwestii dobrej woli i tak powszechnej wrażliwości społecznej rodzimego biznesu.

– Osobiście też ubolewam, że dzisiaj nie wszyscy chcą i mogą myśleć i postępować tak jak my. Nadal często jeszcze panuje swoisty fetysz zysku, a jego maksymalizacja jest najważniejszym zadaniem zarządów firm.

Jednak jeżeli my wspieramy na przykład sport – to nie polega to wyłącznie na sponsorowaniu danego klubu. Chodzi nam przede wszystkim o dotarcie do młodego pokolenia dzięki propagowaniu określonego stylu życia, rozwoju fizycznego, zdrowej rywalizacji, obowiązkowości, zasad fairplay... Jest to więc polityka długofalowa: inwestowanie w kapitał ludzki poprzez kształtowanie cech bardzo cennych nie tylko u potencjalnego naszego przyszłego pracownika, ale – szerzej patrząc – członka całej społeczności.

Tradycyjnie od wielu lat jesteśmy także obecni w wydarzeniach kulturalnych istotnych dla naszego miasta i regionu. Jako przykład niechaj posłużą Dni Bielska-Białej, Festiwal Muzyki Religijnej, Festiwal Teatrów Lalkowych. Wspomagamy także działalność Bielskiego Centrum Kultury. W miarę naszych możliwości pomagamy „dopinać” budżety wielu imprez ważnych dla Bielska i Podbeskidzia oraz atrakcyjnych dla jego mieszkańców.

– AQUA S.A. za swoją działalność na rzecz ochrony środowiska, za efektywność gospodarczą oraz za to, jak wiele robi dla społeczności lokalnej – była także nagradzana w wielu innych konkursach. Jestem przekonana, że wszystkie te nagrody i wyróżnienia są dla Państwa równie ważne. Chcę jednak zapytać, z których jesteście najbardziej dumni?

– Tak jak Pani słusznie zauważyła, każdy fakt docenienia naszej firmy przez niezależne gremia specjalistów bardzo nas cieszy. Są oczywiście takie nagrody i wyróżnienia, które cenimy sobie szczególnie. Na przykład Polska Nagroda Jakości. Jest to wyróżnienie przyznawane jednostkowo, to znaczy, że tylko jedno przedsiębiorstwo w danym roku w określonej kategorii może się o nie ubiegać. Postępowanie jest etapowe. Najpierw zdobyliśmy Śląską Nagrodę Jakości. Potem należało złożyć odpowiedni wniosek, który na ponad 100 stronach zawierał opis przedsięwzięcia. Następnie przeszliśmy bardzo szczegółowe i wnikliwe badania z udziałem ekspertów zewnętrznych, które dowiodły, że przedstawiony we wniosku system jakości rzeczywiście działa i przynosi konkretne efekty.

Kilka lat temu zdobyliśmy także Złotą Statuetkę Lidera Biznesu BCC, a teraz corocznie dokładamy do niej kolejny tzw. diament (mamy ich już cztery). To oznacza, że ciągle utrzymujemy odpowiedni do wyznaczników tej nagrody wysoki poziom naszej działalności. W 2008 roku otrzymaliśmy także tytuł Lidera Ekologii, przyznawany przez Kapitułę tego ogólnopolskiego prestiżowego konkursu organizowanego przez Ministra Środowiska.

Naszym celem nie jest kolekcjonowanie nagród i wyróżnień. To co osiągnęliśmy – zrobiliśmy przede wszystkim dla uzyskania efektu ekologicznego oraz poprawy jakości naszych usług w połączeniu z dobrym wynikiem ekonomicznym. I chyba nie ma niczego złego w tym, że chcemy, aby nasze działania w tym względzie zweryfikowano i odpowiednio doceniono.

Uważam również, że wiele z naszych rozwiązań nadaje się do szerszego wykorzystania w całej krajowej branży wodno-kanalizacyjnej. A uzyskane przez nas nagrody niewątpliwie służą także popularyzacji takich projektów. Czyli gdyby ktoś chciał skorzystać z naszych doświadczeń – to jesteśmy otwarci na współpracę.

– A wracając do „tu i teraz” – porozmawiajmy o projekcie nagrodzonym Wyróżnieniem Dekady w Jubileuszowej 10 edycji Konkursu Polskiej Izby Ekologii. Głównym celem przedsięwzięcia było dostosowanie Oczyszczalni Ścieków w Komorowicach do sprostania zaostrzonym wymogom unijnym, dotyczącym zawartości substancji biogennych w ściekach już oczyszczonych. Jak to przebiegało w praktyce?

– Komorowicka Oczyszczalnia jest największą oczyszczalnią ścieków eksploatowaną przez AQUA S.A. W obiekcie oczyszczane są ścieki komunalne i przemysłowe z terenu Bielska-Białej oraz sąsiednich gmin: Szczyrku, Buczkowic i Wilkowic. Wszystkie parametry powinny spełniać wymagania środowiskowe. Jednak jeszcze kilka lat temu na tej oczyszczalni mieliśmy problemy z wywiązaniem się z dwóch istotnych parametrów: to jest zawartości fosforu oraz tzw. azotu ogólnego w oczyszczonych ściekach. Trzeba było poczynić odpowiednie kroki, aby tym szkodliwym dla środowiska zjawiskom skutecznie zaradzić.

Niezbędna stała się więc modernizacja. Decyzję o takim ruchu podjęliśmy szybko. Dłużej trwało wybieranie najbardziej efektywnej metody, a następnie jej wykonawców. W warunkach ogłoszonego przetargu zaznaczyliśmy, że interesują nas wyłącznie rozwiązania całościowe, to znaczy, że potencjalny wykonawca musi przedstawić projekt, zbudować co trzeba oraz zagwarantować założony efekt ekologiczny i ekonomiczny na przestrzeni najbliższych 10 lat. W ocenie nadesłanych nam aplikacji kierowaliśmy się więc nie tyle kosztem wykonania danego projektu, a raczej kosztami związanymi z jego przyszłym „życiem”, czyli rozsądnymi kwotami, które należałoby wydatkować na jego eksploatację.

Image

I to udało się nam zrealizować. Z nadesłanych trzech propozycji wybraliśmy rozwiązanie przetestowane wcześniej w USA, czyli technologię Dynamic Step Feed. Jej najważniejszym elementem jest reaktor o zasilaniu stopniowym (Step Feed) do zintegrowanego usuwania związków węgla i substancji biogennych, który jest tańszą inwestycyjnie i eksploatacyjnie alternatywą dla tradycyjnych reaktorów wielofazowych. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest stopniowe wprowadzanie strumienia ścieków surowych, podzielonego w odpowiednich proporcjach, do poszczególnych „stopni” – przy zachowaniu zasady recyrkulacji zewnętrznej jedynie do pierwszej komory. Do zalet systemu zaliczyć należy również zmniejszenie objętości reaktorów (w porównaniu do zwykłych rozwiązań) przy niezmienionej, dobrej jakości ścieków oczyszczonych.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków nie jest już prostą, nieskomplikowaną instalacją, do której coś tam „kłopotliwego” dla mieszkańców się wlewa i tym samym pozwala pozbyć się problemu. Dzisiaj, aby spełniała swoje funkcje, musi być wręcz skomplikowaną fabryką chemiczną.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Ewelina Sygulska
 

© 2024 Grupa INFOMAX