Advertisement
Łagiski Ekolaur 2011
Ekolaur PIE w kategorii: Oszczędność energii, odnawialne źródła energii

TAURON WYTWARZANIE S.A.
ul. Lwowska 23
40-389 Katowice
tel. 32 774 20 00, fax 32 774 21 02
www.tauron-wytwarzanie.pl

za: Blok energetyczny o mocy 460 MWe z kotłem przepływowym z cyrkulującym złożem fluidalnym, na parametry nadkrytyczne.

Image

Image

21 czerwca w Kinoteatrze Rialto w Katowicach wręczono nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursie Polskiej Izby Ekologii o Ekolaury 2011. Konkurs o zasięgu ogólnopolskim skierowany jest do przedsiębiorstw, które przyczyniły się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego.

Tegoroczna gala była wyjątkowo uroczysta ze względu na jubileusz dziesięciolecia Konkursu. Lista nagrodzonych jest imponująca – nie tylko ze względu na ilość, ale w pierwszym rzędzie jakość przedsięwzięć, które zostały wyróżnione przez Kapitułę. Zdobywcą Ekolauru 2011 w kategorii Oszczędność energii, odnawialne źródła energii została Elektrownia Łagisza PKE S.A. (obecnie już TAURON WYTWARZANIE) Grupy TAURON Polska Energia S.A.

To zaszczytne wyróżnienie otrzymała za realizację zadania: Blok energetyczny o mocy 460 MWe z kotłem przepływowym z cyrkulującym złożem fluidalnym, na parametry nadkrytyczne. W imieniu Południowego Koncernu Energetycznego statuetkę oraz dyplom Ekolauru odebrał Jacek Janas, wiceprezes zarządu PKE S.A. – dyrektor ds. produkcji, oraz Jan Rogóż, dyrektor PKE S.A. Elektrowni Łagisza.

Oprócz Elektrowni Łagisza w gronie laureatów znalazły się również inne podmioty Grupy Tauron. W kategorii Oszczędność energii, odnawialne źródła energii Ekolaur Dekady PIE otrzymała Elektrownia Stalowa Wola S.A. za przedsięwzięcie: Rozbudowa kotła OP-150 do spalania biomasy wraz z instalacją magazynowania, przygotowania i transportu biomasy do kotła. W kategorii Ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie Ekolaur Dekady PIE wręczono także Tauron Polska Energia S.A. za przedsięwzięcie: TAURON EKO PREMIUM – produkt sprzedawany w ramach Systemu Gwarancji Sprzedaży Energii.

Wśród licznych laureatów tegorocznych Ekolaurów znalazły się takie firmy jak: ArcelorMittal Poland S.A., Kompania Węglowa S.A., Zakłady Energetyki Cieplnej Katowice S.A. czy Katowicki Holding Węglowy S.A.

Image

O nowatorskie rozwiązania użyte przy budowie bloku zapytaliśmy Jana Rogóża, dyrektora Elektrowni Łagisza:

Image– Co wyróżnia łagiską jednostkę na tle innych tego typu rozwiązań w polskiej energetyce?
– Elementem, który plasuje blok 460 MW Elektrowni Łagisza wśród najnowocześniejszych na świecie konstrukcji tego typu, jest niewątpliwie kocioł fluidalny CFB o mocy cieplnej przekraczającej 1000 MWt. Technologia ta została wybrana po przeanalizowaniu wielu analiz opracowanych przez ośrodki badawczo-naukowe. Nakłady inwestycyjne na budowę kotła CFB są o kilkanaście procent mniejsze niż wydatki na budowę kotła pyłowego wraz z niezbędnymi instalacjami oczyszczania spalin.

– Na czym polega innowacyjność kotła CFB dostarczonego do Elektrowni Łagisza?
– Kocioł zainstalowany w Łagiszy to pierwszy na świecie kocioł CFB na parametry nadkrytyczne, który łączy nowatorską technologię kotła przepływowego z dobrze znanymi zaletami technologii cyrkulacyjnego złoża fluidalnego, takimi jak: brak konieczności zewnętrznego odsiarczania spalin, niska temperatura spalania paliwa (850 st. C) i wynikające z tego niskie emisje tlenków azotu, elastyczność paliwowa z możliwością współspalania paliw niskiej jakości i biomasy.

– Jakie są zalety tego nowatorskiego rozwiązania?
– Nowoczesna technologia kotła przepływowego zastosowana po raz pierwszy na świecie w kotle fluidalnym to technologia parownika Bensona z tzw. niskim strumieniem masowym czynnika. Podstawową zaletą tej technologii jest fakt, iż parownik kotła przepływowego pracuje podobnie jak parownik kotła z naturalną cyrkulacją, czyli rura bardziej ogrzewana zwiększa wewnętrzny przepływ masowy, zapewniając odpowiednie chłodzenie ścianek rury, mówimy o tzw. pozytywnej odpowiedzi parownika na zwiększony strumień ciepła. Taka charakterystyka pracy parownika możliwa jest dzięki pionowej konstrukcji rur, co pozwala na niski przepływ masowy pary/wody i znacznie ogranicza straty przepływu i zużycie mocy na potrzeby własne po stronie pompy wody zasilającej. Równomierny rozkład strumienia ciepła na wysokości komory paleniskowej kotła CFB powoduje, iż technologia pionowego parownika Bensona lepiej nadaje się do zastosowania w kotłach CFB.

– Czy wdrożono jeszcze jakieś inne pionierskie rozwiązania?
– Innym rozwiązaniem zastosowanym po raz pierwszy do pracy z kotłem CFB jest dodatkowy układ odzysku ciepła ze spalin wylotowych pozwalający na obniżenie ich temperatury do 85 st. C, co znacznie poprawia sprawność netto całego bloku.

Dariusz Wójcik
Specjalista ds. Informacji
 

© 2024 Grupa INFOMAX