Ekolaur PIE w kategorii: Gospodarka odpadami
BATERPOL S.A.
ul. Obrońców Westerplatte 108, 40-335 Katowice
tel. 32 779 20 00, fax 32 779 20 09
e-mail: baterpol@baterpol.pl
www.baterpol.pl
za: Instalację do gospodarczego wykorzystania szkła kineskopowego i innych odpadów zawierających ołów o koncentracji poniżej 50 proc., która umożliwia przetworzenie w trakcie procesu żużla sodowego na krzemianowy.
Żużel sodowy jest ubocznym efektem produkcji ołowiu i jest zaklasyfikowany jako odpad niebezpieczny. W Baterpolu przez kilka lat prowadzono badania nad zmianą postaci żużla. Przeprowadzone próby pozwoliły opracować taki proces technologiczny wytopu ołowiu, w którego ostatniej fazie, po dodaniu odpowiednich dodatków, powstaje żużel zeszkliwiony niebędący odpadem niebezpiecznym. Powszechnie stosowanym dodatkiem jest piasek. Uzyskano pozytywne wyniki prób, jednak zeszkliwianie żużla znacznie podnosi koszty wytopu ołowiu ze względu na konieczność pracy w wyższych temperaturach i w dłuższym czasie – czyli wyższe koszty energetyczne i obniżenie wydajności pieca.
Zrodził się więc pomysł, aby w procesie zeszkliwienia żużla wykorzystać szkło kineskopowe. Szkło kineskopowe jest odpadem niebezpiecznym. Firmy zajmujące się utylizacją zużytych kineskopów mają poważne problemy ze znalezieniem zbytu na tłuczkę szklaną ze względu na wysoką zawartość ołowiu – do 25 proc. Jedynymi odbiorcami tego odpadu są huty szkła produkujące kryształy. Jednakże popyt na kryształy jest mocno ograniczony, a więc huty nie są zainteresowane odbiorem tego rodzaju odpadów, które trafiają w coraz większych ilościach na składowiska.
Pozytywne wyniki prób stały się podstawą decyzji o budowie linii do utylizacji szkła kineskopowego, która pozwoli równocześnie na zmianę charakteru powstającego żużla. Przedsięwzięcie polegało na zrealizowaniu pakietu kompatybilnych ze sobą zadań inwestycyjnych, umożliwiających utylizację dwóch odpadów niebezpiecznych:
– szkła kineskopowego zawierającego ołów,
– żużla powstającego w procesie produkcji ołowiu surowego.
Dodatkowym efektem jest odzysk ołowiu ze szkła kineskopowego.
Podstawowym zadaniem była zabudowa nowego pieca uchylno-obrotowego w miejsce wyeksploatowanego i awaryjnego krótkiego pieca obrotowego. Ponadto, w ramach inwestycji, zamontowane zostały:
– stanowisko zmechanizowane do odlewania ołowiu i żużla wraz z kadziami lejniczymi,
– suwnica lejnicza,
– stanowisko przygotowania wsadu surowca ołowionośnego oraz szkła kineskopowego,
– piec rafinacyjny wraz z odciągami i oprzyrządowaniem.
Uzyskane efekty ekologiczne to:
– utylizacja szkła kineskopowego w ilości 500 t/rok (zdolność 1500 t/rok),
– zmiana postaci żużla poprzez zeszkliwienie z odpadu niebezpiecznego na odpad inny niż niebezpieczny z możliwością wykorzystania go w budowie dróg,
– poprawa środowiska pracy poprzez nowoczesne rozwiązania i wysoki stopień hermetyzacji procesów,
– eliminacja transportu zgarów ołowiowych drogami publicznymi (sprzedawanych i kierowanych do przerobu),
– likwidacja zalegających na składowiskach ubogich w ołów zapasów poprzez ich przetop i odzysk ołowiu oraz innych cennych składników stopowych (Ag, Sb, Sn).
Proces szkliwienia żużla w nowej linii jest procesem droższym od tradycyjnego bez szkliwienia, ale wydajność nowego pieca oraz fakt utylizacji dwóch odpadów niebezpiecznych – szkła kineskopowego oraz żużla, który w bezpiecznej zeszkliwionej postaci znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym – rekompensują częściowo wzrost kosztów produkcji ołowiu.
Za całokształt ekologicznej działalności i zasługi dla regionu Spółka została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową Sejmiku Województwa Śląskiego.
Andrzej Łatka
Prezes Zarządu Baterpol S.A.