Ekolaur PIE w kategorii: Ochrona przed hałasem
ArcelorMittal Poland S.A.
Al. Józefa Piłsudskiego 92, 41-308 Dąbrowa Górnicza
tel. 32 776 66 66, fax 32 776 82 00
www.arcelormittal.com
za: Wyciszenie źródeł hałasu w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.
Pracujące w zakładzie przemysłowym urządzenia takie jak czerpnie, wentylatory, wyciągi spalin, niezbędne w procesie technologicznym, często ze względu na swoją głośną pracę są uciążliwe dla osób pracujących w najbliższym otoczeniu. Nawet jeśli same urządzenia nie pracują zbyt głośno, ich oddziaływanie kumuluje się i może być uciążliwe dla mieszkańców okolicznych terenów.
By poprawić tę sytuację, ArcelorMittal Poland w swoim oddziale w Krakowie podjął szeroko zakrojone działania na rzecz ograniczenia emisji hałasu. Projekt ten, zakończony w ubiegłym roku, został doceniony przez Polską Izbę Ekologii, która w tym roku wyróżniła naszą spółkę Ekolaurem w kategorii „Ochrona przed hałasem”.
Wyciszanie źródeł hałasu
Likwidacja strefy ochronnej wokół oddziału w Krakowie w 2005 roku wiązała się z koniecznością spełnienia norm w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu na okolicznych terenach (dzień – 55 dB, noc – 45 dB). W związku z tym Arcelor- Mittal Poland zobowiązał się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia emisji hałasu ze swojego zakładu. Rozpoczęły się prace inwentaryzacyjne, a następnie renomowany zespół badawczy z Akademii Górniczo-Hutniczej przystąpił do opracowania koncepcji optymalnego wyciszenia najistotniejszych źródeł hałasu.
Do wyciszenia wybranych zostało 14 najgłośniejszych źródeł hałasu w koksowni, walcowni zimnej, spiekalni, stalowni, zakładzie energetycznym i wydziale wodnym. Inne, wskazane w koncepcji źródła, z powodu planowanych prac remontowych lub modernizacji, zostały przeznaczone do wyciszenia w terminie późniejszym. Kontrakt na wyciszenie oddziału w Krakowie został zawarty z konsorcjum ENERGOPIAST Sp. z o.o. oraz Akademią Górniczo-Hutniczą. Prace wyciszające na terenie krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland trwały z przerwami od połowy 2008 roku i zostały zakończone w roku ubiegłym. Nakłady przeznaczone na realizację programu wyciszenia źródeł hałasu z instalacji ArcelorMittal Poland wyniosły od momentu podpisania umowy 7,85 mln zł. Obejmowały one opracowanie projektów, kompletację podzespołów, transport i montaż.
Zadanie to nie było proste. Każde źródło hałasu wymagało indywidualnego podejścia przy opracowywaniu koncepcji, projektu i realizacji. Głównym celem było optymalne wyciszenie źródła, ale zastosowane zabezpieczenie nie mogło zaburzyć docelowych funkcji technologicznych urządzeń. Na przykład para służąca do transportu pyłu, której zrzut jest źródłem hałasu, po założeniu tłumika musi mieć nadal możliwość niezakłóconego odprowadzania pyłu z instalacji. Jeśli materiał dźwiękochłonny był narażony na agresywne środowisko (kwas), do wykonania zabezpieczenia akustycznego użyto specjalnych materiałów (kwasoodpornych).
Wszystkie te warunki musiały być uwzględnione na przykład podczas projektowania optymalnego rozwiązania wyciszającego silniki i wentylatory stacji odpylania w koksowni. Zastosowano tu zabudowę izolacji dźwiękochłonnych na silnikach i wentylatorach oraz tłumiki na wylotach powietrza (fot. 1).
Szereg projektów wykonano w Walcowni Zimnej Blach. W zakładzie tym wyciszono czerpnię powietrza, wyciągi spalin i wylotów powietrza, a na świetlikach dachowych hali wyżarzalni powstało sześć przysłon akustycznych (fot. 2).
Kolejnym przykładem jest wykonana w Spiekalni obudowa dźwiękochłonno-izolacyjna wentylatora instalacji do zawracania spalin na taśmie spiekającej nr 2. Pozwoliła ona na redukcję poziomu hałasu o ponad 20 dB (fot. 3).
Odzwierciedleniem efektu ekologicznego uzyskanego po zakończeniu projektu są pomiary kontrolne, wykonywane przed i po montażu zabezpieczeń akustycznych na konkretnych źródłach.
Przykłady kilku wyników pomiarów skuteczności wyciszenia hałasu przedstawia tabela 1.
Z korzyścią dla otoczenia
W związku z tym, że stan akustyczny środowiska terenów sąsiadujących z oddziałem w Krakowie jest sumą oddziaływań zarówno huty, jak i innych firm, trudno w sposób jednoznaczny przypisać efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia uciążliwości hałasu tylko do jednego zakładu.
Jednak podjęte w hucie działania są odczuwalne zarówno dla pracowników oddziału w Krakowie, którzy informują o poprawie warunków pracy w pobliżu wyciszonych źródeł, jak i dla osób mieszkających w sąsiedztwie zakładu, które nie wnoszą już zastrzeżeń dotyczących oddziaływania zakładu na środowisko akustyczne w ich miejscu zamieszkania.
ArcelorMittal Poland prowadzi prace ograniczające emisję hałasu do środowiska także w innych swoich zakładach, m.in. w Hucie Królewskiej i w największym oddziale w Polsce, w Dąbrowie Górniczej.
Prace wyciszające – choć nie są inwestycjami ściśle związanymi z produkcją i nie przynoszą zysków – są odzwierciedleniem priorytetów ArcelorMittal – ochrony zdrowia pracowników i zmniejszenia oddziaływania zakładów firmy na tereny z nimi sąsiadujące.
Jolanta Malicka
Eko-Ambasador
ArcelorMittal Poland