Ekolaur PIE w kategorii: Gospodarka wodno-ściekowa
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
pl. T. Kościuszki 11, 41-902 Bytom
tel. 32 396 71 00, fax 32 396 71 58
e-mail: bpk@bpk.pl
www.bpk.pl
za: Poprawę gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Bytom.
Tytuł laureata Konkursu jest nagrodą za zaangażowanie i wysiłek przy ważnym dla Bytomia przedsięwzięciu. Był to bowiem jeden z największych, a więc i najdroższych tego typu projektów realizowanych w Polsce.
Swoim zasięgiem objął całe miasto, a roboty były prowadzone we wszystkich dzielnicach. Inwestycja kosztowała ponad 91 mln euro, z czego ponad 49,5 mln euro pochodziło z Funduszu Spójności. Gmina Bytom otrzymała dofinansowanie do realizacji inwestycji w 2004 roku. Dwa lata później, bo w 2006 roku, ruszyły pierwsze roboty budowlane. Swój finał całe przedsięwzięcie znalazło w listopadzie ubiegłego roku.
Kapituła Konkursu doceniła bytomski projekt ze względu na to, jak wpłynął on na środowisko naturalne w mieście, zdecydowanie poprawiając jego stan.
Osiągnięcie efektu ekologicznego było bowiem jednym z założeń realizacji inwestycji.
A rezultaty są imponujące: osiągnięcie 98 proc. wskaźnika skanalizowania aglomeracji – teraz Bytom ma jeden z najwyższych wskaźników skanalizowania w Polsce – oraz obniżenie strat wody. Dzięki realizacji inwestycji straty wody w Bytomiu w 2010 roku spadły do 16,5 proc. – podczas gdy w 2009 roku wynosiły 20 proc., w 2008 roku 25,2 proc., natomiast w 2007 roku aż 27,9 proc.
Projekt dotyczył także wymiany wyeksploatowanych sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych na nowe. To również likwidacja starych, nieszczelnych szamb i fetoru, jaki się z nich wydobywa, a należy dodać, że w Bytomiu nie brakowało terenów nieskanalizowanych. Bez dostępu do kanalizacji sanitarnej byli między innymi mieszkańcy dwóch dużych dzielnic domków jednorodzinnych: Stolarzowic i Górnik. Dzisiaj ci sami mieszkańcy podłączają swoje nieruchomości do nowej kanalizacji sanitarnej, a ścieki są tłoczone do nowoczesnych oczyszczalni i poddawane w pełni ekologicznemu procesowi oczyszczania. Bytom ma bowiem trzy duże i nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Dwie z nich: „Miechowice” i „Bobrek” zostały zmodernizowane właśnie dzięki nagrodzonemu projektowi, a pięć, które już przestały spełniać swoją rolę, zlikwidowano.
Bytomska inwestycja to także montaż kilkudziesięciu separatorów na sieci kanalizacji deszczowej, które mają za zadanie czyszczenie wód opadowych, nim te wpadną do rzeki. Wszystko to razem sprawiło, że w znacznym stopniu poprawiła się czystość rzeki Bytomki i rowów wodnych, w tym rowu Miechowickiego.
Na unijnej inwestycji zyskali zatem wszyscy: i mieszkańcy, i samo miasto. Bytomianie, którzy do tej pory nie mieli dostępu do kanalizacji, dzisiaj korzystają z nowych sieci i żyją w bardziej przyjaznym sobie środowisku. Dla Bytomia natomiast realizacja tak dużego i ważnego projektu oznacza kolejny krok na drodze rozwoju i unowocześniania miasta.
To było poważne wyzwanie. Przez kilka lat Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne żyło realizacją unijnej inwestycji. Taka praca wymaga ogromnego skupienia, profesjonalizmu i zaangażowania, a przecież oprócz projektu nieprzerwanie prowadziliśmy bieżącą działalność i realizowaliśmyszereg innych inwestycji, jak choćby budowa trzeciej kwatery składowiska odpadów w Bytomiu. Tym bardziej cieszę się, że wszystkie roboty udało się doprowadzić do szczęśliwego końca – wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy dziesiątki kilometrów sieci kanalizacyjnej, zmodernizowaliśmy sieci wodociągowe, oczyszczalnie ścieków, podnieśliśmy czystość cieków wodnych miasta.
Prestiżowe wyróżnienie, jakim jest statuetka laureata Ekolaurów, to dla nas zaszczyt i nagroda za pracę, ale także zachęta do dalszych działań i podejmowania kolejnych wyzwań. Nie ma lepszej nagrody niż uznanie za to, czego się dokonało.
Piotr Bramorski, prezes Zarządu
BPK Sp. z o.o.