Advertisement
Odpady przyjazne dla środowiska
Srebrna i Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego

PPH Utex Sp. z o.o.
ul. Podmiejska 119A, 44-207 Rybnik
tel. 32 429 47 00, fax 32 429 48 00
e-mail: sekretariat@utex.com.pl
www.utex.com.pl

Od 1989 roku Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UTEX Sp. z o.o. zamienia uciążliwe odpady (w postaci popiołów lotnych i żużla), powstające ze spalania węgla w śląskich elektrowniach, w pełnowartościowy produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w drogownictwie, przemyśle cementowym, betonowym, górnictwie oraz w rekultywacjach terenów poprzemysłowych i zdegradowanych.

Elektrownie i elektrociepłownie Polski Południowej opalane węglem kamiennym wytwarzają w skali roku ponad 4 miliony ton odpadów paleniskowych. Rocznie UTEX przetwarza ponad 1,7 mln ton tych tzw. ubocznych produktów spalania (UPS). Stawia to Spółkę na czele wszystkich podmiotów zajmujących się zagospodarowaniem UPS-ów w Polsce, co pozwala uniknąć ich składowania powierzchniowego. Własne laboratorium oraz sztab specjalistów gwarantują na bieżąco przeprowadzanie badań produktów powstających na bazie odpadów, zaświadczając o ich nieszkodliwości dla środowiska naturalnego, a często o wręcz zbawiennym wpływie na ekologię dzięki możliwości zastosowania wszędzie tam, gdzie obecnie wykorzystuje się kruszywa naturalne.

Od początku swego istnienia UTEX współpracuje z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi i uczelniami: między innymi z Głównym Instytutem Górnictwa, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytutem Medycyny Pracy, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Śląską.

Wśród wielu w pełni ekologicznych produktów oferowanych przez Firmę znajdują się: spoiwa górnicze UTEX-5, UTEX-15, UTEX-50, UTEX-TZ oraz spoiwa wykorzystywane w budownictwie drogowym: SOLITEX A, a także służące do ulepszania gruntów spoiwa SOLITEX B i C.

Korzyści dla środowiska naturalnego wynikające z działalności Spółki są więc ogromne. Popioły przestają być gromadzone na hałdach, a zamiast tego wypełniają zroby, uszczelniają wyrobiska, stanowią element podsadzki samozestalającej. Popiół wraz z kamieniem górniczym znajduje zastosowanie na przykład przy rekultywacji wyrobisk cegielnianych, zapadlin, zdegradowanych terenów oraz do uszczelniania hałd kopalnianych. W budowie dróg w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się wykorzystywanie tzw. mieszanin popiołowo-żużlowych lub samego żużla (najczęściej gruboziarnistego) – materiałów znanych i skutecznie stosowanych na całym świecie.

Tradycyjnie już Gali Ekolaurów Polskiej Izby Ekologii towarzyszy wręczanie Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W tym roku w gronie nagrodzonych znalazł się również Artur Zając, prezes Zarządu PPH UTEX Sp. z o.o. – za osiągnięcia indywidualne – a także zarządzana przez Niego Firma.

– Panie Prezesie, sądzę, że te nagrody są potwierdzeniem powodzenia strategii UTEXU zarówno w aspekcie wyników ekonomicznych, jak i działań na rzecz ekologii w regionie tak szczególnie wrażliwym dzisiaj na ochronę środowiska, jakim jest Górny Śląsk…
– Nie jest łatwo obecnie dyskutować o znaczeniu ekologii w życiu i aktywności każdego człowieka. Jestem przekonany, że ochrona środowiska naturalnego, w którym żyjemy, jest wręcz moralnym obowiązkiem. Korzystamy z jego dóbr, tak jak to czynili nasi przodkowie – odkrywając coraz to nowsze możliwości. Niestety, jednak nie każdy poczuwa się do odpowiedzialności za los Ziemi i za to, co po nas zostanie. Korzyści płynące z eksploatacji surowców, przekładane na zyski w ramach procesów produkcji czy ich wydobycia – mierzone są wielkością nowych inwestycji i nowych produkcji.

– Czyli nadal kierujemy się przede wszystkim myślą o zysku?

– Nowoczesne pojmowanie biznesu w zjednoczonej Europie powinno być oparte na poszukiwaniu solidnych podstaw do trwałego, zrównoważonego rozwoju oraz zaspokojenia potrzeb naszego pokolenia bez niszczenia potrzeb i aspiracji pokoleń, które przyjdą po nas. Wymaga to organizacji działalności ludzkiej w dziedzinach gospodarczej i społecznej w taki sposób, aby te działania wzajemnie się uzupełniały. A jedną z podstaw jest dbałość o środowisko naturalne.
W tej sprawie Rada Europejska już w 2001 roku stwierdziła jednoznacznie, że mocna gospodarka i dobre wyniki ekonomiczne muszą iść w parze ze zrównoważonym, przemyślanym korzystaniem z bogactw naturalnych oraz „kontrolowanym” poziomem produkcji odpadów – aby możliwe było utrzymanie i przekazanie następnym pokoleniom przyrody, różnorodności biologicznej i systemów ekologicznych przynajmniej w takim stanie, w jakim otrzymało je nasze pokolenie.
– Dziękuję za wypowiedź.

Ewelina Sygulska
 

© 2024 Grupa INFOMAX