

Przedsiębiorstwo REMONDIS zainwestowało w Dąbrowie Górniczej 16 milionów
złotych w ochronę środowiska. W Zakładzie Produkcji Paliwa
Alternatywnego, ze 140-u tysięcy ton odpadów komunalnych powstawać
będzie rocznie około 40 tysięcy ton wysokokalorycznego paliwa
alternatywnego i 60 tysięcy ton frakcji biologicznej. Kolejna
instalacja REMONDIS to najnowocześniejszy, a jednocześnie jeden z
pierwszych tego typu zakładów na Śląsku i w całym kraju.
Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego został wybudowany w ciągu zaledwie 7 miesięcy na terenie byłych Zakładów Chemicznych „Strem” w Strzemieszycach Wielkich - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Wysokość inwestycji to ponad 16 mln złotych, z czego 70 procent to środki pozyskane z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy obsłudze nowej instalacji w Dąbrowie zatrudnienie znalazło 30 osób. Jest to już trzeci tego typu zakład wybudowany przez przedsiębiorstwo REMONDIS w Polsce. Dwa pierwsze powstały w Warszawie i Opolu. Dzięki nowej inwestycji REMONDIS stał się niekwestionowanym liderem w produkcji paliw alternatywnych w kraju.
Do Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej będą trafiać głównie odpady pochodzące z gospodarstw domowych z terenu kilku śląskich miast: Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Katowic, a nawet Pszczyny. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom sortowania odpadów wydzielana jest tzw. frakcja kaloryczna, która poddawana jest odpowiedniemu, dwustopniowemu rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo w postaci płatków, które jest podsuszane i następnie transportowane do cementowni.
Zakład ma moc przerobową rzędu 140 tysięcy ton rocznie - dzięki temu można w nim produkować 40 tysięcy ton paliwa oraz odzyskiwać 2 tysiące ton metali. Instalacja ma konstrukcję modułową - oznacza to, że w każdej chwili poprzez dodanie kolejnych elementów możliwe jest zwiększenie jej zdolności produkcyjnych. REMONDIS podkreśla, że do zakładu nie będą trafiać śmieci segregowane przez samych mieszkańców. Oddzielnie zbierane szklane i plastikowe butelki oraz papier będą nadal dostarczane poprzez sortownie do tzw. recyklerów, które przetwarzają je ponownie na papier, szklane i plastikowe opakowania.
Paliwo alternatywne z powodzeniem zastępuje tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel, czy gaz. Na dużą skalę wykorzystywane jest w cementowniach. Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym polskie cementownie zdołały przystosować swoje piece i filtry do wykorzystywania w procesie produkcji cementu paliwa alternatywnego wyprodukowanego z odpadów. Dzięki produkcji paliwa z odpadów komunalnych REMONDIS w pełni realizuje określone w ustawie o odpadach wymagania dotyczące redukcji składowania na wysypiskach odpadów biodegradowalnych zawartych w strumieniu odpadów komunalnych. Do lipca 2013 roku samorządy muszą zredukować ilość tych odpadów trafiających na wysypiska do poziomu 50 procent, a do 2025 roku do 75 procent masy odpadów w odniesieniu do poziomu z roku 1995.
REMONDIS jest nowoczesnym przedsiębiorstwem z sektora ochrony środowiska, ma bogate międzynarodowe tradycje. Jest piątą co do wielkości firmą w branży odpadów komunalnych w Europie i liderem na rynku gospodarki odpadami w Polsce. Oferuje szeroki zakres usług dla samorządów, przemysłu, handlu, rzemiosła i klientów indywidualnych. Przedsiębiorstwo posiada sieć własnych instalacji: sortownie odpadów komunalnych i opakowaniowych, instalacje do produkcji paliwa alternatywnego i elektrorecyklingu. Zatrudnia 2.300 pracowników i odbiera odpady od blisko 4 mln mieszkańców na terenie całego kraju. Swoje oddziały ma w 35 miastach. W roku 2009 REMONDIS osiągnął obroty na poziomie 720 mln złotych, a w 2010 roku – 780 mln złotych.