Advertisement
Małe elektrownie wodne - źródło ekologicznej energii
Mówimy: energia ekologiczna – myślimy woda, wiatr. Chociaż jest to produkt deficytowy, zainteresowanie nim wzrasta. Duże przedsiębiorstwa, szczególnie zwracające uwagę na ekologię, wskazują, że ochrona środowiska naturalnego w obszarze energetycznym to również ważny aspekt ich działalności.

Image

Image
Elektrownia w Rożnowie


Image
Elektrownia Wodna w Leśnej


Image
Elektrownia Wodna w Pilchowicach

Energia ekologiczna jest produkowana m.in. w elektrowniach wodnych, a także na farmach wiatrowych i wytwarzana z biomasy. W Grupie Tauron znajduje się 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy 124,3 MW. Są położone na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

Warto zobaczyć


Elektrownie wodne są zlokalizowane przy takich rzekach, jak Bóbr, Bystrzyca, Kamienna, Nysa Kłodzka, Odra, Wisła, Dunajec i na potokach Olczańskim i Bystrym. To zielona alternatywa dla energii, w niczym nieprzypominająca terenów przemysłowych.

Co więcej, większość elektrowni wodnych to cenne zabytki techniki i architektury. Turyści chętnie zwiedzają monumentalną (62 metry wysokości!) zaporę na zbiorniku przy elektrowni wodnej Pilchowice I (w gminie Wleń w woj. dolnośląskim) oraz budowlę uważaną za jedną z najstarszych i najpiękniejszych w kraju – stopień wodny Leśna (w miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku). Obiekt ten powstał w latach 1901-1907 i do dziś stanowi pewne zabezpieczenie przed powodziami w dolinie Kwisy.

Dla miłośników urządzeń technicznych najciekawsze jest wyposażenie elektrowni wodnych, w których nadal pracują turbiny Francisa (1849) i Kaplana (1918). Oryginalnych elementów z początku ubiegłego stulecia jest w elektrowniach dużo więcej. Niektóre z nich można spotkać tylko w muzeach. Zabytkowe urządzenia i unikalne rozwiązania hydrotechniczne zbiorników wodnych są niezwykłą atrakcją dla licznych turystów z całego świata.
 

© 2024 Grupa INFOMAX