Rozmowa z Piotrem Dudkiem, prezesem Zarządu AQUA S.A.
– Codzienny dostęp do czystej wody wydaje się nam rzeczą tak oczywistą, że już nie myślimy czemu, czy raczej komu to zawdzięczamy. Przecież wystarczy tylko odkręcić kurek… Przecież płacimy stosowne rachunki… Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak cenne jest to dobro i ile trzeba zrobić, abyśmy mogli w pełni z niego korzystać. Są Państwo jedną z firm, która to umożliwia.
– Działamy na terenie Podbeskidzia. Poprzez 40 tys. punktów sprzedaży docieramy do ok. 300 tys. mieszkańców tego regionu. Dostarczamy rocznie ok. 15 mln m3 wody oraz odbieramy i oczyszczamy ok. 11 mln m3 ścieków. Oferujemy wodę smaczną, ale przede wszystkim bezpieczną. W celu zwiększenia satysfakcji i bezpieczeństwa naszych klientów w Spółce został wdrożony i jest utrzymywany Zintegrowany System Zarządzania w oparciu o normy ISO 9001:2008, 14001:2004 oraz ISO 22000:2005. Nie należy zapominać, że ten ostatni System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności Spółka uzyskała jako pierwsza w Unii Europejskiej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Także usługi świadczone przez Laboratorium AQUA S.A. posiadają akredytację badań na zgodność z normą ISO 17025:2005.
Wybieramy więc nowoczesne rozwiązania technologiczne i dobre praktyki organizacyjne, przynoszące efekty ekologiczne oraz wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne, a w naszej działalności kierujemy się koncepcją odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR).
– Proszę o przybliżenie tego terminu.
– Nasza filozofia zarządzania łączy się z misją Spółki, która odzwierciedla nasze wartości organizacyjne. Przez misję rozumiemy harmonijne łączenie osiągania zadowolenia klientów, akcjonariuszy i załogi, przy ograniczaniu wpływu działalności na środowisko, a jednocześnie stwarzanie możliwości i warunków do przywracania jego pierwotnego stanu.
A jeśli idzie o samą koncepcję CSR – to wspieramy fundacje, stowarzyszenia oraz organizacje humanitarne działające na terenie Podbeskidzia. Jesteśmy jednym z największych współorganizatorów imprez kulturalnych, wydarzeń sportowych, edukacyjnych, koncertów oraz wystaw, które niejednokrotnie wpisały się już w kalendarz wydarzeń ważnych dla Podbeskidzia a nierzadko i całego kraju.
W ramach propagowania zdrowego, sportowego trybu życia wśród mieszkańców oddaliśmy także do użytku krytą pływalnię oraz fitness, mieszczące się w byłym obiekcie poprzemysłowym.
Jednak podstawową misją naszej organizacji jest oczywiście niezawodne dostarczanie wysokiej jakości zdrowej wody, dzięki stosowaniu nowoczesnej technologii umożliwiającej efektywne wykorzystanie ograniczonych przecież zasobów wodnych – z czego, niestety, nie wszyscy „użytkownicy” zdają sobie sprawę – oraz oczyszczanie ścieków zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Dążymy także do możliwie jak najszerszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
– Czyli troska o stan środowiska wpisana jest niejako w statut organizacyjny AQUA S.A.?
– Działalność Spółki opiera się na trzech zasadniczych filarach: Regulaminie Organizacyjnym, Biznes Planie oraz Zintegrowanym Systemie Zarządzania. W każdym z tych dokumentów potrzeba ochrony środowiska jest motywem przewodnim, który dostrzega nie tylko kierownictwo Spółki, lecz również wszyscy jej pracownicy.
Aby sprawnie i skutecznie poruszać się na rynku, potrzebne są także nowe pomysły. Kluczowymi innowacjami, założonymi obecnie w strategii Spółki, są między innymi autorskie systemy informatyczne. Zastosowane w przedsiębiorstwie nowoczesne technologie oraz metody zarządzania wymagały wprowadzenia narzędzi informatycznych, pozwalających na ich sprawny nadzór i monitorowanie. Umożliwia nam to czytelną i szybką ocenę sytuacji, tworząc sieć wczesnego ostrzegania umożliwiającą ciągłe doskonalenie jakości bezpieczeństwa naszych produktów.
– Spółka wykorzystuje alternatywne źródła energii. Co to oznacza w praktyce?
– Decyzja o pilotażowym zastosowaniu pomp ciepła na obiektach AQUA została podjęta w 2004 roku, w związku z koniecznością modernizacji kotłowni w Kobiernicach. Pierwszym miejscem wdrożenia projektu była Stacja Uzdatniania Wody Soła – Pompownia Z. Po uzyskaniu pozytywnych rezultatów w projekcie pilotażowym postanowiono wykorzystać pompy ciepła na szerszą skalę. Kolejna inwestycja miała miejsce w 2005 roku na oczyszczalni ścieków w Komorowicach oraz w 2006 roku na Pływalni i Fitness AQUA. W 2008 roku pompy ciepła zainstalowano również na obiekcie Stacji Uzdatniania Wody Soła I – budynek koagulacji, a w 2009 roku w następnym budynku tego obiektu. Wykorzystanie w układzie pomp ciepła ścieków lub wody jako dolnego źródła energii jest w przypadku firm wodociągowo-kanalizacyjnych najlepszym rozwiązaniem. Poza tym zastosowanie pełnej automatyki praktycznie wyeliminowało potrzebę dodatkowej obsługi instalacji grzewczych. Pragnę podkreślić, że Spółka jest zarejestrowana na Towarowej Giełdzie Energii, umożliwiającej obrót „zielonymi cer tyfikatami”.
– Mogą Państwo, jak to wynika z naszej rozmowy, pochwalić się wieloma osiągnięciami zarówno w aspekcie statutowej działalności, także ochrony środowiska, jak i licznymi inicjatywami prospołecznymi. Pytam więc o plany na przyszłość. Czy i jak ta koncepcja i wizja funkcjonowania Spółki będzie realizowana w najbliższych latach?
– Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, aby wykonywać nałożone na nie zadania, musi sprawnie funkcjonować i rozwijać się, musi ciągle inwestować w dalszą rozbudowę infrastruktury oraz modernizować już istniejący majątek. Stawiane przed Spółką wymagania nieustannie rosną, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby doskonalić i usprawniać zarówno posiadany majątek, jak i stosowane technologie.
Realizujemy współfinansowany z Funduszu Spójności Projekt „Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej w dzielnicach miasta Bielsko-Biała”. Celem Projektu jest zapewnienie pełnej dostępności do sieci kanalizacji sanitarnej, z której ścieki będą odprowadzane do zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Komorowicach, spełniającej wszelkie wymogi dyrektyw UE. Zakończenie Projektu planuje się w drugiej połowie 2013 roku. Po jego zrealizowaniu kanalizacją zostanie objęte 98,3% populacji Miasta Bielska-Białej, dzięki czemu unikniemy kar. W kolejnych latach będziemy także kontynuować program wymiany sieci, modernizację ujęć wody. Czyli wiele jeszcze przed nami. Jednak to właśnie ambitne plany, wsparte realnymi możliwościami ich realizacji najlepiej mobilizują do działania i stymulują rozwój.