W Polsce od co najmniej dziesięciu lat mamy do czynienia ze znaczącym postępem dotyczącym efektywności energetycznej. Nadal jednak daleko nam pod tym względem do najbardziej rozwiniętych krajów europejskich, ponieważ efektywność energetyczna naszej gospodarki ciągle jest jeszcze około 2 razy niższa od średniej w całej Unii Europejskiej.
Jest co prawda Krajowy Plan Działań dotyczących efektywności energetycznej. Powstała także nowa Ustawa z dnia 4 marca 2011 roku, przekazana już do Senatu, wdrażająca dyrektywę 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych, określająca – między innymi – krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, a także zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej. Mimo to pytań i powodów do dyskusji ciągle jeszcze jest wiele.
I taki właśnie był cel konferencji
Śląskie! Inteligentne energetycznie, zorganizowanej 15 kwietnia br. przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Honorowy patronat nad spotkaniem objęły Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
W Parku Naukowo-Technologicznym EuroCentrum w Katowicach – Ligocie spotkali się praktycy gospodarczy, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, władz samorządowych województwa śląskiego, świata nauki oraz instytucji finansujących inwestycje służące modernizacji sektora energetycznego.
Uczestników konferencji powitał i obrady prowadził
Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Dyskusję o przyszłości branży elektroenergetycznej w Polsce, jej dzisiejszych problemach, konkurencyjności i czekających ją wyzwaniach związanych z ustaleniami Pakietu energetyczno-klimatycznego otworzył
Piotr Spyra, wicewojewoda śląski.
„Efektywność energetyczna w kontekście założeń Pakietu energetyczno-klimatycznego” była tematem wiodącym panelu ogólnego konferencji.
Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w swym wystąpieniu podkreślił konieczność zmniejszania energochłonności polskiej gospodarki. Przedstawił wyzwania, jakie stoją przed krajową energetyką na przestrzeni najbliższych 20-30 lat, oraz konsekwencje faktu, że nasza energetyka w ponad 90 proc. oparta jest nadal na węglu kamiennym i – w mniejszym stopniu – brunatnym. Zwrócił także uwagę na koszty gospodarcze i społeczne, jakie poniesie Europa za ochronę środowiska w aspekcie konkurencji z państwami, które nie podpisały Pakietu.
Referat
„Tezy o efektywności energetycznej” wygłosił
Paweł Mzyk, zastępca kierownika Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniamido Emisji, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Zaprezentował przesłanki skłaniające do efektywności, np. bezpieczeństwo energetyczne czy zrównoważony rozwój. Omówił również metody rozdziału uprawnień i obowiązujące akty prawne.
Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Krajowej Izby Gospodarczej poruszył zagadnienia związane z polityką energetyczną Polski do roku 2050. Przedstawił analizę potrzeb i ewentualnych kosztów przystosowania polskiej energetyki do aktualnych i tychprzewidywanych w najbliższej perspektywie czasowej unijnych wymogów. Zwrócił także uwagę na fakt, że o ile unijna polityka energetyczna jest dla Polski w zasadzie możliwa do przyjęcia – to już trudno to samo powiedzieć o wspólnotowej polityce klimatycznej. Może ona niestety skutkować dla nas podniesieniem kosztów wytwarzania energii, a co za tym idzie wzrostem jej ceny i zmniejszeniem konkurencyjności gospodarki.
„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz efektywności energetycznej” to temat, który zaprezentował
Wojciech Stawiany, doradca Zespołu Strategii i Współpracy w Departamencie Komunikacji i Strategii NFOŚiGW. Przedstawił programy: Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach, System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej, Inteligentne sieci energetyczne oraz źródła ich finansowania. Zapoznał również zebranych z formami i warunkami dofinansowania oraz wielkością kwot przeznaczonych na te projekty. W ramach Konferencji odbyły się także dwie sesje panelowe:
Efektywność energetyczna w miastach i Efektywność energetyczna w biznesie.