Już po raz 17. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczył swoje „Zielone Czeki” – czyli doroczne nagrody pieniężne przyznawane osobom, które szczególnie wyróżniły się w indywidualnej działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.
Od 1994 roku „Zielone Czeki” trafiają więc w ręce pasjonatów, bo tak przecież należy ich nazwać, robiących coś wyjątkowego, dobrego i cennego dla ekologii – a tym samym dla nas wszystkich. Warto podkreślić, że jest to jedyna tego typu w Polsce finansowa nagroda indywidualna, przyznawana za niekonwencjonalne działania na rzecz środowiska naturalnego, podejmowane i wykonywane poza podstawowymi obowiązkami zawodowymi jej beneficjentów.
Uroczystość wręczania „Zielonych Czeków” odbyła się 29 kwietnia bieżącego roku, tradycyjnie już wzorem lat ubiegłych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice, podczas Gali zorganizowanej z okazji „Dnia Ziemi”.
Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą eksperci w dziedzinie ekologii, pracownicy naukowi oraz działacze na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody – wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach:
– Innowacje i technologie.
– Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody.
– Prace naukowo-badawcze.
– Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.
– Profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży, zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska.
– Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.
Należy także zaznaczyć, że od dwóch lat prawo do zgłaszania swoich kandydatów do Nagród przysługuje również instytucjom ochrony środowiska z terenu województwa śląskiego, organizacjom pozarządowym o charakterze regionalnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym oraz Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.
W tym roku do WFOŚiGW w Katowicach wpłynęło 50 wniosków z nominacjami do wyróżnień i nagród, spośród których Kapituła „Zielonych Czeków” wybrała laureatów tej edycji Konkursu. Na podstawie jej decyzji Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał 14 nagród „Zielone Czeki 2011”, w tym trzy nagrody indywidualne, cztery nagrody zespołowe, a także Nagrodę Specjalną oraz dwa Dyplomy Uznania dla dwóch zespołów i Dyplom Honorowy.
Laureaci nagród otrzymali czeki opiewające na kwotę 5 tys. zł dla każdego członka nagrodzonego zespołu lub 7,5 tys. zł dla osoby nagrodzonej za działalność indywidualną.
Wśród gości i uczestników Gali znaleźli się przedstawiciele administracji państwowej województwa śląskiego:
Piotr Spyra, wicewojewoda śląski; władz samorządowych:
Aleksandra Banasiak, wicemarszałek województwa śląskiego oraz instytucji i organizacji wspierających ideę Konkursu: między innymi
Anna Wrześniak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Katowicach; Stanisław Faber, kurator oświaty; śląscy parlamentarzyści, laureaci Konkursu z lat poprzednich oraz wnioskodawcy nominacji w jego tegorocznej edycji. Licznie przybyli też dziennikarze lokalnych i ogólnopolskich mediów. Cieszy fakt, że obserwatorami Gali byli także młodzi ludzie, których spontaniczne reakcje na poszczególne nominacje i nagrody świadczą o zaangażowaniu w sprawy ochrony środowiska. Jednak – oczywiście – najważniejsi byli sami nagrodzeni i wyróżnieni w tym roku.
Jako gospodarz Gali – jej uczestników i gości przywitała
Gabriela Lenartowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że „Zielone Czeki” stały się już swoistymi śląskimi zielonymi „Oskarami”, którymi nagradza się osoby z wielką pasją, na co dzień zajmujące się ochroną środowiska. -
To ludzie o zielonych sercach, których warto pokazywać publicznie i być z nich dumnym, bo to bohaterowie naszych czasów – powiedziała Gabriela Lenartowicz. -
Ekologia stała się nową religią, która ma wielu wyznawców, ale niewielu praktykujących. Jednak na Śląsku ludzi o „zielonych sercach” jest coraz więcej – dodała Pani Prezes. Następnie złożyła serdeczne gratulacje wszystkim zgłoszonym do Konkursu, bo przecież już sama nominacja do tej nagrody nobilituje i jest niemałym wyróżnieniem.
„Zielone Czeki 2011” otrzymali więc członkowie Zespołów bądź osoby indywidualne,
w takich oto przedstawionych już wcześniej kategoriach:
Innowacje i technologie:
– Zespół:
prof. dr hab. Krzysztof Stańczyk, dr hab. inż. Krzysztof Cybulski, Jerzy Świądrowski za projekt o akronimie HUGE (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), który był trzyletnim projektem badawczym, współfinansowanym przez KE w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Jego celem było prowadzenie badań nad technologią podziemnego zgazowania węgla w kierunku pozyskiwania gazu o wysokiej zawartości wodoru, jako niskoemisyjnego paliwa oraz surowca chemicznego.
Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody:
– Zespół:
Katarzyna Walaszek, Maciej Krywult, Łukasz Woś za społeczną realizację prac badawczo-koncepcyjnych i edukacyjnych, dotyczących regulacji potoków i rzek, a także zapobiegania powodziom, połączoną z działalnością charytatywną na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.
Prace naukowo-badawcze:
– Zespół:
dr inż. Jacek Smołka, dr hab. inż. Wojciech Skarka, prof. nzw. w Politechnice Śląskiej, mgr inż. Krzysztof Slósarczyk za zaprojektowanie i wykonanie bolidu elektrycznego Silesian Greenpower (SG) na wyścig lekkich pojazdów elektrycznych, organizowany w Wielkiej Brytanii przez organizację Greenpower promującą technologie ekologiczne w motoryzacji.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży:
–
Maria Jasińska za aktywną działalność społeczną jako wiceprezes Zarządu Okręgu LOP, za organizowanie konkursów, warsztatów, zajęć terenowych, wystaw i prezentacji w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.
Profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska:
–
Barbara Pająk – nauczyciel, współpracuje z Fundacją „Miasteczko Śląskie” już 19 lat. Współpraca dotyczy profilaktyki zdrowotnej dzieci na terenach skażonych ołowiem; opracowuje ulotki i zeszyty edukacyjne.
Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:
– Zespół:
Jarosław Bucki, Lucyna Siwek za autorstwo oraz najwyższej jakości poziom merytoryczny i artystyczny przygotowywanych programów filmowych i telewizyjnych o charakterze informacyjno-edukacyjnym z zakresu ekologii.
Nagroda specjalna:
–
dr Sabina Pierużek-Nowak – za aktywny udział w programie ochrony wilka w Beskidach, ochronę korytarzy ekologicznych, promocję postaw ekologicznych wobec dużych drapieżników oraz liczne akcje edukacji ekologicznej, a także prelekcje, referaty i publikacje.
Dyplomami uznania wyróżniono w kategoriach:
Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody:
– Zespół:
Gabriela Gibas, Anna Jafemik, Piotr Topiński – za realizację kampanii społecznej „Dajmy czadu – Żywiec bez czadu” na rzecz dobra wspólnego, którym jest czyste powietrze w mieście Żywcu.
Prace naukowo-badawcze:
– Zespół:
Adam Wojewodzic, dr Tomasz Szul, dr Jarosław Knaga – za przeprowadzenie badań nad zachowaniem ciągłości dostaw energii cieplnej układów pracy pomp ciepła, zmierzające do stworzenia standardów umowy ESCO (Energy Saving Company); kreowanie rynku usług energetycznych. Celem działania podmiotów ESCO jest poprawa efektywności gospodarowania energią, prowadząca do wymiernych efektów ekonomicznych, idących w parze z dbałością o środowisko naturalne.
DYPLOM HONOROWY, co cieszy redakcję „Ekologii” szczególnie, otrzymał
Grzegorz Pasieka, prezes Polskiej Izby Ekologii, wydawcy naszego kwartalnika – za zainicjowanie działań: promowanie działalności proekologicznej wśród młodzieży szkolnej poprzez patronowanie konkursom ekologicznym o selektywnej zbiórce odpadów, racjonalnemu korzystaniu z zasobów wodnych oraz promocję ograniczania zużycia energii; za działania popularyzatorskiewśród przedsiębiorców poprzez organizację szkoleń, konferencji, seminariów, a także publikacje w wydawnictwach ekologicznych.
Podczas Gali wręczono także nagrody Funduszu przyznane laureatom
XII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, organizowanego pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP – pochodzącym z województwa śląskiego. W tym roku otrzymali je:
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe OLMET w Tarnowskich Górach oraz Związek Stowarzyszeń „Śląski Ogród Botaniczny” w Mikołowie.
Po wręczeniu „Zielonych Czeków”, stosownych dyplomów oraz towarzyszących temu wiązanek pięknych kwiatów przyszła pora na wypowiedzi samych nagrodzonych. -
Podejmowanie działań ekologicznych to dzisiaj obowiązek i konieczność. Miło jest, gdy jest to dostrzeżone i nagrodzone – powiedział
Jarosław Bucki, wyrażając pewnie tym samym odczucia wszystkichbeneficjentów. Podziękował także organizatorom Konkursu, życząc wszystkim zgromadzonym kolejnych sukcesów zawodowych i osobistych.
Następnie głos zabrali goście uroczystości.
Piotr Spyra, wicewojewoda śląski, w swoim wystąpieniu podkreślił, że od ponad 20 lat mamy w naszym regionie do czynienia ze swoistym „przyspieszeniem ekologicznym”, przejawiającymsię w inwestycjach służących nadrabianiu zaległości w tej dziedzinie. Buduje się także nowa świadomość ekologiczna społeczeństwa. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia. Zrównoważony rozwój nie zawsze w pełni jest rozumiany i realizowany w praktyce. Tym bardziej więc cenne są takie konkursy, a zwłaszcza nagradzani w nich ludzie: ich inicjatywy i podejmowane projekty.
Aleksandra Banasiak, wicemarszałek województwa śląskiego, w imieniu własnym oraz marszałka i Zarządu Województwa pogratulowała wszystkim uczestnikom i nagrodzonymw Konkursie: -
Dziękuję naszemu Wojewódzkiemu Funduszowi i Kapitule Konkursu oraz jego uczestnikom. Dziękuję za wysiłek i pracę,podejmowaną najczęściej społecznie. Dziękuję także młodzieży, która licznie przybyła na tę uroczystość.
-
Wielką sprawą jest budowanie świadomości ekologicznej na Śląsku. O tą ziemię trzeba dbać – powiedział
Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Gratulując i dziękując laureatom Konkursu w imieniu własnym oraz
Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska – życzył im także, aby uhonorowane tu i dziś rozwiązania były godnym podsumowaniem wieloletniej pracy. Podkreślił również aktywność Śląska w działaniach służących ochronieśrodowiska, a nawet dające się zaobserwować „przyspieszenie” w tym zakresie. -
Dla środowiska trzeba pracować codziennie, zwłaszcza na Śląsku – powiedział. Minister wyraził także swoją nadzieję, że ten region nadal będzie liderem przemian w dziedzinie ekologii, przyczyniających się do tego, aby ludziom żyło się lepiej w czystszym i przyjaznym środowisku.
Przyłączamy się do tych podziękowań i życzeń.