Advertisement
Amelung
Image

Przykładem działań służących odnowie zdegradowanych obszarów jest zakończona w 2007 roku rewitalizacja stawów poprzemysłowych Amelung, która doceniona została przez mieszkańców Chorzowa, a także spotkała się z uznaniem jury Konkursu, organizowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego na Najlepszą Przestrzeń Publiczną naszego województwa, gdzie inwestycja ta zdobyła pierwsze miejsce w kategorii urbanistyka. Obecnie Amelung to piękne osiedle mieszkaniowe wraz z placem zabaw, boiskiem oraz skwerami do spacerowania. Udało się poprawić stan środowiska naturalnego, estetykę otoczenia i wykreować nową przestrzeń publiczną o charakterze rekreacyjno-sportowym, a także stworzyć warunki dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego.


Image

Image

Image

Image
Ten atrakcyjny, ale dawniej bardzo zdegradowany teren u zbiegu ulic Żołnierzy Września i 3-go Maja w Chorzowie jest obecnie jednym z najładniejszych zakątków miasta. Na obszarze ponad 15 hektarów zostały wyeliminowane źródła zanieczyszczeń, przebudowano i zmodernizowano sieci kanalizacyjne, uporządkowano szatę roślinną i zasadzono wiele nowych roślin, wybudowano mostek, place zabaw, boiska sportowe, wykonano oświetlenie i infrastrukturę parkową. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 7 milionów złotych, z czego 75 proc. sfinansowała Unia Europejska.
Poprawiono jakość wody przez niemal całkowite usunięcie warstwy namulnej wraz z zalegającymi w niej przedmiotami. Wzdłuż tras komunikacyjnych wykonany został ciąg liniowych odprowadzeń wód opadowych, a napowietrzenie wody uzyskano dzięki instalacji oraz kaskadowej budowie strumyka. Prace nad ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenów przylegających do akwenów obejmowały regulację linii brzegowej uwzględniając charakter rekreacyjny, złagodzenie nachylenia skarpy północnej w celu ułatwienia dostępu i poprawy bezpieczeństwa, wykonanie ścieżek pieszych i rowerowych wraz z małą architekturą typową dla zespołów parkowych. Konieczne były nasadzenia i częściowa wymiana roślinności eliminująca chore osobniki i poprawiająca estetykę obiektu – wylicza Hanna Pompa-Obońska, naczelnik Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów.

Obszar ten obejmował dwa akweny Amelung rozdzielone nasypem kolejowym. Powstały one w latach dwudziestych ubiegłego stulecia w wyniku górniczego obniżenia powierzchni i do lat osiemdziesiątych stanowiły rezerwuar wody dla rejonu górniczego KWK Barbara.

Głównym celem całego przedsięwzięcia była poprawa warunków korzystania z tego terenu oraz podniesienie walorów krajobrazowych i estetycznych z zachowaniem istniejących siedlisk płazów i ptactwa wodnego. Prócz łabędzi, stawy zamieszkują kokoszki wodne, kaczki krzyżówki oraz łyski. Wokół stawów wybudowano szeregowe domy i osiedle mieszkaniowe. Dzięki tym wszystkim działaniom uzyskano widoczną poprawę stanu środowiska, ogólnodostępną i funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. Korzyści dla Miasta wynikające z rewitalizacji tego terenu to także dochody z tytułu sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i usługi, dochody z tytułu podatków od nieruchomości i gruntu, oraz podniesienie walorów krajobrazowych i estetycznych terenu. Zespół parkowy nad stawami Amelung teraz już jest atrakcyjnym terenem spacerowym i rekreacyjnym łączącym naturalne środowisko przyrodnicze z charakterystycznym krajobrazem wykształconym przez przemysł.

Całkowity koszt zadania wraz z dokumentacją projektową wyniósł 6 942 000 PLN. Prócz środków finansowych pozyskanych z funduszy UE (4 259 870 PLN) i budżetu państwa RP (567 983 PLN) pozyskano finanse z WFOŚiGW (w formie częściowo umarzalnej pożyczki w wysokości 1 030 732 PLN), z Chorzowsko - Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (251 412 PLN) oraz z PFOŚiGW (831 742 PLN).
 

© 2024 Grupa INFOMAX