S a m o r z ą d y d l a ś r o d o w i s k a
W tej rubryce informujemy o potrzebach miast w dziedzinie ekologii oraz o najważniejszych projektach służących ochronie środowiska. Staramy się uzyskiwać odpowiedzi na pytania dotyczące zaawansowania proekologicznych inwestycji, ich kosztów, montażu finansowego, a także stopnia absorbcji środków unijnych.
Tym razem byliśmy w Chorzowie. Czekamy na Państwa opinie i propozycje kolejnych tematów. Wszak zarządzanie środowiskiem, realizowane w ramach zasad zrównoważonego rozwoju, zapewne długo jeszcze będzie przedmiotem gorących dyskusji… Nowo wybrane władze samorządowe powinny się w tę debatę aktywnie włączyć.
Redakcja
Dzisiejszy układ przestrzenny Chorzowa ukształtowany został w oparciu o powstające w XIX wieku zakłady przemysłowe – huty stali, kopalnie węgla kamiennego oraz system transportu kołowego i szynowego. Miasto zawdzięczało swój rozwój przemysłowi ciężkiemu, chemicznemu i górnictwu.
To już przeszłość. Restrukturyzacja przemysłu oraz całkowite zaprzestanie eksploatacji górniczej spowodowały jednak, że nawet w centralnych częściach Chorzowa pozostały przestrzenie nieużytków, hałd i opuszczone obiekty. Rewitalizacja zdegradowanych terenów poprzemysłowych, również powojskowych miała w rezultacie spowodować ich szybkie przystosowanie do nowych funkcji lub przywrócenie dawnych, na przykład gospodarczych.
W miejscach, gdzie koncentracja wolnych terenów poprzemysłowych była największa, utworzono trzy strefy gospodarcze. Znakomita część terenów poprzemysłowych trafiła w ręce nowych inwestorów. Miasto zachęcało ich do lokowania inwestycji w obszarach stref – oferując ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości. Oprócz ulg, gmina pomogła w zagospodarowaniu tych terenów budując nowe połączenia z miejską infrastrukturą drogową. W jednej ze stref, zlokalizowanej na gruntach w większości wykorzystywanych wcześniej przez Hutę Batory, powstało jedno z największych w południowej Polsce centrów logistycznych.
Miasto podjęło również skuteczne działania w obszarze rekultywacji terenów zdegradowanych działalnością przemysłową. Przykład: dawne stawy poprzemysłowe Amelung, położone w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, udało się dzięki wsparciu UE zrewitalizować. Efekty projektu cieszą mieszkańców i sprzyjają rozwojowi budownictwa mieszkaniowego deweloperskiego w tej części miasta.
Obecnie realizujemy rozbiórkę składowiska odpadów górniczych. Po zakończonej rekultywacji – miasto uzyska kilkuhektarowy atrakcyjny teren pod budownictwo mieszkaniowe w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
Ciekawym przykładem jest również wykorzystanie terenu po byłej jednostce wojskowej. Udało się zainteresować nim Uniwersytet Śląski, który najpierw uruchomił tu swoją filię, a teraz powstaje tam ważne dla regionu centrum naukowe – Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.
Trzeba pamiętać, że Chorzów należy do najmniejszych pod względem powierzchni miast aglomeracji śląskiej, lecz pod względem gęstości zaludnienia zajmujemy miejsce w ścisłej czołówce. Uwarunkowania te sprawiają, iż projekty przyczyniające się w istotny sposób do szeroko pojętej rewitalizacji nadal będą zajmowały ważną pozycję w planowaniu wieloletniej polityki samorządu.
Przywracanie ładu przestrzeni miejskiej i działania na rzecz poprawy stanu środowiska jeszcze długo nie stracą więc na aktualności.