Bernard Błaszczyk
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
Z zawodu jest adwokatem. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, a także studia podyplomowe o specjalności prawo gospodarcze na Wydziale Prawa i Administracji UŚ w Katowicach.
Od roku 1991 związany z resortem środowiska, gdzie pełnił funkcję podsekretarza stanu, a następnie kierownika za czasów rządu Hanny Suchockiej oraz ponownie wiceministra, po powołaniu gabinetu Waldemara Pawlaka.
W późniejszych latach był Konsulem Generalnym RP w Ostrawie. Za czasów rządu Jerzego Buzka pełnił funkcję podsekretarza stanu, a od 2000 do 2001 r. sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Następnie został radcą-ministrem Ambasady RP w Pradze, a po powrocie do Polski – dyrektorem generalnym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W grudniu 2007 r. powrócił do Ministerstwa Środowiska jako dyrektor generalny, a w sierpniu 2008 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu.
W 2001 r. został odznaczony dekretem Prezydenta Republiki Litwy – Orderem Wielkiego Księcia Giedymina III Klasy.
Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji i artykułów z dziedziny gospodarki odpadami, ochrony powietrza oraz instrumentów środowiskowych, a także opracowania poświęconego obszarom dorzeczy.
Zakres kompetencji
Bezpośrednio nadzoruje prace Departamentu Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery, Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Departamentu Instrumentów Środowiskowych.
W imieniu ministra sprawuje nadzór nad działalnością Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji oraz Instytutu Ochrony Środowiska. Ponadto nadzoruje sprawy związane z emisjami oraz pakietem energetyczno-klimatycznym.
Koordynuje, we współpracy z Ministrem Gospodarki, proces wdrażania rozporządzenia REACH w zakresie aspektów środowiskowych.
Uczestniczy w pracach Trójstronnych Zespołów ds. Budownictwa, Energetyki, działających w ramach struktur dialogu społecznego.
Źródło: www.mos.gov.pl
Jan Rączka
Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jan Rączka jest doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 roku objął funkcję Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Od 2003 r. pracował jako finansista w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz jako przedstawiciel EBOiR w inicjatywie JASPERS. W latach 2001-2004 był adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Do dziś jest członkiem Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej. Od 1993 r. przez kolejne trzy lata pracował w Fundacji Batorego. W tym okresie uczestniczył w opracowaniu wielu projektów i raportów związanych z ochroną środowiska jako ekspert. Pełnił funkcję konsultanta oraz był autorem wielu z nich.
Podczas pełnienia funkcji Prezesa Zarządu NFOŚiGW Polska zwiększyła absorpcję unijnego wsparcia z 12 proc. do 117 proc. w ramach programu LIFE Plus obsługiwanego przez Fundusz. Również wartość rocznego dofinansowania oferowanego przez NFOŚiGW na ochronę środowiska wzrosła z 3 miliardów w 2007 roku do 5,5 miliarda zł w roku ubiegłym. W tym roku po raz pierwszy fundusz zaoferował publiczną pomoc polskim rodzinom oferując 45-proc. dofinansowanie do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej.
Ten rok był szczególnie trudny dla jednostek finansujących ochronę środowiska w Polsce, które zreformowano bądź zlikwidowano. Pod kierownictwem Prezesa Jana Rączki zreorganizowano NFOŚiGW stosując przy tym nowoczesne metody zarządzania. Prezes położył nacisk na doskonalenie zawodowe i kształcenie kadry kierowniczej, wprowadził system ocen pracowniczych oraz system telepracy. Obecnie kieruje pracami dedykowanymi programom współfinansującym procesy wzrostu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach i wdrożeniu inteligentych sieci energetycznych. Jest współtwórcą systemu finansowania odnawialnych źródeł energii.
Reprezentował nasz kraj w pierwszych polskich negocjacjach w handlu emisjami CO2 oraz współtworzył programy finansowe po powierzeniu NFOŚiGW funkcji krajowego operatora systemu zielonych inwestycji GIS.
Źródło: Rzecznik Prasowy NFOŚiGW