Advertisement
Strategia często nagradzana
W 2006 roku RCGW S.A. otrzymało statuetkę Ekolaury za modernizację części biologicznej oczyszczalni ścieków. Kolejną nagrodę – Ekolaury 2007 – firma zdobyła za bioelektrociepłownię na oczyszczalni ścieków. W 2009 r. Polska Izba Ekologii, z okazji Jubileuszu X-lecia, przyznała wyróżnienia dla swoich najaktywniejszych członków.

Image
Fot. Anna Ratka.
W gronie tych firm znalazło się Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. W tym roku RCGW S.A. po raz kolejny zostało uhonorowane wyróżnieniem Ekolaury.

Ograniczenie emisji do atmosfery uzyskane zostało dzięki przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji oczyszczalni oraz zabudowie wysokosprawnych modułów kogeneracyjnych zasilanych biogazem.

W tabeli 2 można zobaczyć, jaki wpływ na obniżenie emisji do atmosfery miało zastąpienie kotłów typu ECA IV-18 modułami prądotwórczymi. Tabela 1 obrazuje zaś, o ile mniej zanieczyszczeń emitowanych jest do atmosfery dzięki zastąpieniu energii elektrycznej z konwencjonalnej elektrociepłowni energią elektryczną produkowaną w agregatach prądotwórczych napędzanych biogazem.

Dzięki temu, że energia elektryczna z biogazu jest energią „zieloną”, emisję CO2 przyjmuje się na poziomie zera. Tak znaczną redukcję emisji SO2 do atmosfery udało się uzyskać dzięki zastosowaniu odsiarczania biogazu poprzez rudę darniową. P

odczas modernizacji oczyszczalni zwracano szczególną uwagę na dobór urządzeń wysokosprawnych, o niskim zapotrzebowaniu energii Zastąpienie napowietrzania powierzchniowego napowietrzaniem drobnopęcherzykowym również przyczyniło się do oszczędności energii oraz zmniejszenia emisji hałasu.

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w 2009 roku jest pionierskie na skalę europejską wykorzystanie najnowocześniejszego systemu do napowietrzania ścieków w procesach biologicznych. Jego wyjątkowość polega na specyficznej konstrukcji urządzenia, w którym wysokoobrotowy wirnik unosi się na wytworzonej poduszce powietrznej. Dotychczas rozwiązanie to stosowano w lotnictwie. Po raz pierwszy w Europie zostało zamontowane w tyskiej oczyszczalni.

Jednym z najistotniejszych problemów, dotychczas występującym w Oczyszczalni Ścieków, była emisja nieprzyjemnych zapachów. Problem rozwiązano dwuetapowo. W pierwszym etapie (w latach 2003-2004) zmodernizowano zbiorniki o łącznej objętości ponad 16 000 m3. Wyeliminowało to zagrożenie zagniwania ścieków na oczyszczalni. W drugim etapie – dzięki modernizacji części osadowej – wykonano hermetyzację zagęszczaczy grawitacyjnych, zbiornika buforowego osadu nadmiernego i przefermentowanego, stosując przykrycia z żywic.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków oraz zastosowanie energooszczędnych urządzeń pozwalają pretendować tyskiej oczyszczalni do grona najlepszych oczyszczalni w Polsce. Fakt ten został potwierdzony nagrodami Lider Rynku 2010 i Eurolider 2010.

RCGW S.A. jest również producentem odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej. Otrzymane nagrody i wyróżnienia są rezultatem strategii inwestycyjnej Zarządu Spółki, w umiejętny sposób łączącej efektywność ekonomiczną z wdrażaniem i rozwojem proekologicznych rozwiązań technicznych.

Image


 

© 2024 Grupa INFOMAX