Podstawowym efektem ekologicznym osiągniętym dzięki inwestycji budowy silników gazowych opalanych odpadowym metanem, pozyskiwanym ze Stacji Odmetanowania KWK Mysłowice-Wesoła, jest możliwość wykorzystania go w prawie 100 proc. jako wartościowego paliwa spalanego energetycznie w Ciepłowni WESOŁA.
Do tej pory Ciepłownia WESOŁA, ze względu na specyfikę ciepłownictwa, mogła odbierać możliwą do pozyskania ilość metanu jedynie częściowo. Ograniczenie to, występujące szczególnie w okresie letnim, związane było z brakiem możliwości odbioru ciepła produkowanego ze spalania metanu. Cały „nadmiar” odpadowego metanu był zatem emitowany do atmosfery, przyczyniając się do tzw. efektu cieplarnianego.
Aby temu zaradzić, zaprojektowano i zbudowano Elektrociepłownię z dwoma agregatami prądotwórczymi, składającymi się z silników na gaz metanowy – napędzającymi generatory energii elektrycznej – oraz instalacji odzysku energii cieplnej z jednostek napędowych.
Budynek, w którym znajdują się wspomniane wyżej silniki gazowe o mocy elektrycznej 2x1,4 MW oraz cieplnej 2x1,5 MW wraz z przyłączem gazu, układem wyprowadzania energii elektrycznej i cieplnej oraz całą niezbędną infrastrukturą sterującą automatyczną pracą silników, jest odrębną, niezależną od ciepłowni instalacją, wymagającą jedynie okresowych kontroli obsługi.
Silniki gazowe zostały oddane do eksploatacji w lutym 2010 roku. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tej technologii oraz wytwarzaniu w kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej dodatkowo wykorzystanych zostanie około 2 mln m3 metanu, powstającego w trakcie wydobywania węgla kamiennego.
Oprócz wykorzystania odpadowego metanu – ważnym ekologicznie efektem dodatkowym jest ograniczenie globalnej emisji pyłowo-gazowej, powstającej ze spalania węgla koniecznego dla wyprodukowania analogicznej ilości energii elektrycznej i cieplnej.
Warte podkreślenia są także społeczne efekty ekologiczne inwestycji: niewyemitowanie 2 mln m3 gazu cieplarnianego w postaci metanu, zmniejszenie opłat za zrzuty gazu u jego producenta, wytwarzanie w skojarzeniu energii elektrycznej i cieplnej z wysoką sprawnością, a wreszcie efekt produkcji praktycznie bezodpadowej.
Wszystko to sprawiło, że nowatorski i proekologiczny charakter przedsięwzięcia został pozytywnie oceniony i doceniony przez Ministerstwo Środowiska, które weryfikując opracowany i złożony Project Idea Note (PIN) dla zabudowy silników gazowych wydało stosowny List Popierający dla jego realizacji jako projektu Joint Implementation (JI).
Wiarygodni i solidni
Zakłady Energetyki Cieplnej S.A. są jednym z głównych producentów i dostawców energii cieplnej i elektrycznej na terenie aglomeracji katowickiej, a dzięki połączeniu finalnych sieci dystrybucyjnych i wytwarzania gwarantują bezpieczne i stabilne dostawy. Podstawowe działania Spółki koncentrują się na zaopatrzaniu w ciepło zakładów przemysłowych, szkół, szpitali oraz odbiorców komunalnych w Katowicach, Mysłowicach, Sosnowcu i Rudzie Śląskiej. ZEC S.A. dysponują obecnie mocą elektryczną osiągalną 8,3 MWe oraz mocą cieplną dyspozycyjną 548 MWt. W skład majątku energetycznego Spółki wchodzi 14 dużych kotłowni oraz 2 małe kotłownie lokalne. W 2009 roku wyprodukowano w nich ogółem 16 077,541 MWh energii elektrycznej oraz 2 592 273 GJ ciepła.
Misję Firmy dobrze oddaje dokument z września 2008 roku: Polityka zintegrowanego systemu zarządzania jakością i środowiskowego, zawierający zobowiązania działalności zgodnej z najwyższymi standardami procedur produkcji, jak i ochrony środowiska.
Oznacza to – między innymi – konsekwentną modernizację źródeł ciepła, wymiennikowni i sieci cieplnych, ograniczenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, racjonalne użytkowanie paliw i energii przez optymalizację procesów spalania, aktualizowanie aspektów środowiskowych w oparciu o obowiązujące wymagania prawne.
O dobrych skutkach obranej drogi rozwoju Spółki, od jej powstania w lipcu 1995 roku, najlepiej świadczą posiadane przez nią certyfikaty: ISO 14001:1996 oraz ISO 14001:2004, to jest Systemu Zarządzania Środowiskowego oraz wdrożony w 2004 roku System Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001, połączone w 2009 roku jako Zintegrowany System wg powyższych norm.
Potwierdzeniem słuszności i uwieńczeniem polityki ZEC S.A. są także nagrody i wyróżnienia za całokształt działalności: wyróżnienie „Ekolaury 2003”, „Ekolaury 2008” oraz aż pięciokrotne uzyskanie tytułu „Solidna Firma” w Programie Gospodarczo-Konsumenckim „Biała Lista”, co zaowocowało otrzymaniem Złotego Certyfikatu z rąk przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki w 2006 roku. Następne lata udziału w Programie uwieńczone zostały zdobyciem brązowej statuetki „Solidna Firma 2008”.