Advertisement
W trosce o Wisłę
Kompania Węglowa S.A. to największa firma górnicza w Europie. Grupuje 15 kopalń o zdolności wydobywczej ok. 42,5 mln ton węgla kamiennego rocznie. Ze względu na skalę oddziaływań na środowisko naturalne troska o jak najlepszą jego ochronę jest jednym z głównych elementów przyjętej polityki firmy.

Image
Hala pomp.


Image
Budynek hali pomp systemu.
Działalność Kompanii Węglowej S.A. w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, stosowanie nowatorskich technologii ochrony środowiska, a także wykorzystanie przyjaznych środowisku produktów była już wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach ekologicznych. Tym razem doceniono efekty starań Spółki na rzecz ochrony rzeki Wisły i jej dopływów.


Wdrożony system obejmuje sterowanie zrzutem wód pochodzących z odwodnienia trzech nadwiślańskich kopalń: „Brzeszcze-Silesia”, „Piast” i „Ziemowit”, które odprowadzają największą ilość ładunków chlorków i siarczanów do wód. Przedsięwzięcie polega na czasowym gromadzeniu słonych wód kopalnianych w zbiornikach retencyjnych w czasie niskich stanów wód, a następnie ich kontrolowanym odprowadzaniu docelowo do Wisły, tak by nie przekraczać dopuszczalnego stężenia sumy chlorków i siarczanów w rzece.

Nowatorskim rozwiązaniem jest wykorzystanie jako zbiornika retencyjno-dozującego dla najsilniej zasolonych wód z kopalń ,,Piast” i ,,Ziemowit” wyrobisk eksploatacyjnych i chodnikowych oraz górotworu zlikwidowanej kopalni ,,Czeczott” (Ruch II KWK „Piast”). Przestrzenie te są wykorzystywane do gromadzenia najbardziej zasolonych wód, z których część w początkowym etapie zatapiania najniżej położonych wyrobisk pozostanie w nich ulokowana bezpowrotnie. Po osiągnięciu docelowej rzędnej zatapiania pozostała część wyrobisk zacznie funkcjonować jako zbiornik retencyjno-dozujący. Ten sposób wykorzystania zlikwidowanej kopalni umożliwił rezygnację z wykonania zbiornika powierzchniowego, którego budowa jest trudna do realizacji.

Image

Zrzut jest skoordynowany na podstawie pochodzących ze zdalnego elektronicznego monitoringu danych określających ilości ładunków i wielkości przepływów Wisły i jej dopływów, a także ładunku zawartego w odprowadzanych przez kopalnie wodach. Ustalenie zasad zrzutu wód dołowych z kopalń „Piast”, „Ziemowit” i „Brzeszcze-Silesia” poprzedzono analizą zawartości ładunków jonów chlorkowych i siarczanowych w zlewni Małej Wisły, które pochodzą również od innych podmiotów oraz ze spływów powierzchniowych.

O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że systemem kontrolowanego zrzutu zostało objęte ponad 50 proc. wód, niosących około 80 proc. udziału ładunku chlorków i siarczanów odprowadzanych do zlewni Małej Wisły przez całe górnictwo. Ponadto, w związku z zaprzestaniem zrzutu zasolonych wód z Ruchu II KWK „Piast”, od lipca 2007 roku zredukowano zrzut sumarycznego ładunku jonów Cl– i SO4 2- o ok. 400 ton/dobę, co stanowi zmniejszenie o ok. 14 proc. całości ładunku niesionego przez Wisłę. Przepompowywanie najbardziej zasolonych wód z kopalń „Piast” i „Ziemowit” do wyrobisk zlikwidowanej kopalni „Czeczott” pozwoli na bezpowrotne ulokowanie ok. 800 tys. ton ładunku chlorków i siarczanów. Do efektów ekologicznych rozwiązania należy także zmniejszenie ładunku chlorków i siarczanów w wodach odprowadzanych bezpośrednio do rzeki Gostyni o ok. 1000 ton/dobę.

W system ochrony Wisły Kompania Węglowa S.A. do chwili obecnej zaangażowała ok. 29 mln złotych. Przedsięwzięcie uzyskało zewnętrzne wsparcie finansowe w łącznej kwocie11,2 mln zł (dotację z NFOŚiGW oraz dotację w ramach programu SPO WKP).
 

© 2024 Grupa INFOMAX