Advertisement
Optymalne rozwiązania bankowe wspierające efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem
Rok 2009 był trudnym rokiem zarówno dla firm, banków, jak i ich wzajemnych relacji. Wszyscy uczestnicy rynku wynieśli zapewne dużo lekcji, które w roku 2010 powinny wpłynąć pozytywnie na wzajemną współpracę. Banki w swoich planach na najbliższe lata podkreślają rolę finansowania przedsiębiorstw jako strategiczny obszar do działania. W odróżnieniu od roku 2009, gdzie priorytetem w większości przypadków była konieczność poprawy płynności finansowej, pierwsze miesiące 2010 roku to przede wszystkim wzmożone zainteresowanie przedsiębiorców kredytami inwestycyjnymi. Firmy, które w związku z kryzysem zamroziły realizację planów inwestycyjnych, stopniowo do nich wracają, szukając dogodnych instrumentów finansowania.

Image

Image

Obecnie banki proponują szereg rozwiązań finansowych, coraz lepiej dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Warto sięgnąć po nie, planując rozwój firmy, lub większe nakłady inwestycyjne, ale także przy bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem. „Szyte na miarę” produkty bankowe pomogą w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa i ułatwią realizację założonych celów.
Jednym z priorytetów nowo przyjętej strategii Banku Millennium jest wzrost znaczenia obsługi firm w działalności banku oraz wzmocnienie jego wizerunku jako instytucji świadczącej profesjonalne usługi dla przedsiębiorstw. W tym celu dokonano przebudowy sieci sprzedaży, wyodrębniając w niej specjalną komórkę odpowiedzialną za pozyskiwanie nowych klientów, dzięki czemu doradcy są obecnie bardziej mobilni i mają aktywny kontakt z przedsiębiorcami. Co więcej, przeprowadzone inwestycje  w systemy informatyczne zaowocowały poprawą jakości obsługi Klienta przez Internet. Skutecznej realizacji przyjętej strategii mają pomóc także nowo wdrażane produkty. Od listopada działa nowy system informatyczny dla faktoringu, natomiast od grudnia uruchomiona została platforma wymiany walutowej, umożliwiająca zawieranie transakcji wymiany walutowej w czasie rzeczywistym.
W obszarze związanym z finansowaniem przedsiębiorstw stale prowadzone są prace nad poszczególnymi pozycjami produktowymi z oferty banku. Poza standardowymi produktami kredytowymi: kredytem w rachunku bieżącym, rewolwingowym, obrotowym i inwestycyjnym, oferta Banku Millennium jest stale uzupełniana o nowe pozycje. Jedną z nowych propozycji jest obecnie limit wieloproduktowy, gdzie Klientowi, w ramach jednej umowy kredytowej, zostaje przydzielony globalny limit zadłużenia w banku, który może być wykorzystywany w podziale na następujące odnawialne limity produktowe: kredyt w rachunku bieżącym, kredyt rewolwingowy, linie na gwarancje bankowe i akredytywy dokumentowe, karty obciążeniowe, docelowo także na usługę faktoringu czy leasingu.Cechą charakterystyczną produktu jest możliwość samodzielnego decydowania przez klienta o strukturze wykorzystania globalnego limitu. Uproszczoną wersją limitu wieloproduktowego jest limit wielowalutowy, w skład którego wchodzą dwa produkty kredytowe w różnych walutach: kredyt w rachunku bieżącym i kredyt rewolwingowy. W tym przypadku to również Klient decyduje o strukturze i walucie kredytów w ramach przyznanego limitu globalnego.
Drugą nowością w obszarze finansowania jest kredyt pod hipotekę. Jest to rodzaj kredytu obrotowego, przyznawanego na okres do 10 lat i spłacanego w ratach z miesięczną częstotliwością. Kredyt ten, dostępny w Banku Millennium, umożliwia zarządzanie płynnością firmy w długofalowym okresie oraz pozwala na rozplanowanie realizacji celów na przyszłe lata. Produkt skierowany jest do przedsiębiorstw szukających środków na bieżące potrzeby i gotowych zabezpieczyć transakcję nieruchomością zaakceptowaną przez Bank.
Omawiając ofertę kredytową, warto wspomnieć o nieodnawialnym kredycie pod kontrakt, który może być udzielany do wysokości 5 mln PLN. Zaletą produktu jest możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez Klienta, czy kredyt ma być uruchomiony jednorazowo, czy w transzach, w zależności od potrzeb wynikających z kontraktu. Finansowanie udzielane jest na okres od 6 do 12 miesięcy, a podstawowym zabezpieczeniem jest cesja wierzytelności z kontraktu.
Poza kredytami na rynku oferowane są inne instrumenty finansowe, z których firma może korzystać przy finansowaniu działalności bieżącej i zakupów środków trwałych. Faktoring pozwala na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw i jednocześnie podnosi bezpieczeństwo transakcji związanych ze sprzedażą towarów lub usług. Jest to szczególnie istotne w obecnych warunkach, kiedy zatory płatnicze stały się powszechnym problemem, a długość terminu płatności coraz częściej decyduje o konkurencyjności danej oferty handlowej. Faktoring polega na nabywaniu i finansowaniu wierzytelności należnych od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, co pozwala na uwolnienie środków finansowych zamrożonych w należnościach. W ramach usługi faktoringu Bank Millennium proponuje świadczenie szeregu dodatkowych usług, takich jak: administrowanie wierzytelnościami, rozliczanie wierzytelności, dochodzenie wierzytelności, przejęcie ryzyka braku płatności od kontrahentów.
Kolejnym produktem umożliwiającym elastyczne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa jest leasing, będący formą finansowania inwestycji w zamian za ustalony czynsz, czyli ratę leasingową. Leasing jest produktem stosunkowo łatwo dostępnym ze względu na przyjęte standardowe sposoby oceny transakcji i jej zabezpieczenie – bank staje się właścicielem przedmiotu leasingu na czas trwania umowy. Co więcej, leasing operacyjny umożliwia wliczanie miesięcznych rat leasingu w koszty działalności, co umożliwia przyspieszoną amortyzację środka trwałego i jest atrakcyjnym rozwiązaniem z podatkowego punktu widzenia.
Rok 2010 to jednocześnie jeden z ostatnich lat, kiedy przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze wsparcia unijnego na realizację projektów. Środki dostępne w ramach poszczególnych programów operacyjnych na lata 2007-2013 powoli się kończą i rok 2010 to tak naprawdę ostatni czas, by sięgnąć po dotacje, które zapewnią znaczne zwiększenie płynności prowadzonych projektów biznesowych, dadzą szansę na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej. Innowacyjni przedsiębiorcy powinni rozważyć możliwość ubiegania się o nowy instrument, który pojawił się w II połowie 2009 roku – kredyt technologiczny – przyznawany przez Bank Millennium w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przedmiotem kredytu może być wdrożenie nowej technologii zewnętrznej, wdrożenie własnych innowacyjnych rozwiązań lub modernizacja dotychczasowej technologii, stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat, na podstawie których przedsiębiorstwo będzie oferować nowe lub znacząco ulepszone produkty bądź usługi. Kredyt technologiczny może być udzielony na pokrycie nawet 75% wydatków kwalifikowanych inwestycji. Niewątpliwą zaletą produktu jest możliwość częściowej spłaty (nawet do 70%) kredytu w ramach przyznanej premii technologicznej, pochodzącej ze środków pomocowych Funduszu Premii Technologicznej, działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej wysokość może sięgnąć nawet 4 mln PLN.
Dodatkowo w ofercie Banku znajdują się nowoczesne rozwiązania z obszaru bankowości transakcyjnej zapewniające kompleksową obsługę rozliczeniową i gotówkową oraz efektywne zarządzanie nadwyżkami środków pieniężnych. W efektywnym zarządzaniu płynnością finansową przydatne mogą okazać się produkty bankowości transakcyjnej, jak identyfikacja przychodzących płatności, polecenie zapłaty czy konsolidacja sald. Produkty te ułatwiają codzienne zarządzanie strumieniem pieniędzy wpływających i wypływających z rachunków firmy oraz umożliwiają najkorzystniejsze zagospodarowanie zgromadzonych środków. Identyfikacja przychodzących płatności to usługa skierowana przede wszystkim do firm otrzymujących płatności od wielu kontrahentów. Dzięki technicznym rozwiązaniom przygotowanym przez banki, identyfikacja płatności dokonywana jest w sposób automatyczny i pozwala na łatwe wykrycie niesolidnych dłużników.
Dla przyspieszenia rozliczeń w obrocie gospodarczym banki wprowadziły do swoich ofert polecenie zapłaty, które w przeciwieństwie do standardowego polecenia przelewu jest formą rozliczeń inicjowaną przez odbiorcę, który dzięki usłudze ma możliwość zlecenia obciążenia rachunku płatnika. Przy wykorzystaniu tego produktu przedsiębiorcy mogą aktywnie wpływać na przyspieszenie i wpływ swoich należności. Natomiast usługa konsolidacji sald umożliwia zarządzanie saldami zgromadzonymi na wielu rachunkach firmy i pozwala na realne, automatyczne przelewanie sald pomiędzy rachunkami lub wirtualną ich konsolidację w celu naliczenia wyższego oprocentowania.
Bank Millennium oferuje obecnie nowoczesne rozwiązania umożliwiające sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem każdego segmentu. Oferta banku zbudowana została w oparciu o uniwersalne, sprawdzone rozwiązania oraz te „szyte na miarę potrzeb Klienta”. Dopasowanie konkretnych narzędzi do potrzeb i wymagań poszczególnych przedsiębiorstw zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się Klient, i jego oczekiwań wobec banku. Wybór optymalnego rozwiązania jest zawsze indywidualnie ustalany z Klientem przez wyspecjalizowanego Doradcę Bankowego.

 

© 2024 Grupa INFOMAX