Advertisement
"Zielone czeki" wręczone
Te nagrody są ważne. Mają już swoją tradycję. Od 1994 roku otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Tegoroczna edycja miała dla redakcji „Ekologii” wymiar szczególny, bowiem jednym z laureatów został Czesław Śleziak, stały autor i wielki przyjaciel naszego wydawnictwa.

Image

To jedyna w Polsce tego typu nagroda finansowa przyznawana osobom fizycznym, pasjonatom i działaczom na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Kapituła Nagród wyłoniła laureatów w następujących kategoriach: programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące przyrody, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych. Spośród 28 zgłoszonych w tym roku wniosków Kapituła Nagród przyznała 13 „Zielonych Czeków”, w tym 4 indywidualne, 3 zespołowe i 3 dyplomy uznania.
Gala wręczenia „Zielonych Czeków” odbyła się 7 czerwca w siedzibie Polskiego Radia Katowice. Jej specyficzny, odmienny od lat poprzednich charakter podkreśliła w swym wystąpieniu Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach. Do tej pory nagrody Funduszu  przyznawano z okazji Dnia Ziemi. W tym roku,z powodu żałoby związanej z katastrofą prezydenckiego samolotu, uroczystość miała miejsce w ramach obchodów Światowego Dnia Środowiska. Świętowaniu nie sprzyjała także klęska powodzi.
Nadszedł czas refleksji i pokory wobec natury, wobec środowiska, którego jesteśmy częścią. – Te słowa nie wymagają komentarza. Jednak – co podkreśliła w dalszej części swej wypowiedzi – tym bardziej należy się uznanie ludziom, którzy przez swe nowoczesne i rozumne postrzeganie ekologii, świadomość ekologiczną potrafili udowodnić, że mają „zielone serca”.

Zielone Czeki 2010

Kategoria: Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody
  • Erwin Grzegorzek – za 50-lecie pracy społecznej, projektowanie i zakładanie zieleńców (...) oraz promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży;
  • Jolanta Migdał, Paweł Grzybowski, Jarosław Kasprzyk – za realizację długofalowych i nowatorskich działań w zakresie programów ekologicznych dotyczących ochrony klimatu: Święto Drzewa, Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat.
Kategoria: Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
  • Eugeniusz L. Ćwięczek, Jolanta Cybulska, Ewa Majek – za 20-letnią działalność wspierającą edukację młodzieży poprzez: warsztaty ekologiczne, specjalistyczne szkolenia, przeglądy filmów edukacyjno-ekologicznych, (...), budowę przyszkolnych ogrodów;
  • Dorota Bathelt, Włodzimierz Chmielewski, Rafał Kucharski – za edukację ekologiczną dzieci i młodzieży w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz technologii EM – Efektywnych Mikroorganizmów.
Kategoria: Działania popularyzatorskie i promocja postaw ekologicznych
  • Teresa Bryś-Szczygieł – za promocję postaw ekologicznych i popularyzowanie wiedzy z zakresu gospodarowania odpadami w celu poprawy świadomości ekologicznej społeczeństwa (...);
  • Czesław Śleziak – za kilkadziesiąt artykułów i opracowań, kilkaset spotkań oraz wpółtworzenie i udział w działalności fundacji oraz stowarzyszeń popularyzujących i promujących postawy ekologiczne;
  • Jolanta Matiakowska-Karmańska – za 35-letnią popularyzację szeroko rozumianej ekologii w mediach, wysoki poziom publicystyki poświęconej zagrożeniom i ochronie środowiska na Śląsku oraz działalność na rzecz ekologii obywatelskiej.
Kapituła „Zielonych Czeków 2010” nagrodziła także specjalnymi dyplomami uznania w kategorii Programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody: Bożenę Pasierb, Adama Wawocznego oraz Ewę Dziekońską.
Wręczenie „Zielonych Czeków” połączono z ogłoszeniem wyników konkursu EkoAktywni, organizowanego od dwóch lat przez Fundusz i skierowanego do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji) oraz do grup nieformalnych (np. szkolnych grup ekologicznych, kół i innych), realizujących programy z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, profilaktyki zdrowotnej dzieci z obszarów, na których występują przekroczenia standardów jakości środowiska. Do Biura Funduszu wpłynęły w tym roku 72 zgłoszenia, delegowane przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast i gmin. Aż 38 z nich – decyzją Jury Konkursu – zostało nagrodzonych.
Trzecią częścią Gali było uhonorowanie laureatów Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, organizowanego od dziesięciu lat pod patronatem Honorowym Prezydenta RP. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera tą inicjatywę od kilku lat, fundując nagrody finasowe dla laureatów z województwa śląskiego.
W XI edycji Konkursu byli to: gmina Gorzyce (jako Gmina Przyjazna Środowisku), Gimnazjum nr 3 w Łaziskach Górnych oraz Gminne Publiczne Przedszkole im. Marii Kownackiej w Miedźnej (w kategorii Promotor Ekologii).
Funduszowi gratuluję pomysłów i ciągłości ich realizacji. – Tak ideę i finał przedsięwzięcia podsumował Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. – Wszystkim laureatom dziękuję za piękną i konkretną pracę. – Również te słowa wypowiedziane przez Zbyszka Zaborowskiego, wicemarszałka województwa śląskiego, wydają się dobrze oddawać odczucia gospodarzy, uczestników oraz honorowych gości Gali.
Przyłączamy się do tych podziękowań i życzymy kolejnych sukcesów.

Redakcja
 

© 2024 Grupa INFOMAX