Advertisement
Wiadomości
Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego i negocjatorzy reprezentujący rządy państw członkowskich zawarli porozumienie w sprawie systemu energetycznego etykietowania opon. Tym samym konsumenci będą mogli wybierać opony w zależności od ich wpływu na zużycie paliwa oraz emisję hałasu. Podobnym systemem etykietowany jest sprzęt AGD.
Zdaniem pomysłodawców nowy system znakowania opon pomoże UE w walce ze zmianami klimatycznymi w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Opony mogą odegrać ważną rolę w ograniczaniu emisji CO2, ponieważ „odpowiadają” za 20 do 30% całkowitego zużycia energii przez pojazdy. Opony o lepszej wydajności energetycznej, czyli niższych oporach tocznych, pozwalają oszczędzić nawet 10% kosztów paliwa. Na alternatywne, oszczędniejsze modele będzie można wymienić aż 78% opon sprzedawanych w Europie.

• • •

Gwałtowny wzrost ilości odpadów elektronicznych (komputery, telefony komórkowe itp.) spowoduje poważne problemy sanitarne i ekologiczne w krajach rozwijających się, jeśli nie zostanie szybko podjęty recykling – ostrzegło ONZ.
„Sprzedaż produktów elektronicznych w takich państwach, jak Chiny czy Indie, oraz na kontynencie afrykańskim i południowoamerykańskim mają gwałtownie wzrosnąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat” – prognozuje raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).
Ilość odpadów elektronicznych związanych z samymi komputerami może wzrosnąć nawet o kilkaset procent w porównaniu z poziomem z 2007 r. Będzie ich także dużo więcej za sprawą telefonów komórkowych, telewizorów, lodówek itp. Same Chiny już w tej chwili wytwarzają około 2,3 mln ton odpadów elektronicznych rocznie i wyprzedzają je pod tym względem jedynie Stany Zjednoczone (3 mln).

• • •

Suszarnie odpadów ściekowych, kolektory słoneczne czy inteligentne lampy uliczne – to przykłady technologii, które mogą otrzymać szansę na rozwój oraz promocję za granicą w ramach projektu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii.
Do programu kompleksowego rozwoju zakwalifikowało się 29 innowacyjnych technologii. Wśród nich są rozwiązania reprezentujące wszystkie obszary projektu, czyli: energię odnawialną, energooszczędność, rozwiązania wodno-ściekowe, wsparcie gospodarki odpadami, technologie węglowe i niskoemisyjne. Najlepsze z nich mają być promowane za granicą.
GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt Ministerstwa Środowiska przygotowany w celu promocji polskich technologii środowiskowych i wspierania rozwoju przedsiębiorstw w tym zakresie. W trakcie realizacji pomaga polskim firmom, zaangażowanym w rozwój zielonych technologii, w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i przygotowuje je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami.

• • •

Grupa energetyczna Tauron rozważa zakup niewielkiej, laboratoryjnej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, która zostałaby zamontowana na bloku energetycznym Elektrowni Łagisza w Będzinie. Testy powinny przyczynić się do postępu badań nad technologiami czystego węgla, w które włączył się Tauron.
Plany grupy w tym zakresie przedstawił jej wiceprezes, Stanisław Tokarski. Zaznaczył, że instalacja w Łagiszy pracowałaby na skalę laboratoryjną – nie po to, by wychwytywać cały emitowany dwutlenek węgla, ale by badać m.in. skuteczność tego procesu, stosowane w nim substancje itp. Tokarski przypomniał, że Tauron jest uczestnikiem kilku projektów, związanych m.in. z technologiami czystego węgla, w tym tzw. technologiami CCS, czyli wychwytywania i składowania CO2. Najważniejsze przedsięwzięcie, w którym uczestniczy grupa, to udział w międzynarodowym konsorcjum, które w grudniu wygrało konkurs na unijną Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w zakresie energii, zmian klimatu oraz technologii informacyjnych.
Polska jako jedyny nowy członek UE znalazła się w zwycięskim konsorcjum „Zrównoważona energia” razem z potężnymi ośrodkami akademickimi i wielkim przemysłem z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii i Hiszpanii. Ze strony polskiej w skład konsorcjum wchodzą polskie jednostki badawcze i przemysłowe, m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Tauron, Zakłady Azotowe w Kędzierzynie, Lotos i PGNiG.
W ramach konsorcjum każde z państw wybrało dziedzinę, na której ma skoncentrować swoje badania. Polska energetyka jest w ponad 93% oparta na węglu, dlatego polskie firmy i instytuty skupią się właśnie na pracach mających doprowadzić do uzyskiwania możliwie najczystszej energii z tego surowca.

• • •

Paliwo jądrowe HEU zawierające wysokowzbogacony uran, wypalone w reaktorach badawczych w Świerku, wraca do Rosji, gdzie zostało wyprodukowane – poinformował rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki. Przewieziono już odpady z lat 1967-1995.
Wywóz odpadów umożliwia podpisana we wrześniu ubiegłego roku umowa między Polską a Federacją Rosyjską. Wypalone paliwo ma pozostać na terenie Federacji Rosyjskiej na zawsze.
Umowa ta jest elementem międzynarodowego programu zwrotu do kraju producenta wypalonego paliwa jądrowego HEU z reaktorów badawczych z wielu krajów, w ramach realizowanej wspólnie przez USA i Rosję inicjatywy redukcji zagrożeń globalnych GTRI.

• • •

Polacy podczas zakupów zwracają uwagę głównie na cenę, natomiast etyka i ochrona środowiska trafiają na dalszy plan – wynika z danych opublikowanych w „Rzeczpospolitej”.
Dane „Rzeczpospolitej” nie pozostawiają złudzeń: zaledwie 20% Polaków byłoby skłonnych zapłacić do 10% więcej za etyczne produkty. Do tego ponad połowa ankietowanych zauważyła w polskim biznesie pogorszenie standardów, jednak ta wiedza nie przekłada się na konkretne wybory.

• • •

Koreańczycy inwestują w energetykę wiatrową w Polsce. Polsko-koreańskie konsorcjum wybuduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 220 MW. W grudniu 2009 r. podpisana została umowa między Grupą Kapitałowej Business Consulting Group, polską spółką Green Energy oraz STX Windpower B.V. Konsorcjum planuje budowę farm wiatrowych z wykorzystaniem koreańskiej konstrukcji turbiny wiatrowej.
Polsko-koreański projekt przewiduje budowę w ciągu 3 lat farm wiatrowych o mocy 220 MW (to jedna trzecia energii, jaką w 2009 r. produkowały farmy wiatrowe działające w Polsce). Koszt inwestycji to ok. 300 mln euro. Inwestorzy wybiorą wkrótce pierwszą lokalizację w Polsce, gdzie za 60 mln euro wybudowana zostanie farma wiatrowa o mocy 48 MW. Budowa potrwa około roku. Pierwsze turbiny przyjadą do nas z Holandii, jednak za 5 lat STX chce uruchomić w Polsce swoje zaplecze produkcyjne.

• • •

Co najmniej 30 lat zajmie przebudowa beskidzkich lasów, gdzie w miejsce masowo zamierających świerków leśnicy  stopniowo wprowadzają inne gatunki drzew – głównie jodłę, buk, jawor i modrzew. W ciągu ostatnich kilku lat na przebudowę świerczyn, ochronę lasu oraz infrastrukturę drogową w beskidzkich lasach wydano ponad 100 mln zł. Roczne wydatki to ok. 20-25 mln zł. Zagrożone drzewostany zajmują ok. 19 tysięcy hektarów. Do dziś przebudowano już ponad 6 tysięcy hektarów. Przyczyny obumierania drzewostanów świerkowych w Beskidach to przede wszystkim, oprócz monokulturowego charakteru lasu, ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia przemysłowe, inwazja kornika i opieńki.

• • •

Sprostowanie

W numerze Ekologii 3/2009 opublikowaliśmy artykuł „Grzyby, które żywią i chronią rośliny”, którego autorami są Anna Ulbrich (z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Mikrobiologii), oraz prof. Piotr Krupa (z Akademii Jana Długosza, Instytut Chemii i Ochrony Środowiska, Katedra Mikrobiologii i Biotechnologii). Pana profesora przepraszamy za pomyłkowe pominięcie jego nazwiska.
Redakcja
 

© 2024 Grupa INFOMAX