Advertisement
Odkrywanie zielonego Śląska
Budowaniu nowego wizerunku województwa śląskiego, który wciąż jest kojarzony bardziej z „czarną krainą” niż regionem zielonym, poświęcona była konferencja prasowa Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka zorganizowana 15 marca w Nadleśnictwie Katowice. Uczestniczyła w niej Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Kazimierz Szabla.

Konferencja związana była z rozpoczęciem przez Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt” kampanii edukacyjno – ekologicznej o nazwie „Zielona Wyspa Śląsk” mającej na celu promocję walorów przyrodniczych regionu, znaczenia drzew dla środowiska naturalnego i korzyści wynikających z minimalizowania odpadów w gospodarstwach domowych. W ramach tej akcji zaplanowano posadzenie ponad 2500 sadzonek drzew, zorganizowanie happeningów ekologicznych, akcji plakatowych i wyemitowanie spotów filmowych reklamujących idee ekologiczne na Śląsku.

Image
Fot. wfosigw.katowice.pl


Finałowym akcentem całego przedsięwzięcia będzie koncert finałowy zespołu Carrantouhill i innych gwiazd estrady, zorganizowany 21 marca w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Jego organizatorzy zamierzają, poprzez działania artystyczne oraz podarowanie uczestnikom koncertu sadzonek drzew, budować u szerokiej opinii publicznej świadomość, że woj. śląskie nie jest już regionem zdegradowanych ekologicznie, lecz miejscem, z którego mieszkańcy mogą być dumni, bowiem powierzchnia terenów zielonych, stanowi 33 procent obszaru, co sytuuje nasz region jako drugim pod tym względem w kraju.

WFOŚiGW dofinansował tę akcję dotacją w wysokości do 27 tys. zł. Prezes Gabriela Lenartowicz, mówiła dziennikarzom, że tego rodzaju przedsięwzięcie dobrze wpisuje się w dotychczasowe działania Funduszu zmierzające do przebudowy świadomości mieszkańców regionu i wykreowania aktywnych ich postaw wobec szeroko pojętej ekologii. To równie ważne zadania Funduszu jak wspieranie inwestycji w ochronie środowiska – powiedziała.

Co roku Fundusz dofinansowuje działania pozainwestycyjne takie jak ochrona przyrody i krajobrazu, ochrona zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt wolnożyjących, edukacja ekologiczna, naprawianie szkód w środowisku przyrodniczym i profilaktyka zdrowotną dzieci. W 2009 roku na te cele Fundusz wydał ponad 21 mln zł.


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

© 2024 Grupa INFOMAX