Advertisement
Sprawy każdego przedsiębiorcy
Rozmowa z Henrykiem Derewendą, Prezesem Stowarzyszenia GPP Ekologia

W dniu 3 listopada 2009 r., w Hotelu 500 w Zegrzu Południowym z cudownym widokiem na wzburzone fale Zalewu Zegrzyńskiego, odbyło się szkolenie z zakresu „Podstaw Ochrony Środowiska dla Przedsiębiorców”. Organizatorami spotkania było ReEko Organizacja Odzysku S.A. oraz Stowarzyszenie GPP Ekologia.

Image

Image
E: Kto był uczestnikiem szkolenia?

HD: Wśród zaproszonych gości znajdowali się przedstawiciele firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach oraz osoby reprezentujące zakłady zajmujące się gospodarką odpadami.

E: Czego dotyczyło szkolenie?
HD: Tematyka tego szkolenia obejmowała szeroko pojętą ochronę środowiska – poczynając od zagadnień, które dotyczą niemal każdego przedsiębiorcy – czyli opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, poprzez nowelizacje ustaw, kończąc na „ustawie bateryjnej”.

E: Dlaczego takie tematy?
HD: Ciągłe zmiany w przepisach powodują trudności w realizacji obowiązków. Wielu przedsiębiorców ma coraz mniej czasu na prowadzenie bieżącej działalności, ponieważ dużo uwagi musi poświęcić na zrozumienie coraz bardziej skomplikowanego prawa.

E: Kto prowadził szkolenie?
HD: Wykłady prowadziła Pani Anna Solarska – przedstawiciel ReEko Organizacji Odzysku S.A., specjalista pracujący w branży ochrony środowiska już od wielu lat. Praktyczna znajomość przepisów Pani Anny sprawiła, iż szkolenie miało atmosferę dialogu i żywej dyskusji obecnych na sali, pozwalającej wyjaśnić nawet najtrudniejsze problemy, z jakimi borykają się na co dzień przedsiębiorcy.
Zaprosiliśmy również przedstawiciela Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Panią Małgorzatę Sowińską, która omówiła „Zasady egzekwowania przepisów w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska”. Prezentacja ta wzbudziła wiele pytań wśród zaproszonych osób. Okazało się bowiem, iż wystarczy chwila nieuwagi, aby stosowane do tej pory rozwiązania były już nieaktualne, a przedsiębiorca tak naprawdę nie jest pewien, czy w prawidłowy sposób realizuje swoje obowiązki.

E: Który punkt szkolenia wzbudził największe zainteresowanie i dyskusję?
HD: Zapewne dużą zaletą szkoleń były warsztaty praktyczne, które miały na celu przedstawienie sposobów naliczania opłat za środowisko, a także pokazania jak prawidłowo wypełniać dokumenty związane z gospodarowaniem odpadami. Pani Anna Solarska dodatkowo omówiła obowiązki wytwórców odpadów, m.in.: jak prawidłowo wypełnić wniosek o decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz informacje o wytwarzanych odpadach.
Niezwykle kontrowersyjnym tematem był projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawa została co prawda zdjęta z posiedzeń rządu, jednakże jej temat nadal jest aktualny i budzi wiele pytań wśród zainteresowanych.
Podczas prezentacji nawiązała się dyskusja w sprawie celowości kolejnej rejestracji ponad 100 000 podmiotów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach (np. niektórzy producenci i importerzy będą zobowiązani zaistnieć w aż trzech rejestrach!!!).
Konkludując, brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami, co w konsekwencji zagrozi istnieniu wielu przedsiębiorstw. Już w tej chwili wielu importerów zawęża swoją działalność, ograniczając się jedynie do dystrybucji krajowej. Nieopłacalne dla nich staje się ponoszenie coraz to wyższych kosztów związanych z bezsensowną biurokracją. Niestety, w dalszej perspektywie może to prowadzić do wyeliminowania małych przedsiębiorstw.

E: Czy jakakolwiek z proponowanych zmian w prawie wzbudziła pozytywną reakcję wśród gości szkolenia?
HD: Za korzystną propozycję uznano zapis, który informuje, iż nie trzeba uiszczać opłaty produktowej przy wprowadzaniu na rynek poniżej 100 kg opakowań. Pozwoli to jednoznacznie określić, czy podlega się przepisom ustawy bez konieczności szczegółowego wyliczania oplaty produktowej na podstawie trzech dość skomplikowanych wzorów.

E: Panie Prezesie, może coś więcej o GPP Ekologia.
HD: Szkolenie zakończyliśmy prezentacją Stowarzyszenia GPP Ekologia, które stawia przed sobą ambitne zadanie zintegrowania firm związanych z branżą gospodarowania odpadami, reprezentowania ich oraz wspólnego rozwiązywania żywotnych problemów. Stowarzyszenie oraz jego członkowie będą mieli możliwość zajęcia stanowiska w pracach legislacyjnych oraz przedstawienia własnych propozycji do projektów ustaw, aby w przyszłości stworzyć taki sposób zarządzania środowiskiem w Polsce, który byłby wzorem dla innych krajów, nie tylko europejskich.

E: Dziękuję bardzo za sympatyczną i miłą rozmowę.
HD: Również dziękuję bardzo.

 

© 2024 Grupa INFOMAX