Advertisement
Możliwości obniżenia emisji tlenków azotu w ciśnieniowych technikach spalania węgla
Ciśnieniowe techniki spalania węgla są zaliczane do przyszłościowych czystych technologii węglowych. Publikowane badania wskazują również na możliwość obniżenia emisji tlenków azotu z komór spalania. W procesie spalania węgla tlenki azotu powstają z reakcji homo i heterogenicznych pomiędzy powietrzem, częściami lotnymi i karbonizatem. Tlenki azotu w spalinach zarejestrować można w postaci: NO, N2O i NO2. Pomimo różnych warunków spalania spadek konwersji azotu paliwowego do NO wraz ze wzrostem ciśnienia wynosi 4-9% dla zakresu 0.1-1.5 MPa.

Wprowadzenie

W ostatnich latach w Polsce nastąpiło korzystne ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, powstających głównie w trakcie wytwarzania energii w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Ubocznym efektem działalności energetyki zawodowej jest między innymi zanieczyszczenie powietrza, w wyniku którego obserwuje się degradację środowiska naturalnego (efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, zmniejszanie warstwy ozonu, zachwianie równowagi ekologicznej między tlenem i dwutlenkiem węgla, zachwianie równowagi biologicznej ekosystemów, pogarszanie jakości żywności, zanieczyszczanie gleby i wody). Głównymi czynnikami powodującymi wzrost kwasowości opadów atmosferycznych są przenikające do atmosfery tlenki siarki (zwłaszcza dwutlenek siarki) i tlenki azotu.

Ciśnieniowe techniki spalania węgla są zaliczane do przyszłościowych czystych technologii węglowych. Publikowane badania wskazują również na możliwość obniżenia emisji tlenków azotu z komór spalania. W procesie spalania węgla tlenki azotu powstają z reakcji homo i heterogenicznych pomiędzy powietrzem, częściami lotnymi i karbonizatem. Tlenki azotu w spalinach zarejestrować można w postaci: NO, N2O i NO2. Pomimo różnych warunków spalania spadek konwersji azotu paliwowego do NO wraz ze wzrostem ciśnienia wynosi 4-9% dla zakresu 0.1-1.5 MPa.

Wprowadzenie

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
W ostatnich latach w Polsce nastąpiło korzystne ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, powstających głównie w trakcie wytwarzania energii w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Ubocznym efektem działalności energetyki zawodowej jest między innymi zanieczyszczenie powietrza, w wyniku którego obserwuje się degradację środowiska naturalnego (efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, zmniejszanie warstwy ozonu, zachwianie równowagi ekologicznej między tlenem i dwutlenkiem węgla, zachwianie równowagi biologicznej ekosystemów, pogarszanie jakości żywności, zanieczyszczanie gleby i wody). Głównymi czynnikami powodującymi wzrost kwasowości opadów atmosferycznych są przenikające do atmosfery tlenki siarki (zwłaszcza dwutlenek siarki) i tlenki azotu. O powstawaniu kwaśnych deszczów decyduje w ok. 70% tlenek siarki a w ok. 30% tlenki azotu. Dwutlenek siarki łatwo rozpuszcza się w wodzie, tworząc kwas siarkawy, który w czystych roztworach ulega stopniowemu utlenieniu tlenem z powietrza do kwasu siarkowego. Tlenki azotu ulegają w atmosferze bardzo złożonym przemianom, szczególnie w przypadku obecności innych zanieczyszczeń powietrza (np. węglowodorów). Zanik tlenków azotu w atmosferze związany jest z ich przemianą do kwasu azotowego. Kwaśne deszcze przyczyniają się do zakwaszenia gleby i wód powierzchniowych, wywierają też szkodliwy wpływ na szatę roślinną. U człowieka kwaśne deszcze mogą wywoływać oparzenia, głównie oczu i powiek, oraz podrażnienia dróg oddechowych. Powodują także korozję metali i niszczenie budynków [1]. Czas pozostawania zanieczyszczeń w powietrzu jest różny i wynosi od 1 dnia do kilkuset lat, co ilustruje tablica 1.
Oferowane współcześnie węglowe technologie energetyczne charakteryzują się wysokimi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi, wśród których największe praktyczne znaczenie mają [3]:
• bloki parowe z paleniskami fluidalnymi,
• układy gazowo-parowe dwupaliwowe,
• blok węglowy z gazową turbiną czołową,
• technologie węglowe w układach z turbinami gazowymi,
• ciśnieniowe spalanie węgla w kotłach fluidalnych,
• całkowite i częściowe zgazowanie węgla zintegrowane z układem gazowo-parowym,
• wysokotemperaturowe ogniwa paliwowe zintegrowane z układami zgazowania węgla.
Ciśnieniowe techniki spalania węgla są zaliczane do przyszłościowych czystych technologii węglowych, umożliwiających obniżenie przede wszystkim emisji dwutlenku węgla w rezultacie wzrostu sprawności procesu [4]. Publikowane badania wskazują również na możliwość obniżenia emisji tlenków azotu i tlenku węgla z komór spalania. Rozwój technik ciśnieniowego spalania węgla wymaga zgromadzenia danych dotyczących mechanizmów konwersji węgla w podwyższonych ciśnieniach. Wyzwalanie azotu z węgla podczas spalania ciśnieniowego oraz szybkość jego konwersji do NO i N2O są ważnymi informacjami pozwalającymi zrozumieć mechanizm tworzenia tych zanieczyszczeń.
Tlenki azotu powstawały zawsze i nadal powstają od energii błyskawic, po czym w wodzie tworzą jon azotanowy, niezbędny dla roślin. Stąd bierze się jednak niewiele tych jonów i powoduje znikome stężenia, poniżej progu szkodliwości dla istot żywych. Współcześnie tlenki azotu są wytwarzane w wielu różnych procesach przemysłowych, przede wszystkim przy spalaniu w wysokich temperaturach. Są to ilości tak duże, że często pojawiają się stężenia szkodliwe dla życia. Wreszcie – jako prekursor kwasu azotowego – tlenki azotu mają też udział w tworzeniu kwaśnych deszczów i ich niszczącym działaniu [5]. W tablicy 2 przedstawiono porównanie przeciętnej emisji tlenków azotu z palenisk węglowych.

Dyskusja wyników badań

W procesie spalania węgla tlenki azotu powstają z reakcji homo- i heterogenicznych pomiędzy powietrzem, częściami lotnymi i karbonizatem. Tlenki azotu w spalinach zarejestrować można w postaci: NO, N2O i NO2. Na rysunku 1 przedstawiono uproszczony schemat mechanizmu reakcji ich powstawania. Podstawowym składnikiem emisji tlenków azotu w procesach wysokotemperaturowych jest NO. Złożone mechanizmy tworzenia tlenków azotu w procesach spalania węgla przyjęto klasyfikować na podstawie źródła azotu, wyróżniając dwie podstawowe grupy [7-13]:
• paliwowe – utlenianie związków azotowych chemicznie związanych z substancją organiczną paliwa,
• termiczne – reagowanie azotu atmosferycznego z tlenem atomowym powstającym w wysokich temperaturach.
Ilość powstających tlenków azotu według powyższych procesów zależy od warunków spalania. Duże stężenia tlenu w początkowej fazie spalania węgla sprzyjają powstawaniu paliwowych tlenków azotu [14].
Wpływ ciśnienia na emisję NOx podczas spalania węgla nie został dostatecznie zbadany, głównie ze względu na trudności eksperymentalne. Rozwój technik ciśnieniowego spalania węgla spowodował wzrost zainteresowania tym zagadnieniem w ostatnim dziesięcioleciu. Nie opublikowano zbyt wielu prac dotyczących wpływu ciśnienia na emisję NO, N2O i N2. Wszyscy autorzy (Weiszrock i inni [15]; Aho i inni [16]; Aho i Pirkonen [17]; Croiset i inni [18, 19] ; de Soete i inni [20], Tomeczek i Gil [21], Gil [22-24]) stwierdzają jednak zgodnie, że wzrost ciśnienia powoduje spadek emisji NO.
Na rysunku 2 przedstawiono porównanie badań konwersji azotu paliwowego do NO podczas spalania węgla przeprowadzonych przez Weiszrocka i innych [15] oraz przez Aho i innych [16, 17] z eksperymentami własnymi [22 – 24]. Weiszrock i inni prowadzili badania na węglu „Gardanne” przy szybkości nagrzewania 104 K/s i końcowej temperatury 1123 K z 10% i 20% udziałem tlenu. Autorzy ci zarejestrowali w zakresie ciśnień 0.1 do 1.1 MPa spadek konwersji azotu z węgla do NO o ok. 8%. Aho i inni przeprowadzali eksperymenty na węglu "Polish" w temperaturze 1123 K i 1473 K z 5% i 10% udziałem tlenu. Autorzy tej pracy wykazali w zakresie ciśnień 0.3 do 1.2 MPa spadek konwersji azotu z węgla do NO o ok. 9% dla udziału 5% O2 w temperaturze 1123 K, natomiast w zakresie ciśnień 0.5 do 1 MPa spadek o ok. 4% dla udziału 10% O2 w temperaturze 1473 K. Badania własne przeprowadzono w zakresie ciśnień 0.2 do 1.5 MPa na wzbogaconych węglach „Siersza” i „Niwka”, dla szybkości nagrzewania 100 K/s, końcowej temperatury izotermicznego wygrzewania próbki 1373 K, czasu eksperymentu 90 s i 21% udziału tlenu. Dla tego zakresu ciśnień i innych parametrów procesu zarejestrowano spadek konwersji azotu z węgla do NO o ok. 6%. Pomimo różnych warunków spalania wszyscy autorzy wykazali spadek konwersji azotu paliwowego do NO wraz ze wzrostem ciśnienia, co pozwala dostrzegać ciśnieniowe techniki spalania węgla jako proekologiczne i pozwalające na obniżenie emisji NO.
Na rysunku 3 przedstawiono badania własne [24] wpływu ciśnienia na konwersję azotu paliwowego do NO w trakcie spalania karbonizatów wzbogaconych węgli „Siersza”, „Janina” i „Piast” przy liczbie nadmiaru tlenu l=1.5, stężeniach tlenu: 21% w przypadku ciśnienia 0.2 i 0.6 MPa oraz 10% w przypadku ciśnienia 1.0 i 1.5 MPa. Proces spalania prowadzono przy szybkości nagrzewania 100 K/s do temperatury 1373 K i czasie eksperymentu 90 s. Dla zakresu ciśnień 0.2 do 1.5 MPa zarejestrowano spadek konwersji azotu do NO o ok. 5%. W poprzednich badaniach [22] w tym zakresie ciśnień obserwowano spadek konwersji azotu do NO o ok. 6%.
Na rysunku 4 przedstawiono badania własne [24] konwersji azotu paliwowego do N2O w trakcie spalania karbonizatów wzbogaconych węgli „Siersza”, „Janina” i „Piast” dla liczby nadmiaru tlenu l=1.5, stężeniach tlenu: 21% w przypadku ciśnienia
0.2 i 0.6 MPa oraz 10% w przypadku ciśnienia 1.0 i 1.5 MPa, przy szybkości nagrzewania 100 K/s do temperatury 1373 K w czasie 90 s. Dla zakresu ciśnień 0.2 do 1.5 MPa zarejestrowano wzrost konwersji azotu do N2O o ok. 1.5%. Ponieważ w literaturze nie odnaleziono publikacji o konwersji azotu paliwowego do N2O podczas spalania węgla, przeto nie można było zweryfikować badań własnych [24].

Wnioski

• Pomimo różnych warunków spalania spadek konwersji azotu paliwowego do NO wraz ze wzrostem ciśnienia wynosi 4 – 9 % dla zakresu 0.1 – 1.5 MPa.
• Wzrost konwersji azotu zawartego w węglu do N2O dla zakresu ciśnień 0.2 do 1.5 MPa zarejestrowano
o ok. 1.5 %.
• Dalsze badania przy wyższych ciśnieniach od przedstawionych w obecnych publikowanych pozwoliłyby na dobranie optymalnego ciśnienia procesu spalania, aby emisja NO była najniższa.
• Ciśnieniowe techniki spalania węgla można zaliczyć do technik proekologicznych i pozwalających na obniżenie emisji NO, jednak wymagają prowadzenia dalszych badań.

Stanisław Gil
Katedra Energetyki Procesowej
Politechnika Śląska, Katowice

Literatura:
1. wuwuwu.com.pl/ekologia.
2. www.materiały.dydaktyka.agh.edu.pl.
3. Chmielniak T.J., www.energoprojekt.pl/~igeos/doc/wegiel.
4. Gajewski W. (red.), Ekologiczne aspekty przetwarzania energii. Komitet Termodynamiki i Spalania PAN, Warszawa 1996.
5. www.ochronaprzyrody.republika.pl.
6. Tomeczek J., Ekologiczne aspekty konwersji paliw w energetyce. Nauka 3 (1999) 125
– 142.
7. Tomeczek J., Gradoń B., The rate of nitric oxide formation in hydrocarabon flames. 4th International Conference on Technologies and Combustion for a Clean Environment, Lisbon (1997) 1-7.
8. Tomeczek J., Gradoń B., The role of nitrous oxide in the mechanism of thermal nitric oxide formation within flame temperature range. Combustion Science and Technology 125 (1997) 159-180.
9. Zeldowicz Y.B., The oxidation of nitrogen in combustion and explosions. Acta Phisicochemica USSR 21 (1946) 577-628.
10. Kordylewski W., Salamon A., Seweryniak M., Reduction of NOx on Soot. II International Conference Catalysis and Adsorption in Fuel Processing and Environmental Protection, Szklarska Poręba (1996) 135-140.
11. Miller J.A., Bowman C.T., Mechanism and modelling of nitroagen chemistry in combustion. Progress in Energy and Combustion Science 15 (1989) 287-338.
12. Fenimore C.P., Formation of nitric oxide in premixed hydrocarbon flames. 13th Symposium (International) on Combustion. The Combustion Institute, Pittsburgh (1971) 373-380.
13. Fenimore C.P., Fraenkel H.A., Formation and interconversion of fixed-nitrogen species in laminar diffusion flames. 18th Symposium (International) on Combustion. The Combustion Institute, Pittsburgh (1981) 143-149.
14. Attar A., Hendrickson G.G., Coal Structure. Academic Press, New York 1982.
15. Weiszrock J., Schwartz D., Gadiou R., Prado G., NOx emission during pressurized coal combustion. 4th Europen Conference Industrial Furniaces and Boilers, Espinho-Porto 1997.
16. Aho M.J., Paakkinen K.M., Pirkonen P.M., Kilpinen P., Hupa M., The effects of pressure, oxygen partial pressure, and temperature on the formation of N2O, NO and NO2 from pulverized coal. Combustion and Flame 102 (1995) 387-400.
17. Aho M.J., Pirkonen P.M., Effects of pressure, gas temperature and CO2 and O2 partial pressure on the conversion of coal-nitrogen to N2O, NO and NO2. Fuel 74 (1995) 1677-1681.
18. Croiset E., Heurtaebise C., Rouan J.P., Richarad J.R., Influence of pressure on the heterogeneous formation and destruction of nitrogen oxides during char combustion. Combustion and Flame, 112 (1998) 33-44.
19. Croiset E., Mallet Ch., Rouan J.P., Richard J.R., The influence of pressure on char combustion kinetics. 26th Symposium (International) on Combustion. The Combustion Institute, Pittsburgh (1996) 3096-3102.
20. De Soete G.G., Croiset E., Richarad J.R., Heterogeneous formation of nitrous oxide from char-bound nitrogen. Combustion and Flame, 117 (1999) 140-154.
21. Tomeczek J., Gil S., Badania wpływu ciśnienia na kinetykę konwersji azotu z węgla w trakcie odgazowania i spalania. Projekt badawczy KBN PAN Nr 8 T10B 025 13 w latach 1997 – 2000. Sprawozdanie PB 359/T10/9713 (główny wykonawca).
22. Gil S., Badanie wpływu ciśnienia na kinetykę konwersji azotu z węgla w trakcie odgazowania i spalania. Praca doktorska, Politechnika Śląska, Katowice 2000.
23. Gil S., Influence of combustion pressure on fuel-N conversion to NO, N2O and N2. Karbo (2002) 272-275.
24. Gil S., Kinetyka tworzenia tlenków azotu
w procesie ciśnieniowego spalania węgla. Sprawozdanie projektu badawczego w latach 2002 – 2003 KBN PAN Nr 4 T10B 029 22.
 

© 2024 Grupa INFOMAX