Advertisement
10 lat Polskiej Izby Ekologii (1999-2009)

Obchodzimy 20-lecie transformacji systemowej w Polsce. Jednym z jej podstawowych celów, obok wprowadzenia mechanizmów wolnego rynku i demokracji, stał się rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
   
Geneza współczesnego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Po 1989 roku nastąpił dynamiczny rozwój struktur społeczeństwa obywatelskiego. Najszerzej i najdojrzalej rozwijał się sektor organizacji pozarządowych.
W Polsce zarejestrowanych jest ok. 55 tys. stowarzyszeń i ponad 8 tys. fundacji. Sektor ten jest bardzo dynamiczny. Co roku przybywa ok. 4 tys. organizacji. Jedynie ok. 2/3 z nich prowadzi w miarę aktywną działalność.
W sektorze obywatelskim zatrudnionych jest ponad 100 tys. osób. Poważną barierą rozwoju sektora jest zła sytuacja finansowa większości organizacji pozarządowych.

Jak na tym tle prezentuje się Polska Izba Ekologii?
Oto skrótowy przegląd aktywności.

Polska Izba Ekologii obchodzi 10 rok działalności. Powstała z inicjatywy ówczesnego posła, przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Czesława Śleziaka i ówczesnego dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa Adama Graczyńskiego. Od marca 2003 r. do chwili obecnej Prezesem Zarządu jest Grzegorz Pasieka. W statucie PIE zapisano, że „Izba będąc organizacją samorządu gospodarczego reprezentuje interesy zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”. W statucie zapisano 15 podstawowych zadań Izby. Jak Izba realizowała te zadania?

OPINIOWANIE AKTÓW PRAWNYCH

Izba opiniowała akty prawne, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących ochrony środowiska. Wypracowała stanowiska m.in. do: rządowego projektu ustawy „O opakowaniach i odpadach opakowaniowych”, projektu ustawy „Prawo geologiczne i górnicze”, projektu ustawy o odpadach, projektu ustawy o bateriach i akumulatorach, projektu rozporządzenia o opłatach za korzystanie ze środowiska.

SZKOLENIA, SEMINARIA I WARSZTATY

Szkolenia, seminaria i warsztaty należą do podstawowych form aktywności Polskiej Izby Ekologii. W ciągu dziesięciolecia Izba zorganizowała kilkadziesiąt spotkań szkoleniowo-seminaryjnych dotyczących m.in.: podstawowych problemów prawa ochrony środowiska, polityki ekologicznej państwa, instrumentów ekonomiczno-finansowych w ochronie środowiska, funduszy unijnych na ochronę środowiska, problemów gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ocen oddziaływania na środowisko, ochrony środowiska w aglomeracjach przemysłowych, pozwoleń zintegrowanych.
W przygotowaniu szkoleń, seminariów i warsztatów Izba współpracowała z ministerstwami, NFOŚiGW, wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, samorządami, urzędami marszałkowskimi i uczelniami.

WYDAWNICTWA

Izba prowadzi również działalność wydawniczą. Jako materiały uzupełniające szkolenia, warsztaty i seminaria ukazały się m.in. biuletyny pt. „Ekologia w praktyce”, dotyczące realizacji ustaw z zakresu ochrony środowiska, oraz opracowania i informatory dotyczące m.in. wyników negocjacji w ochronie środowiska, najważniejszych zadań samorządów i przemysłu w ochronie środowiska, funduszy unijnych oraz europejskiego prawa ochrony środowiska.
Od 2008 roku PIE wydaje czasopismo „Ekologia” będące kwartalnikiem specjalistycznym branży ekologicznej. Czasopismo, na łamach którego piszą wybitni fachowcy, cieszy się coraz większym uznaniem środowiska, administracji, samorządów i uczelni. Plany zakładają przekształcenie kwartalnika w miesięcznik.

EKSPERCI

Ze względu na interdyscyplinarny charakter ochrony środowiska zrodziło się zapotrzebowanie na ekspertów, którzy wspierają członków Izby w skomplikowanych problemach ochrony środowiska. Od 2002 roku Izba powołała ponad 100 ekspertów, specjalistów od: prawa ochrony środowiska, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony przed hałasem i wibracjami, ochrony przyrody, ocen oddziaływania na środowisko oraz inżynierii finansowej i zarządzania projektami. Kandydaci na ekspertów zatwierdzani są przez Radę Izby. Służą pomocą nie tylko Członkom Izby.

TARGI EKOLOGICZE

Polska Izba Ekologii organizowała bądź organizuje stoiska zbiorcze dla swoich członków na wystawach i targach ekologicznych, m.in.: na POLEKO w Poznaniu, INTERECO, Targach Ochrony Środowiska i Energii Odnawialnej w Katowicach. Ponadto Izba obejmuje patronat honorowy lub jest partnerem branżowym targów i wystaw.

WSPÓŁPRACA Z MINISTERSTWAMI I SAMORZĄDAMI

PIE, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, przekazuje, szczególnie do Ministerstwa Środowiska, opinie i uwagi dotyczące prawa ochrony środowiska oraz stanowiska i poglądy w ważnych dla członków sprawach.
Udziela również wsparcia samorządom lokalnym, szczególnie w zakresie prawa i finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Na podkreślenie zasługują formalne porozumienia z samorządami w: Gierałtowicach, Mysłowicach, Zabrzu, Będzinie, Alwernii, Tarnowskich Górach i Świerklanach.

KONTAKTY Z UCZELNIAMI I INNYMI IZBAMI

Izba współpracuje z uczelniami wyższymi, kształcącymi w specjalnościach, obejmujących szeroko rozumianą ochronę środowiska. Dotychczasowa współpraca zaowocowała porozumieniami z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechniką Warszawską i Politechniką Opolską. Uczelnie te są Członkami Honorowymi Izby.
W 2008 roku Izba podpisała umowę o współpracę z Izbą Budownictwa.

INNE DZIAŁANIA

Izba patronuje bądź jest partnerem wielu konkursów i szkoleń z ochrony środowiska na szczeblu lokalnym i krajowym. Współpracuje m.in. z organizatorami Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” odbywającego się pod patronatem Prezydenta RP oraz Konkursu „O puchar recyklingu”. Ważne znaczenie ma współpraca z poznańskim środowiskiem skupionym wokół „Przeglądu Komunalnego”.

EKOLAURY

Od 2002 roku Izba organizuje Konkurs o „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii”. Ma on charakter ogólnokrajowy i jest jednym z najważniejszych konkursów w Polsce. Głównym jego patronem jest Minister Środowiska, co świadczy o jego randze i znaczeniu. Aktualnie trwa VIII edycja Konkursu. „Ekolaury” to coroczne podsumowanie dokonań firm w ochronie środowiska. To kreowanie „rynku ekologii”, „zielonej gospodarki”, „zielonych technologii”. To edukacja ekologiczna w praktyce.
Dotychczas w Konkursie wzięło udział ponad 300 firm. Wyłoniono 40 laureatów i przyznano 60 wyróżnień. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

NAGRODA IM. ADAMA GRACZYŃSKIEGO


W 2008 r. decyzją Rady Izby ustanowiono Nagrodę im. Adama Graczyńskiego za promowanie ekologii wśród dzieci i młodzieży oraz dziennikarzy specjalizujących się w ochronie środowiska.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


Za wkład pracy w przygotowanie aktów prawnych w dziedzinie ochrony środowiska oraz za działalność w dziedzinie edukacji ekologicznej i promocję postaw proekologicznych PIE została w latach 2002-2003 wyróżniona nagrodami finansowymi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W 2008 roku Izba otrzymała także wyróżnienie specjalne „Złoty Klon” Banku Ochrony Środowiska, za wzorcową współpracę z Bankiem.
Wielką Nagrodę Prezydenta Izby Budownictwa w kategorii działań proekologicznych Polska Izba Ekologii otrzymała w 2008 roku.
W 2009 roku Izba otrzymała Złotą Odznakę „Zasłużony dla województwa śląskiego”.

CO NA NASTĘPNE 10 LAT?

W 2008 roku Walne Zgromadzenie dokonało zmian w składzie Rady Izby oraz postawiło przed nią zadanie zdynamizowania działań, tak aby PIE stała się wiodącą organizacją pozarządową na rynku ekologicznym.
Izba chce mieć znaczący udział w realizacji polityki ekologicznej państwa, w wypracowywaniu dobrego prawa ochrony środowiska, systemu zarządzania środowiskiem oraz nowych instrumentów ekonomiczno-finansowych w ochronie środowiska. W tej sprawie podjęto już współpracę z Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu. Izba powinna kreować tzw. „zieloną gospodarkę”, „zielony biznes” czy „zielone technologie”. Dzisiaj w Polsce i w Europie „zielenieje” klient, musi więc „zielenieć” biznes. Wiele do zrobienia jest w edukacji ekologicznej oraz w przygotowaniu członków do pozyskiwania środków unijnych.
Najważniejszym zadaniem Polskiej Izby Ekologii jest niezmienne: dobre reprezentowanie wszystkich członków Izby jako całości i każdego z osobna. PIE może działać i rozwijać się przez kolejne lata pod warunkiem, że będzie potrzebna – w różnych sytuacjach – podmiotom, które ją powołały, i tym, które do niej wstąpiły i wstąpią. Znaczące powiększenie ilości członków Izby jest podstawowym zadaniem Zarządu.

DLA OCHRONY ŚRODOWISKA, DLA ZIELONEJ GOSPODARKI, DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – TAK SKRÓTOWO MOŻNA OKRESLIĆ MISJĘ I ZAANGAŻOWANIE POLSKIEJ IZBY EKOLOGII NA NASTĘPNE LATA.


Czesław Śleziak
Grzegorz Pasieka

 

© 2024 Grupa INFOMAX