Advertisement
BankOchrony Środowiska S.A. partnerem w gospodarce odpadami
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2007 statystyczny Polak produkuje około 251 kg odpadów rocznie. W 2007 r. wytworzono w Polsce 10 083 tys. ton odpadów komunalnych, z czego składowano około 90%, wyselekcjonowano 7%, unieszkodliwiono biologicznie 3%, a tylko niecałe 1% unieszkodliwiono termicznie. W roku 2007 w nakładach na gospodarkę odpadami kredyty i pożyczki krajowe, w tym bankowe stanowiły około 13%.

Bank Ochrony Środowiska S.A. od 18 lat uczestniczy w finansowaniu ochrony środowiska w Polsce. W czasach, kiedy prawo nie wymuszało konieczności ograniczenia wytwarzanych odpadów i prowadzenia metod recyklingu, Bank w dużym stopniu wspomagał budowę składowisk odpadów. Obecnie w zadaniach zgłaszanych do finansowania dominują obiekty odzysku i recyklingu odpadów, urządzenia do selektywnej ich zbiórki, transportu itp. – generalnie formy zagospodarowania wymagane obecnymi, dostosowywanymi do unijnych, przepisami prawa. Od 1991 roku BOŚ S.A. udzielił ponad 44 tys. kredytów na finansowanie projektów ekologicznych na łączną kwotę prawie 8,5 mld zł, w tym 902 kredyty przeznaczone na ochronę powierzchni ziemi w kwocie około 539 mln zł. Dzięki projektom osiągnięto efekty ekologiczne (monitorowane od 2000 roku) w postaci 2745 tys. ton odpadów unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi, a także wybudowano składowiska o pojemności prawie 16 mln m3.
Oferta kredytów preferencyjnych dotycząca finansowania przedsięwzięć w gospodarce odpadami opiera się głównie na współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (zakres i warunki kredytowania zróżnicowane są w zależności od województwa). A zatem przedsiębiorcy, gminy, a także osoby fizyczne, realizujący przedsięwzięcie w gospodarce odpadami, chcący ubiegać się o preferencyjne kredyty BOŚ, mogą zwrócić się do oddziałów Banku, gdzie uzyskają szczegółowe informacje.
Bank ma w swojej ofercie również kredyty preferencyjne z dopłatami do oprocentowania wnoszonymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z „Zasadami udzielania dofinansowania ze środków NFOŚiGW” w 2009 r. dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów bankowych przeznaczonych na pokrycie kosztów przedsięwzięcia udzielane są na zasadach określonych w poszczególnych Programach Priorytetowych. Programy te określają również m.in. ich budżet, wysokość dopłat, terminy składania wniosków oraz szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć. Dopłaty do oprocentowania kredytu udzielane są na okres nie dłuższy niż 10 lat. Szczegółowe informacje dotyczące procedury i formularzy wniosków o dopłaty do kredytów umieszczane są na stronie internetowej NFOŚiGW.
Starając się wychodzić naprzeciw potrzebom gospodarczym, Bank nawiązuje również kontakt z dystrybutorami poszukiwanych na rynku urządzeń służących ochronie środowiska. Dzięki formule zakładającej finansową partycypację dystrybutorów w spłacie odsetek od kredytów na zakup lub montaż wyrobów służących ochronie środowiska, rozszerza się potencjalny rynek odbiorców produktów proekologicznych, czyniąc obciążenia kredytowe mniej uciążliwymi dla inwestorów. W przypadku zawarcia porozumienia pomiędzy bankiem a sprzedawcą bądź producentem urządzeń – oprocentowanie nabiera preferencyjnego charakteru.
Dla przedsiębiorców wprowadzających w obiektach Zamawiającego nowe technologie w celu uzyskania oszczędności lub wpływów z eksploatacji instalacji pozwalających na spłatę kredytu, BOŚ S.A. posiada w swojej ofercie kredyt w formule „trzeciej strony”. Maksymalna jego kwota może wynieść 80% kosztów zadania, kredyt może być spłacany przez 10 lat. Ponadto Bank jako pierwszy w Polsce wprowadził do swojej oferty kredyt dla firm realizujących inwestycje w formule Partnerstwa Publiczno- Prywatnego. W tym przypadku okres spłaty kredytu uzależniony jest od projektu.
Bank Ochrony Środowiska w zakresie finansowania inwestycji służących ochronie środowiska współpracuje z bankami zagranicznymi. W ofercie kredytowej BOŚ S.A. są dostępne kredyty ze środków niemieckiego banku Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW5). Linia kredytowa KfW5 przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw (zatrudniających do 250 pracowników), realizujących projekty wyłącznie z zakresu ochrony środowiska. Kredyty udzielane są na korzystnych warunkach, z długim terminem spłaty i możliwością uzyskania karencji w spłacie kapitału do 2 lat. Współpraca z bankami zagranicznymi zwiększa możliwości polskiego systemu finansowania ekologii.
Obserwując obszar stanu prawnego i działań podejmowanych w zakresie gospodarki odpadami w naszym kraju, można stwierdzić, że rynek inwestycji w tej dziedzinie będzie się rozwijał. Częściowo będzie on finansowany ze środków bezzwrotnych z funduszy Unii Europejskiej. Oferowana przez Bank pomoc finansowa w formie kredytów pomostowych i uzupełniających wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Jest ona interesująca także ze względu na możliwość tworzenia montaży finansowych. Warto więc, przystępując do realizacji inwestycji, zorientować się w aktualnej ofercie proekologicznej Banku. Adresy placówek oraz więcej informacji o oferowanych kredytach znajduje się na stronie internetowej Banku (www.bosbank.pl).

Agnieszka Poniatowska
Bank Ochrony Środowiska S.A.
Centrala
 

© 2024 Grupa INFOMAX