Advertisement
Gazowe Pompy Ciepła
Gazowe Pompy Ciepła (GHP ? gas heat pumps) coraz bardziej zdobywają zaufanie inwestorów tak w całej Europie, jak i w Polsce. Jest to wynikiem coraz większej wiedzy o tych nowoczesnych urządzeniach oszczędzających energię,
jak również, niestety, wynikiem wzrostu jej cen.

Image

Image
Urządzenia te są najbardziej wydajnymi na rynku klimatyzatorami z pompą ciepła z silnikiem napędzanym gazem naturalnym i jednocześnie ciekłym propanem. Wyróżnikiem tych urządzeń w stosunku do elektrycznych klimatyzatorów jest powszechne wykorzystywanie ich do niezwykle ekonomicznej pracy przy ogrzewaniu w warunkach zimowych.
Nadwyżki ciepła odzyskiwane z tych endotermicznych silników wykorzystywane są do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ponadto odzyskiwana ciepłota silnika eliminuje w instalacjach klimatyzacyjnych zasilanych przez GHP przerwy na odszranianie.
GHP instalowane w zakładach przemysłowych i usługowych obsługują całość gospodarki cieplno-chłodniczej. W centralach wentylacyjnych montowane są wymienniki ciepła zasilane bezpośrednio czynnikiem roboczym R410A. Pozwala to we współpracy z wydajnym rekuperatorem, a bardzo często dodatkowo przy współpracy z wymiennikiem gruntowym z wypełnieniem kamiennym uzyskiwać oszczędności inwestycyjne na poziomie poniżej 30% mocy cieplnych i chłodniczych pierwotnie zakładanych.
Instalacje zasilane poprzez GHP pracują w standardzie VRV (zmienny przepływ czynnika roboczego R410A), a więc mogą być wymiennie stosowane w starych instalacjach używających zabronionych freonów R12 czy R22.
W istniejących instalacjach klimatyzacyjnych z zasileniem wodnym (z wytwornicami wody lodowej) zamiana starych urządzeń zewnętrznych na GHP z wymiennikiem wodnym pozwoli nie tylko bardziej efektywnie chłodzić, ale też tymi samymi klimakonwektorami ogrzewać budynki. Oszczędności eksploatacyjne przy korzystaniu z GHP w porównaniu z kotłami gazowymi są na poziomie 50%, zaś przy chłodzeniu wynoszą 30% (w porównaniu z klimatyzatorami elektrycznymi). Wykorzystywanie ciepłej wody użytkowej znacznie podnosi te wskaźniki (np. w hotelach).
Proporcjonalnie do mniejszej ilości zużywanego gazu mniejsza jest też emisja CO2.
W minimalnym stopniu używana jest "brudna energia" elektryczna.
Prezentowane systemy są nadzwyczaj efektywne, bardzo wszechstronne i oferują wielkie oszczędności energii. Umożliwiają one też zwrot poniesionych kosztów inwestycji w krótkim czasie w stosunku do konwencjonalnych lub elektrycznie zasilanych systemów powietrznych pomp ciepła.

Aleksander Łącki
Atmopomiar Sp. z o.o.


 

© 2024 Grupa INFOMAX