Advertisement
Energa dla przyrody
Rusza "Fundusz dla Przyrody" - wspólna inicjatywa Grupy ENERGA i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Przedsięwzięcie o charakterze konkursu grantowego ma wspierać działania związane z bezpośrednią ochroną cennych gatunków lub siedlisk przyrodniczych.

- Dziś ekologia to już nie tylko wyraz potrzeby dbania o środowisko naturalne, to także styl życia, myślenia, działania. To nade wszystko przedsięwzięcia, takie jak "Fundusz dla Przyrody" - mające obejmować i popierać wszelkie inicjatywy nastawione na ochronę naturalnych zasobów - mówi Ireneusz Kulka dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji w ENERGA SA. - Odpowiedzialność za przyszłość środowiska, za istotne dziedziny życia i pracy człowieka jest wpisana w strategię rozwoju Grupy ENERGA, to coś więcej niż tylko obowiązek proekologicznych inwestycji, ekologiczna edukacja, ale przesłanie wynikające z wartości jaką niesie marka ENERGA.

"Fundusz dla Przyrody" powstał w 2008 roku. Jego celem będzie wspieranie inicjatyw podejmowanych przez firmy i organizacje społeczne, działające na rzecz ochrony przyrody. Wsparciem finansowym objęte będą projekty realizowane w okresie luty - sierpień 2009 roku.

Wspólna inicjatywa ENERGI i PTPP "pro Natura" jest nowatorskim przedsięwzięciem w skali kraju. Dzięki niemu wsparcie otrzymają działania, które przyczynią się do ochrony polskiej przyrody poprzez zachowanie konkretnych gatunków i siedlisk - mówi Krzysztof Konieczny, prezes PTPP "pro Natura"

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 9 stycznia 2009 roku. Wnioski rozpatrywane przez Kapitułę Funduszu oceniane będą pod względem formalnym oraz merytorycznym. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 000 zł. Szczegółowe informacje nt. konkursu grantowego i zasad udzielania dotacji dostępne są na stronie internetowej Funduszu dla Przyrody: www.funduszdlaprzyrody.pl

Image

***

Grupa ENERGA (www.energa.pl) jest polską grupą energetyczną, której głównymi obszarami działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej. ENERGA obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm. Dzięki aż 45 elektrowniom wodnym i ponad stu wiatrakom przyłączonym do sieci, z 30-procentowym udziałem w rynku, Grupa ENERGA jest krajowym liderem w produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych.

ENERGA potrafi z natury czerpać, ale i jej pomagać - od lat instaluje na słupach energetycznych platformy pod bocianie gniazda, już ponad 5.200 takich konstrukcji pozwala skutecznie chronić około 10 procent gniazd tych ptaków w Polsce. Grupa poszukując kolejnych zielonych źródeł pozyskiwania energii, inwestuje w elektrownie korzystające z naturalnego paliwa - biogazu i biomasy. W listopadzie 2008 r. ENERGA rozpoczęła realizację programu Bezpieczna Energetycznie Gmina - Energa BIOGAZ. Dzięki niemu w północnej i środkowej Polsce powstanie nawet kilkaset biogazowni. Lokalne źródła wytwarzania wykorzystywać będą odpady rolne oraz uprawy energetyczne: kukurydzę i buraki.


***

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" (www.pronatura.org.pl) jest stowarzyszeniem działającym od 1990 r. Głównym celem Towarzystwa jest zachowywanie i odtwarzanie zasobów przyrody.
Do najważniejszych inicjatyw Towarzystwa należą:
* prowadzony od 1994 r. Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk w Polsce obejmujący ochronę gniazd i żerowisk bociana białego, stały monitoring populacji bociana białego oraz budowanie sieci współpracowników
* tworzenie społecznych rezerwatów przyrody poprzez zakup i odpowiednie zarządzanie gruntami,
* różnorodne i długofalowe działania na rzecz ochrony nietoperzy w Polsce
* kompleksowe zaangażowanie się w ochronę bioróżnorodności w dolinie Baryczy, gdzie od 14 lat Towarzystwo realizuje projekty służące zachowaniu wartości przyrodniczych przy jednoczesnym poszanowaniu rozwoju społecznego i gospodarczego tego regionu
* połączenie czynnej ochrony przyrody z resocjalizacją w ramach projektów: "Czarna Owca. Program resocjalizacji poprzez czynną ochronę przyrody" oraz "Czarna Owca. Skazani na ochronę przyrody".

www.energa.pl

 

© 2025 Grupa INFOMAX