Advertisement
Innowacyjne koncepcje budownictwa odpowiedniego do klimatu
W pobliżu New Delhi Bayer MaterialScience buduje Centrum Innowacji, unikatowe nie tylko na subkontynencie indyjskim. Jego projektowaniu towarzyszyła taka oto myśl przewodnia: lepiej budować odpowiednio do klimatu niż klimatyzować odpowiednio do budownictwa. Tę koncepcję można przenieść we wszystkie regiony świata.

Temperatury przekraczające latem w cieniu 40 stopni Celsjusza są na porządku dziennym w północnoindyjskim Greater Noida, gdzie Bayer MaterialScience (BMS) wybrał lokalizację dla swojego systemowego domu z poliuretanu. Żeby w tamtych warunkach czuć się względnie dobrze, ludzie podkręcają klimatyzację w biurach, fabrykach i mieszkaniach na pełne obroty. Bez tych urządzeń nie da się zresztą wytrzymać także przez wszystkie inne miesiące, bo w tym satelickim mieście słupek rtęci wskazuje w skali roku średnio 25 stopni Celsjusza.

Pomysł zbudowania w tym gorącym regionie biurowca niemal bez klimatyzacji u wielu napotyka się z niezrozumieniem. Nie da rady ? taka jest jednomyślna opinia. "Da radę", twierdzi Dietmar Riecks. Ten architekt rodem z Bochum opiera swoją pewność na dotychczasowych sukcesach w pracy. Od ponad dziesięciu lat Riecks projektuje i wykonuje budynki o zerowej emisji.

To doświadczenie skłoniło również Bayer MaterialScience, by zespołowi architektów Banz & Riecks powierzyć zaprojektowanie Centrum Innowacji. Kompleks ten składa się z biurowca o powierzchni użytkowej 1.200 metrów kwadratowych na 50 stanowisk pracy oraz z dużej hali wystawowej o powierzchni około 1.000 metrów kwadratowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie nastąpi w połowie 2009 roku. Sam biurowiec to realizacja inicjatywy "EcoCommercial Building", wybiegającego w przyszłość projektu w ramach programu klimatycznego Bayera. "Za tą inicjatywą kryje się koncepcja łączenia najlepszych materiałów, systemów i technologii po to, żeby budować odpowiednio do warunków lokalnego klimatu", mówi Rüdiger Utsch, pilotujący ten projekt jako ekspert BMS.

Image

W przeszłości zasadę budowania obiektów przemysłowych odpowiednio do warunków klimatycznych często pomijano. Utsch kontynuuje: "Zamiast tego wznoszono raz zaprojektowane, standardowe budowle, które trzeba było klimatyzować, ponosząc olbrzymie koszty związane z energią, żeby tylko stworzyć znośne warunki w pomieszczeniach również w ekstremalnych warunkach otoczenia."

Projektując pierwsze EcoCommercial Buildings, zespół ekspertów, do którego oprócz panów Riecksa i Utscha należą również specjaliści z Bayer Technology Services i fachowcy od energetyki z firmy "solares bauen", przyjął inne założenie. "Zwykle to architekt dostarcza projekt, do którego muszą się dostosować materiałowcy i technicy. U nas jest odwrotnie", twierdzi Utsch. Przez dwa lata eksperci badali różne zagadnienia, korzystając z oprogramowania do symulacji. Szukali odpowiedzi na takie oto pytania: gdzie budynek ma stanąć? Jak będzie użytkowany? Ilu ludzi ma w nim pracować? Z jakimi temperaturami trzeba się liczyć w okresie dwuletnim?

Odpowiedzi na te cztery pytania (w upalnym regionie, budynek biurowy, około 50 i do 45 stopni Celsjusza) zdeterminowały architekturę budynku. Utsch mówi: "Riecks korzystając z danych z symulacji zaprojektowali dom, w którym zużywać się będzie 70 procent mniej energii niż w budownictwie tradycyjnym dla tego regionu, czyli około 35 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie." Dzięki temu Centrum Innowacji zyska status domu o najniższym wskaźniku zużycia energii.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu uczyni z niego budynek o zerowej emisji. "Energię, jaka będzie jeszcze potrzebna, uzyskiwać będziemy nie z ropy czy z gazu, lecz ze źródeł odnawialnych", twierdzi Utsch. Posiadanie budynku o statusie najbardziej energooszczędnego musi przedsiębiorstwo trochę kosztować. Zdaniem Utscha "Koszty w porównaniu ze standardem są o około pięć procent wyższe." Do tego dochodzi jeszcze około 15 procent dodatkowych kosztów na instalację fotowoltaiczną. Ale w kraju tak gorącym jak Indie takie wydatki zwrócą się już po niespełna dziesięciu latach.

Utsch jest przekonany o sukcesie tej koncepcji. "Dzięki technice symulacji można projektować i budować obiekty o zerowej emisji dla wszystkich stref klimatycznych." Obecnie istnieje już pięć kolejnych projektów dla różnych krajów, które teraz odwiedzać będzie Utsch. Chce szukać tam partnerów, chcących się tak jak on zaangażować się w ochronę klimatu. "Niekoniecznie muszą być to ludzie z naszego koncernu" - mówi Utsch. - "Ta koncepcja jest interesująca również dla firm z zewnątrz."

Karin Widera
www.klimaschutz.bayer.de
www.banz-riecks.de
www.solares-bauen.de



Inteligentne budowanie
Centrum Innowacji Bayer MaterialScience w północnoindyjskim Greater Noida jest pierwszym budynkiem realizowanym w ramach inicjatywy "EcoCommercial Building".
Przy opracowywaniu jego koncepcji uwzględniono zarówno lokalne warunki klimatyczne, jak i infrastrukturę techniczną w miejscu usytuowania obiektu. I tak na przykład w projekcie przewidziano moduły ogniw słonecznych o powierzchni 600 metrów kwadratowych do zamontowania na dachu. Uniezależniają one cały kompleks od dostaw energii z zewnątrz. Duże oszczędności energetyczne zapewni też termoizolacja z bardzo skutecznego pod tym względem materiału, jakim jest poliuretan. Potwierdzeniem tych cech są wszechstronne badania, w których określono bardzo przekonujący bilans energetyczny tego produktu.
Jego użycie do izolacji cieplnej w dachach budynków mieszkalnych przez okres 50 lat przyniesie oszczędności energii szacowane na ponad siedemdziesięciokrotność energii potrzebnej do produkcji pianki. Oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na połowę 2009 roku.
 

© 2025 Grupa INFOMAX