Advertisement
Modernizacja instalacji odwadniania osadów

Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Gryficach oparta jest na technologii jednoosadowego, trójfazowego procesu osadu czynnego, który zapewnia wysoki poziom oczyszczania ścieków w zakresie usuwania związków węgla, azotu i fosforu. W chwili obecnej oczyszczalnia przyjmuje 4500 m3 ścieków komunalnych na dobę.


Fot. 1. Wirówka dekantacyjna
ALDEC G2 60 zamontowana
w oczyszczalni ścieków w Gryficach.


Fot. 2. Szafa sterownicza,
montowana przy wirówce.

W celu osiągnięcia wysokiej sprawności usuwania fosforu konieczne jest przeprowadzenie odwirowania przyrostu osadu nadmiernego w ilości 140 m3 na dobę,
co w skali roku przynosi około 4200 ton osadu odwodnionego. Aby poprawić jakość odwadniania nadmiernego osadu, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gryficach postanowił zmodernizować gospodarkę osadową w miejskiej oczyszczalni ścieków poprzez zastąpienie starego modelu wirówki AVNX 4545 urządzeniem nowej generacji.
Na drodze przeprowadzonego przetargu wybrana została wirówka typu ALDEC G2   60 firmy Alfa Laval. Według dyrektora ds. eksploatacyjno-inwestycyjnych Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gryficach, Andrzeja Durbajło, wirówka ALDEC G2 60, zastępując starszy model, została doskonale wpasowana w istniejącą już stację odwadniania, ograniczając w ten sposób koszty związane z modernizacją instalacji oraz dostosowaniem urządzeń towarzyszących do nowego urządzenia. Obecnie gospodarka osadem nadmiernym realizowana jest przy wykorzystaniu wirówki po uprzednim, w razie potrzeby, zagęszczeniu osadu w zagęszczaczu mechanicznym Alfa Laval typu ALDRUM Maxi.

Opis działania instalacji odwadniania osadu

Osad ze zbiornika retencyjnego podawany jest do jednej z dwóch pomp wyporowych, które mogą pracować na przemian, pompując osad niezagęszczony na zagęszczacz mechaniczny lub na wirówkę dekantacyjną. Proces odwadniania zachodzi w przeciwprądowej wirówce dekantacyjnej typu G2  60, w której części mające kontakt z  osadem wykonane są ze stali kwasoodpornej AISI 316. Przenośnik ślimakowy wirówki wyposażony został w specjalne wymienne płytki wykonane z węglika wolframu w celu zabezpieczenia przed erozyjnym działaniem części mineralnych zawartych w osadzie. Pozwala to na około pięciokrotne wydłużenie okresu pomiędzy naprawami ślimaka w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi (napawanie proszkami), a w efekcie na wydłużenie gwarancji producenta na bezawaryjną pracę tego urządzenia.
Mimo że zawartość suchej masy w nadawie nie jest jednorodna, to po wirówce uzyskuje się jednorodną, wysoką zawartość suchej masy w osadzie odwodnionym, przy jednoczesnym utrzymywaniu stałej wydajności hydraulicznej wirówki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnego systemu napędu bezpośredniego do automatycznej regulacji prędkości opróżniania bębna. System ten zapewnia optymalną równowagę pomiędzy klarownością odcieku i efektem odwodnienia niezależnie od zmian zachodzących w strumieniu osadu podawanego do wirówki. Unikalny system napędu ślimaka składa się z przekładni nowego typu DD (Direct Drive) oraz silnika elektrycznego sterowanego za pomocą falownika. Upraszcza to instalację elektryczną i zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo system napędu bezpośredniego pracuje z jednakową dokładnością w   całym zakresie prędkości różnicowych, dzięki czemu nie jest wymagana zmiana kół pasowych ani pasów napędowych.
Elementy rozruchowe dekantera znajdują się w jednej szafie zasilającej. Szafa sterownicza, zamontowana bezpośrednio przy wirówce, wyposażona jest w sterownik S7 300, który zarządza pracą całej stacji. Proces odwadniania przedstawiony jest na kolorowym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który ułatwia zmianę parametrów pracy stacji i umożliwia odczyt wartości chwilowych, wybór trybu pracy oraz odczytywanie komunikatów alarmowych itp. Działanie sterownika, który kieruje pracą napędu bezpośredniego DD w zależności od obciążenia masą osadu znajdującego się w  bębnie, zostało oparte na zasadzie działania sterownika DCC (Decanter Core Controller).
Stacja odwadniania wyposażona jest w   automatyczną instalację PolyRex 4,0 do rozpuszczania w wodzie i dozowania polielektrolitu. Instalacja ta, rozpuszczając polielektrolit w postaci stałej w płynną, składa się z podciśnieniowego podajnika proszku ze zbiornikiem proszku i ssawy zakończonej lancą do wbijania w worek oraz podajnika ślimakowego proszku. Kolejnymi składnikami są: lej rozpuszczający, zbiornik dojrzewania o pojemności 2 m3 z   mieszadłem oraz zbiornik magazynowy o   pojemności 2 m3. Stacja PolyRex wyposażona jest w   dwie śrubowe pompy dozujące gotowy roztwór polielektrolitu oraz instalację wtórnego rozcieńczania z mikserem statycznym. Umożliwia ona przygotowanie magazynowego roztworu polimeru o   stężeniu 0,5%, a następnie rozcieńczenie go do stężenia 0,1% i podanie do rurociągu z nadawą przed wirówką. Dzięki rozwiązaniu z dwoma zbiornikami, stacja zapewnia przygotowanie jednorodnego roztworu, co   zwiększa efektywność działania flokulanta, a w efekcie zmniejsza koszty eksploatacji.
Po odwodnieniu osad wyrzucany jest z wirówki, na pompę odbierającą firmy Netzsch typu NEMO®, przez specjalne otwory wyposażone w wymienne tuleje wykonane z   węglika wolframu i umieszczone w części stożkowej bębna. Następnie osad transportowany jest do mieszacza stacji higienizacji oraz na odpowiedni środek transportu.
Dzięki efektywnemu współdziałaniu użytkownika i dostawcy wyposażenia, instalacja odwadniania w Oczyszczalni Ścieków w Gryficach została przystosowana do bardziej efektywnego odwadniania komunalnych osadów ściekowych, z korzyścią dla późniejszego ich zagospodarowania.

 

Andrzej Durbajło, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gryficach
Piotr Bruzda
Alfa Laval Polska Sp. z o.o.
 

© 2024 Grupa INFOMAX