Advertisement
PRAWO I FINANSE
Handel emisjami
Projekt ustawy o wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Dokończenie z poprzedniego numeru

Zasady monitorowania oraz rozliczania wielkości emisji

Prowadzący instalację, który posiada zezwolenie, jest zobowiązany do monitorowania wielkości emisji oraz do jej rozliczania. Rozliczenia wielkości emisji dokonuje się na podstawie rapor tu, w którym zawar te są informacje o rzeczywistej wielkości emisji na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Projekt ustawy wprowadza zasadę weryfikacji rapor tów przez audytorów w zakresie zgodności informacji zawar tych w raporcie ze stanem faktycznym.
 
Żywot opony
Rozmowa z Markiem Sobieckim, prezesem Zarządu Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A.

Zużyte opony są odpadem powstającym praktycznie codziennie. Udowodniono, że ich rozkład w środowisku naturalnym trwa ponad 100 lat. Jednak przeciętny właściciel samochodu rzadko to sobie uświadamia. Jesteście Państwo firmą, która pomaga rozwiązać ten jakże ważny ekologicznie problem, począwszy od odbioru wszystkich rodzajów opon, ich gromadzenia i składowania, wreszcie dostarczenia do miejsc, gdzie mogą być poddane procesom recyklingu i odzysku.
Centrum Utylizacji Opon jest organizacją odzysku założoną w Polsce w 2002 roku przez największych producentów opon oraz ich wiodących importerów. Wszystkie te firmy postanowiły, że mimo tego, iż konkurują ze swą ofertą na naszym rynku – to jednak sprawę bezpiecznego dla środowiska pozbycia się zużytych opon rozwiążą wspólnie. Taka strategia jest zresztą realizowana w wielu krajach europejskich i – podobnie jak w Polsce – przynosi wymierne dla środowiska korzyści.

 
Nowe narzędzie skuteczności osobistej i zespołowej - System Zarządzania Czasem
System Zarządzania Czasem to zespół konkretnych zasad planowania, zapisu i postępowania, który powoduje optymalizację skuteczności działania jednostek i grup, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie. Narzędzie to budowane było przez ponad 200 lat. Jego prekursorem jest Benjamin Franklin, który jako pierwszy w sposób uporządkowany odniósł się do organizacji czasu pracy człowieka. System Zarządzania Czasem w Europie Zachodniej znany jest od lat, korzystają też z niego miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych.
 
Zrównoważony rozwój energetyczny
Kryzys paliwowy w latach 70. XX wieku uświadomił światu ograniczoność pierwotnych nośników energii. Obecnie wiadomo także, że ich nadmierna eksploatacja i zużycie powodują naruszenie bariery ekologicznej.

Pojawiło się zatem pojęcie „zrównoważonego rozwoju energetycznego”, przez który rozumieć należy sposób gospodarowania energią tak, aby zapewnić dostęp do niej w wystarczającej ilości nie tylko obecnemu, ale i przyszłym pokoleniom oraz zmniejszyć do minimum negatywne oddziaływanie na środowisko przyrodnicze. W związku z tym wzrasta stale zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE).
 
Niechciany węgiel
Polska jest jednym z kilkunastu państw, gdzie węgiel odgrywa dominującą rolę w produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Węgiel daje nam bardzo wysoką, trzecią pozycję w Europie w zakresie samowystarczalności energetycznej.

W Polsce niemal 100 proc. energii elektrycznej i 80 proc. ciepła (ogrzewanie indywidualne i sieciowe) pochodzi z węgla. Dla porównania:

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej:

Jest to energia uzyskiwana po najniższych kosztach (158 PLN/MW – dane dla elektrowni cieplnych za 2009 r.) – średnio około 2-2,5-krotnie tańsza od energii uzyskiwanej z gazu, paliw płynnych czy też energii odnawialnej. Podobną pozycję – to jest najtańszego surowca energetycznego – węgiel posiada w USA, RPA, Australii, Chinach, Izraelu i w innych krajach bazujących na tym paliwie.
 
Założenia muszą być realne
Rozmowa ze Stanisławem Tokarskim, wiceprezesem zarządu, dyrektorem ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia S.A.

W tym roku, zgodnie z polskim ustawodawstwem, energia odnawialna powinna stanowić 10,4 proc. całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej. Takiej ilości nie są w stanie zapewnić działające obecnie w Polsce instalacje OZE. Czy w związku z tym stanem rzeczy planowane są stosowne inwestycje? Czy czeka nas swoisty boom na energię odnawialną?
Według prognozy Ministerstwa Gospodarki ze stycznia br., będącej realizacją zobowiązania wynikającego z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2009 roku w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, w roku 2010 końcowy udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce ma wynieść 9,13 proc.

 
Optymalne rozwiązania bankowe wspierające efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem
Rok 2009 był trudnym rokiem zarówno dla firm, banków, jak i ich wzajemnych relacji. Wszyscy uczestnicy rynku wynieśli zapewne dużo lekcji, które w roku 2010 powinny wpłynąć pozytywnie na wzajemną współpracę. Banki w swoich planach na najbliższe lata podkreślają rolę finansowania przedsiębiorstw jako strategiczny obszar do działania. W odróżnieniu od roku 2009, gdzie priorytetem w większości przypadków była konieczność poprawy płynności finansowej, pierwsze miesiące 2010 roku to przede wszystkim wzmożone zainteresowanie przedsiębiorców kredytami inwestycyjnymi. Firmy, które w związku z kryzysem zamroziły realizację planów inwestycyjnych, stopniowo do nich wracają, szukając dogodnych instrumentów finansowania.

Obecnie banki proponują szereg rozwiązań finansowych, coraz lepiej dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Warto sięgnąć po nie, planując rozwój firmy, lub większe nakłady inwestycyjne, ale także przy bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem. „Szyte na miarę” produkty bankowe pomogą w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa i ułatwią realizację założonych celów.
 
Zmieniamy polską energetykę
Rozmowa z Jakubem Radulskim, prezesem Zarządu ALSTOM Power Sp. z o.o., prezesem Alstom w Polsce

Rok 2030, do kiedy to Polska zobowiązana jest ograniczyć o 30 proc. emisję CO2, zbliża się wielkimi krokami. Czasu jest niby dużo, jednak wydaje się, że dla naszej krajowej energetyki, biorąc pod uwagę czekające ją zadania, będzie on płynął bardzo szybko... Rodzą się więc pytania: jak i za ile dokonać koniecznej rozbudowy i modernizacji?

Obecnie w światowej energetyce daje się zauważyć pewne zatrzymanie procesów inwestycyjnych, wyjątkiem są tylko Indie i Chiny. W Europie, tylko Polska oraz częściowo Bułgaria i Rumunia inwestują w energetykę konwencjonalną, opartą na węglu kamiennym lub brunatnym. Inni postawili na energetykę jądrową i odnawialną. Na pewno kwestia zabezpieczenia odpowiedniej wysokości nakładów na rozbudowę i modernizację energetyki w Polsce jest ważna, jednak uważam, że konieczność zakończenia zbyt długo trwającego procesu prywatyzacji i przebudowy sektora energetycznego jest sprawą nadrzędną.
 

© 2024 Grupa INFOMAX