Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
"Zielone czeki" wręczone
Te nagrody są ważne. Mają już swoją tradycję. Od 1994 roku otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Tegoroczna edycja miała dla redakcji „Ekologii” wymiar szczególny, bowiem jednym z laureatów został Czesław Śleziak, stały autor i wielki przyjaciel naszego wydawnictwa.

To jedyna w Polsce tego typu nagroda finansowa przyznawana osobom fizycznym, pasjonatom i działaczom na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Kapituła Nagród wyłoniła laureatów w następujących kategoriach: programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące przyrody, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych. Spośród 28 zgłoszonych w tym roku wniosków Kapituła Nagród przyznała 13 „Zielonych Czeków”, w tym 4 indywidualne, 3 zespołowe i 3 dyplomy uznania.
 
Pod znakiem prawa i finansów
W dniach 21-22 maja bieżącego roku Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu-Jaszowcu gościł uczestników kolejnej konferencji Izby. Tradycyjnie, spotkanie służyło pogłębianiu wiedzy na tematy traktujące ochronę środowiska jako ważną sferę gospodarki, wymianie poglądów – ale także integracji członków PIE.

Tegoroczne spotkanie – zarówno z uwagi na dobór prelegentów, prezentowane zagadnienia, jak i problemy najczęściej poruszane w dyskusji – upłynęło pod znakiem prawodawstwa i finansów.
Obrady otworzył Grzegorz Pasieka – Prezes Zarządu Polskiej Izby Ekologii. Pierwszy referat wygłosił Adam Liwochowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tematem wystąpienia była Lista przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach na rok 2010. Prelegent omówił zmiany sytuacji prawnej funduszy wojewódzkich, przychody oraz ich źródła: opłaty za korzystanie ze środowiska, zwroty rat pożyczek. Przedstawił również szczególną pozycję śląskiego Funduszu i jej przyczyny: przemysłową specyfikę regionu, który wiele do Funduszu wnosi, ale także wiele wymaga.

 
Wiadomości
Handel emisjami CO2 w Polsce nareszcie ruszył. Kiedy za Unią Europejską wprowadzaliśmy to rozwiązanie w życie wraz z przyjęciem ustawy z dnia 22 grudnia 2004 roku o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, wielu było sceptyków. Mówiono, iż Polska nie jest na to gotowa... Bynajmniej. Poświadczyć to może czwar ta już umowa sprzedaży polskich emisji CO2 opiewająca na niebagatelne 80 mln euro, którą udało się zawrzeć z Irlandią. Poprzednie podpisano z Hiszpanią oraz dwukrotnie z Japonią. Na tym na pewno Polska nie poprzestanie.
 
Energia ekologiczna z certyfikatem
Po raz pierwszy w Polsce o pochodzeniu energii z odnawialnych zródeł swiadczy znak Polskiego Towarzystwa Certykacji Energii.

Firmy decydujące się na korzystanie z ekologicznej energii coraz częściej pytają o sposób jej wytwarzania, proszą o certyfikaty jakości. Jednym słowem - nie chcą kupować kota w worku. Naprzeciw tym wymaganiom wyszedł drugi pod względem wielkości producent energii elektrycznej w Polsce - Tauron Polska Energia.
Firma przygotowała ofertę Tauron EKO Premium – energii produkowanej w źródłach ekologicznych, której proces powstawania i przepływu handlowego weryfikuje Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE).
 

© 2024 Grupa INFOMAX