Uzbierało się ok. 1,5 mld zł tzw. opłaty recyklingowej, którą gromadzi i dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za te pieniądze miał powstać system ekologicznego demontażu samochodów. Tymczasem raport NIK stwierdza, że 85% aut demontuje się w szarej strefie, a pieniądze wykorzystywane są na inne cele, m.in. na organizację Konferencji Klimatycznej w Poznaniu (uroczysta kolacja, ochrona BOR, oprawa kulturalna i artystyczna). To wszystko dzieje się legalnie – pozwala na to znowelizowane przed rokiem Prawo ochrony środowiska (czasowo można opłatę recyklingową wykorzystywać na inne cele).
W takim razie nie dziwmy się, że Polacy nie wierzą w sensowność różnego typu celowych danin publicznych…
|
|
Konkurs o „Ekolaury” Polskiej Izby Ekologii został zorganizowany po raz ósmy.
Polska Izba Ekologii (obchodząca w tym roku 10-lecie), jako ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego, skupiająca ok. 130 przedsiębiorstw i organizacji działających w branży ekologicznej, jako jeden z celów wyznaczyła sobie promowanie postępu technologicznego w ochronie środowiska. Corocznie organizowany konkurs o „Ekolaury” służy osiąganiu tego celu poprzez wyróżnianie oraz nagradzanie najlepszych w kreowaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań – efektywnych ekonomicznie i ekologicznie. Honorowani są także wytwórcy tzw. „ekoproduktów”.
Zgłaszane projekty ocenia i wyłania laureatów Kapituła, której przewodniczy wieloletni parlamentarzysta – przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, następnie Minister Środowiska – Czesław Śleziak.
|
|
Rozmowa z prezesem zarządu Fundacji Ekologicznej „Silesia” w Katowicach, Eugeniuszem Leopoldem Ćwięczkiem.
Kiedy Fundacja została założona? Jakie nazwiska kojarzą się z tym faktem – kto był pierwszym prezesem?
Decyzję o powołaniu Fundacji podjęło 20 fundatorów na spotkaniu w kwietniu 1989 r., a rejestracja w Sądzie dokonana została we wrześniu 1989 r. Jednym z głównych inicjatorów powstania Fundacji był ówczesny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, późniejszy Senator, pan Adam Graczyński. Pierwszą osobą powołaną na stanowisko Prezesa Zarządu był pan Jerzy Raiwa, a obecnie urzędujący jest już czwartą osobą sprawującą tę funkcję.
|
|
Inwestycje Środowiskowe w woj. śląskim
25 czerwca 2007 roku Minister Środowiska zawarł porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) dla osi priorytetowych: I. Gospodarka wodno-ściekowa i II. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Na mocy tego porozumienia Fundusz stał się Instytucją Wdrażającą (IW) dla projektów o wartości całkowitej poniżej 25 mln euro. Zaś na podstawie porozumienia zawartego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zaakceptowanego przez Ministra, pełni także rolę Instytucji Wdrażającej dla dwóch projektów powyżej 25 mln euro.
|
|
|