surowcem do wytwarzania nowych produktów szklanych - ocena ekologiczna i ekonomiczna (część pierwsza)
Rozwój przemysłu i konsumpcji, intensyfikacja produkcji w rolnictwie doprowadziły do przekształcenia i zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego. W procesie degradacji środowiska niemały udział mają gospodarstwa domowe. Wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, powstają odpady. Codziennie w każdym domu powstaje mała sterta "śmieci".
Kupujemy i wyrzucamy, gdyż nie wszystko jesteśmy w stanie zużyć, wykorzystać do końca. Wyrzucamy najczęściej do kosza, nie zastanawiając się nad tym, jak bardzo nasze odpady są uciążliwe dla środowiska. Wzrastająca liczba mieszkańców, gwałtowny rozwój gospodarczy przyczyniają się do wzrostu powstających odpadów. Następuje zasypywanie świata "śmieciami". Wysypiska zajmują olbrzymie areały ziemi, które powinny być wykorzystane na cele rolnicze lub urbanistyczne a nie na odpady
|
|
Kompostowanie odpadów znane jest od prawie 4000 lat.
Kompostowanie odpadów komunalnych rozpoczęto na początku XX wieku i od tego czasu proces technologiczny jest systematycznie udoskonalany.Według danych GUS w 2006 roku na ogólną ilość odebranych odpadów komunalnych wynoszącą 9876,6 tys. Mg - naskładowiskach zdeponowano 8986,5 tys. Mg (91,0%), termicznie pr zekształcono 45,3 tys. Mg (0,5%), natomiast procesom biologicznym (w kompostowniach) poddano297,1 tys.
|
|
|