Advertisement
BADANIA I TECHNOLOGIE
Energia z odzysku
Przyglądając się wysypiskom śmieci, na których składowane są hałdy odpadów, aż trudno uwierzyć, że mogą być one źródłem tzw. zielonej energii.

Spalarnie śmieci przyjazne środowisku to nie projekt przyszłości, lecz już funkcjonujące w całej Europie rozwiązania technologiczne. Pozwalają nie tylko pozbyć się odpadów zalegających na wysypiskach, lecz także odzyskać energię z ich spalenia i przetworzyć ją na energię elektryczną. Co więcej, taki obiekt, jak spalarnia odpadów komunalnych, może być traktowany jako odnawialne źródło energii. Jednak wokół ich budowy jest wiele kontrowersji.

 
Fitoremediacja wobec gleb skażonych
Fitoremediacja jest metodą oczyszczania zanieczyszczonych i skażonych matryc środowiskowych - wody i gleby, a także powietrza, wykorzystująca rośliny wyższe. Termin "phytoremediation", który swobodnie można przetłumaczyć na język polski jako fitoremediacja (fito- od gr. phytón roślina, ang. remedy - środek zaradczy, lek), jest terminem stosunkowo nowym, choć wykorzystanie roślin do oczyszczania środowiska jest pomysłem mającym swoje początki już w XVII wieku.

Fitoremediacja, w naszym kraju ciesząca się niestety wciąż niewielką popularnością, jako metoda sanacji terenów zdegradowanych, doceniana jest choćby w USA, gdzie przeprowadzono wiele badań dotyczących przydatności fitoremediacji dla różnego rodzaju zanieczyszczeń. Pomimo podstawowej niedogodności, jaką jest stosunkowo długi czas uzyskiwania efektów oczyszczania, stosowanie tej metody może być korzystne i opłacalne ze względu na szereg jej zalet.

 

© 2024 Grupa INFOMAX