Bardzo dobra koniunktura na rynku stali wymaga od koncernu ArcelorMittal Poland maksymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, dlatego grupa wprowadziła rygorystyczne normy Polityki Środowiskowej i System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004 oraz mocno angażuje się w przedsięwzięcia związane z kontrolowaniem i minimalizacją ujemnego wpływu procesów technologicznych na środowisko. Cele te osiągane są z wykorzystaniem procesu wyposażania instalacji hutniczych w najlepsze dostępne techniki (BAT), tj. nowe urządzenia technologiczne z jednoczesnym uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska. Koncern dokłada wszelkich starań w celu dostosowania swoich instalacji do wymagań w zakresie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska jako całości, a więc powietrza, wody i gleby oraz regulacji dotyczących poziomu hałasu. Duże znaczenie w procesie tym mają również uwarunkowania lokalne wynikające z usytuowania poszczególnych oddziałów ArcelorMittal Poland. |
|
Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Gryficach oparta jest na technologii jednoosadowego, trójfazowego procesu osadu czynnego, który zapewnia wysoki poziom oczyszczania ścieków w zakresie usuwania związków węgla, azotu i fosforu. W chwili obecnej oczyszczalnia przyjmuje 4500 m3 ścieków komunalnych na dobę. W celu osiągnięcia wysokiej sprawności usuwania fosforu konieczne jest przeprowadzenie odwirowania przyrostu osadu nadmiernego w ilości 140 m3 na dobę, co w skali roku przynosi około 4200 ton osadu odwodnionego. Aby poprawić jakość odwadniania nadmiernego osadu, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gryficach postanowił zmodernizować gospodarkę osadową w miejskiej oczyszczalni ścieków poprzez zastąpienie starego modelu wirówki AVNX 4545 urządzeniem nowej generacji.
|
|
Rosnące zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie świadomość ekologiczna związana z oszczędnością nieodnawialnych jej nośników wpłynęły na gwałtowny wzrost zainteresowania urządzeniami umożliwiającymi wykorzystanie darmowej energii słońca. Kolektory słoneczne pozwalają na zamianę energii słonecznej na użyteczną energię cieplną. W odpowiedzi na rynek zbytu wzrasta również liczba producentów i sprzedawców tych urządzeń sukcesywnie poszerzających swoją ofertę. Sztandarowym dylematem pozostaje wybór rodzaju kolektora – rurowy czy płaski?
|
|
|